ТВИТОТ НА ЛИНЕКЕР ЗА ЕЛИМИНАЦИЈАТА НА АНГЛИЈА ОД ИСЛАНД БЕШЕ НАЈПОПУЛАРЕН НА ЕВРОПСКОТО

  249
  Поранешниот англиски фудбалер го оцени поразот од Исланѓаните како најлош во историјата на англиската фудбалска репрезентација

  Победата на португалската фудбалска репрезентација во финалето на Европското првенство беше кулминација на изненадувања, коишто го одбележаа турнирот во Франција.
  Англиските навивачи, пак, ќе го паметат шампионатото во Франција по раната елиминација на нивната репрезентација и тоа од аутсајдерот Исланд. Иако, Англија имаше еден од најдобрите тимови во Франција, барем според имињата во составот, тимот на сега веќе бившиот селектор Рој Хоџсон не успеа да ги оправда очекувањата и загуби со 2:1 во осминафиналето од Исланѓаните.
  Како мала утеха на Англичаните може да им служи подастокот дека твитот на стручниот коментатор на „Би-Би-Си“ Гери Линекер за испаѓањето ан Англија беше најретвитуван на првенството.
  Линекер, кој поранешен фудбалер, напиша дека „Англија загуби од земја која има повеќе вулкани од фудбалери“.


  Твитот на Линекер доби повеќе ретвити дури и од победничкиот твит на Кристијано Роналдо.