Тагови Постови тагирани со "Албанци"

таг: Албанци

ШПИОНИТЕ НА ЦИА НЕМАЛЕ ИНТЕРЕС ЗА ТЕТОВСКИТЕ АЛБАНЦИ

Шпионски информации за состојбите во Тетово се меѓу 13 милиони страници нови декласифицирани документи на Централната разузнавачка служба на САД ЦИА, што агенцијата ги објави минатиот месец, а кои претходно беа заведени како „врвна тајна“ и никогаш досега не биле објавени во јавноста. Овие документи на ЦИА го опфаќаат периодот од 1945 до 1995 и во нив има илјадници документи...

БЕВМЕ НА РАБОТ НА СУДИР, АЛБАНЦИТЕ САКААТ ВОЈНА, ВЕЛИ СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НИКОЛИЌ

Бевме на работ на судир, Албанците сакаат војна, изјави претседателот на Србија Томислав Николиќ по седницата на Советот за безбедност откако вчер возот од Белград кон Митровица беше запрен во Рашка од безбедносни причини. Николиќ предупреди дека секој следен обид на „привремените институции во Приштина да предизвикаат судир, како овој со возот, ќе заврши лошо“. „Вчерашниот ден беше на работ...

ТЕЛЕШКИ БИФТЕК

1 Кога го слушам лидерот на ДУИ Али Ахмети како раскажува приказни дека во новата Влада ќе влезат само ако бидат задоволени потребите на Албанците, веднаш ми текнува на потребата на оној негов министер за екстерно тестирање Абдилаќим Адеми да се прехрани со телешки бифтек од 100 евра. Во исто време додека средношколците и нивните родители спиеја во шатори...