ТАТКО МИ Е ВО ЗАТВОР ЗА УБИСТВОТО НА МОЈАТА МАЌЕА, ОТКРИ ХЕРОЈОТ НА ПОРТУГАЛИЈА ЕДЕР

  873
  Едер беше стрелец на победоносниот гол во финалето на Европското првенство во Франција

  Португалскиот фудбалер Едер, кој го постигна победоносниот гол во финалето на Европското првенство во Франција, откри дека неговиот татко е во затвор за убиство на неговата маќеа.

  Едер влезе во игра од клупата за резерви во неделата во Париз и постигна гол во продолженијата за победа на Португалија од 1:0 над домаќинот Франција за прва титула на Португалците на големите фудбалски натпреварувања.

  Напаѓачот на Лил, кој не беше многу познат во јавноста претходно, оттогаш е во центарот на вниманието во татковината и вчера во интервју за една локална телевизија ја откри неговата тажна животна приказна.

  „Татко ми е во затвор, таму е од кога имав 12 години. Мојата маќеа умре и тој беше обвинет дека ја убил. Од моментот кога отидов во Академика и почнав да заработувам пари, можев да одам во Англија да го посетувам во затворот. Секој пат кога имав слободни денови, јас одев во Англија да го видам“, раскажа Едер.

  28-годишникот во моментов настапува за францускиот тим Лил, а претходно играше за велшкиот тим Свонси.