Тагови Постови тагирани со "американски претседателски избори"

таг: американски претседателски избори

ТРАМП ПРИЗНА ДЕКА РУСИЈА ГИ ХАКИРАЛА ДЕМОКРАТИТЕ

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има компромитирачки информации за него. „Мислам дека беше Русија, но мислам дека, исто така, и други земји нè хакираат“, кажа синоќа Трамп. Настапот на милијардерот пред новинарите беше...

ТРАМП НЕГИРА ДЕКА ТАЈНО СОРАБОТУВАЛ СО РУСИЈА

Високи функционери од американското разузнавање ги брифирале лидерите во Вашингтон за експлозивен, но непотврден, документ за наводна тајна соработка меѓу Русија и избраниот претседател Доналд Трамп, јави Националното јавно радио. Документот, кој НПР го има видено, но не може да ја потврди веродостојноста, бил даден на претседателот на Комитетот за вооружените сили во Сенатот Џон Мекејн од директорот на ФБИ...

ПУТИН НАРЕДИЛ ДА СЕ ВЛИЈАЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО САД, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ

Рускиот претседател Владимир Путин наредил кампања за влијание на американските претседателски избори за да ја поткопа вербата во демократскиот процеси и да ѝ наштети на кандидатката на Демократската партија Хилари Клинтон, покажа проценката на американското разузнавање. Путин и руската влада го фаворизирале Доналд Трамп во нивните напори, кои вклучуваа хакирање на електронската пошта на Демократската партија и објавување документи...

ОБАМА НАРЕДИ ИСТРАГА ЗА ХАКЕРСКИТЕ НАПАДИ ЗА ВРЕМЕ НА ИЗБОРИТЕ

Американскиот претседател Барак Обама нареди ревизија на разузнавачките информации за „злонамерни сајбер активности“ за време на американските претседателски избори, соопшти Бела куќа. Американските власти претходно годинава ги припишаа хакерските напади против функционери на Демократската партија на Москва и грижите за обидите на Русија на да влијае на изборите продолжија да раснат.   Ревизијата треба да биде презентирана до крајот на мандатот на Обама на...

КАПИ НА ТРАМП И ЗА МАКЕДОНИЈА, ФЕЈСБУК НЕГИРА ДЕКА ВЛИЈАЕЛ НА ИЗБОРИТЕ СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

Капи со слоганот „Да ја направиме Македонија повторно голема“ се продаваат во САД по победата на Доналд Трамп на претседателските избори, во која голема влијание имаше и Фејсбук. Основачот и извршен директор на најголемата социјална мрежа Марк Закерберг ја нарече лудост идејата дека Фејсбук влијаел на резултатот од американските претседателски избори со лажни вести, од кои голем дел доаѓаа...

„ЛИСТАТА СО ОБВРСКИ ЗА ДЕНОТ ПОТОА“ ЗА ДЕМОКРАТИТЕ НА МАЈКЛ МУР НАПРАВИ БУРА ПО СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Сите кои барем малку следат политика веројатно се свесни дека имаше избори во САД. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп излезе како победник, но некои луѓе (милиони луѓе) се преплашени од овој резултат. Можеби ова го објаснува фактот зошто Фејсбук објавата на режисерот Мајкл Мур денес е по сите социјални мрежи. Неговата „Листата со обврски за денот потоа“ е предизвик за граѓаните...

ОСКАРОВЕЦОТ МАЈКЛ МУР УШТЕ ВО ЈУЛИ ПРЕДВИДЕ ТОЧНО КАКО ТРАМП ЌЕ ПОБЕДИ

Ѕвезда на реалните шоуа, милијардер, магнат во бизнисот со недвижности и контроверзен политички аутсајдер - идејата дека Доналд Трамп ќе стане претседател, кога тој за првпат ја објави својата кандидатура во јуни 2015 година, се сметаше  за бесмислена и надвор од границите на веројатнoста. А таа стана уште поапсурдна по видеото со неговите сексуално агресивни коментари. Тогаш и Клинтон...

НА ТРАМП МУ ДОЛЖИМЕ ШАНСА ДА НЀ ВОДИ, КЛИНТОН ГО ПРИЗНА ПОРАЗОТ

Поразениот кандидат за американски преседател Хилари Клинтон се надева дека Доналд Трамп ќе биде успешен претседател на сите Американци. Во првата изјава по изборниот пораз, Клинтон изјави дека резултатите од изборите биле болни за неа и дека е разочарана, но му посака успех на новиот претседател и нагласи дека му понудила соработка. „Синоќа му честитав на Трамп и му понудив соработка...

ТОА ШТО ЌЕ ГО НАПРАВИ ТРАМП, ДЕМОКРАТИТЕ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ГО СМЕНАТ СО ДЕЦЕНИИ

Доналд Трамп стана 45. претседател на Америка по неверојатната победа за ВИП бизнисменот и почетник во политиката, кој ги искористи економската неизвесност на гласачите и раснита тензии и преживеа низа обвинувања за сексуални напади на патот до Белата Куќа. На вчерашните избори во САД, Републиканската партија, чиј кандидат беше Трамп, го задржа мнозинството во Сенатот и во Претставничкиот дом. Контролата...

СТЕВЧО И БУЧКО НЕКОГАШ СОПАРТИЈЦИ, НА ОВИЕ ИЗБОРИ ПРОТИВНИЦИ

Поранешните сопартијци од СДСМ Владо Бучковски и Стевчо Јакимовски, министер за економија во владата на експремиерот Бучковски, во раните утрински часови срдечно муабетеа чекајќи ги резултатите од гласањето за претседател на САД, во хотелот „Александар Палас“. Настанот беше организиран од Американската амбасада во Скопје. На 9 октомври Алијансата за позитивна Македонија, кога за претседател на Советот на партијата беше избран Владо...