Тагови Постови тагирани со "блокада"

таг: блокада

ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ГО БЛОКИРАА И ДОЈРАНИ

Грчките земјоделци го блокираа и граничниот премин Дојрани. До 14 часот овој граничен премин е затворен за секаков вид сообракај, откако  стотици земјоделци со механизација го блокираа патот  Дојрани-Солун кај местото „Харисо“ во непосредна близина на граничниот премин. Од граничниот премин Дојран ја потврдија веста дека од грчка страна е блокиран патот при што моторните возила кои излегуваат од  земјава...

ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ ГО БЛОКИРААТ И ПРЕМИНОТ КАЈ ДОЈРАН

Продолжува блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци. Тие се заканија дека ќе го блокираат или граничниот премин Дојрани или железничкиот сообраќај кај Идомени ако не се сретнат со преставници на Владата на Ципрас за нивните барања. Бараат намалување на даноците, но и високите стапки за социјална заштита, за што веќе десет дена блокираат патишта и...

СТОТИНА КАМИОНЏИИ ЗАГЛАВЕНИ НА ЕВЗОНИ ПОРАДИ БЛОКАДАТА НА ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ

Стотина камионџии трет ден се заглавени на граничниот премин Евзони кон соседна Грција. Грчките земјоделци со околу 200 трактори од 30 јануари го блокираат патот кон Солун и не пропуштаат никакви возила. Границата може да се помине единствено пеш. Камионџиите револтирани што немаат никаква информација ги оставаат камионите и си заминуваат дома. „Три дена чекаме и никој ништо не ни...

ЈУГОХРОМЦИ ПОВТОРНО ГО БЛОКИРАА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО

По најновото Решение на Државниот инспекторат за животна средина за продолжување на забраната за работа на комбинатот Југохром за дополнителни 90 дена, работниците на Југохром повторно излегоа на протести и два часа го блокираа автопатот Скопје-Тетово кај наплатната рампа Желино. „Фабриката за нас значи живот и егзистенција. Вака сега ние останавме на пат. Многумина од нас не ќе можат ни...

СТОТИНА КАМИОНЏИИ ЗАГЛАВИЈА НА ГРЧКАТА ГРАНИЦА ПОРАДИ СНЕГОТ

Грција ја спушти рампата за влез на тешки товарни возила кои транзитират преку Македонија. Поради лошите временски услoви и состојбата на патиштата, грчките власти од утрово забранија транзит на сите видови тешки моторни возила. Од таа причина во граничниот простор меѓу Македонија и Грција заглавени се околу 80-тина камиони, а пред македонсkата граница чекаат дополнителни 20-тина камиони натовареnи со...

ВО БИТОЛСКО КАРТОН МААЛО КУЌИТЕ ГОРАТ КАКО КЛАДА

Бремената битолчанката Емина Бајрамовска со две малолетни деца живее по улици. Откако пред еден месец ѝ изгоре трошната куќичка,  секој ден е соочена со страотна неизвесност каде да се засолни со малечките деца. Едното е годиначе, а другото само што наполни две години. Во предизборниот период кога политичарите ветуваат автопати, железнички пруги, просечни плати, вработувања, Емина нема ни дом,...

АКО БИТОЛА ЖИВЕЕ БЕЗ ЧИСТ ВОЗДУХ И МАКЕДОНИЈА ЌЕ ПОЖИВЕЕ МАЛКУ БЕЗ СТРУЈА, ПОРАЧАА ОД „ЗА НАС СЕ РАБОТИ“

Ако 25 години битолчани живееле без чист воздух, веројатно и Македонија ќе поживее малку и без електрична енергија, велат борците за чист воздух од Битола. Од здружението „За нас се работи“ не ја исклучуваат можноста да ги радикализираат протестите и блокадите ако политичките партии не го потпишат меморандумот со кој бараат режим на сообраќајот во центарот на градот и...

ДЕТЕ ИСПРАТИ ИГРАЧКА НА ПРОТЕСТОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ КАЈ РЕК ВО ПОМЕН НА ТЕТКА ПОЧИНАТА ОД РАК

Покрај белите дробови  денес на протестите за чист водух во Битола беше поставена и играчка автомобил од детенце кое ја изгубило тетка му која била болна од  рак. Организаторите на протестот изјавија дека заедно со загадувањето расте и бројот на битолчани заболени и починати од рак. „Детенцето својата тетка ја изгубило токму од оваа опака болест која надвиснала над Битола....

ПРОТЕСТОТ СО БЕЛИТЕ ДРОБОВИ НА БИТОЛА Е ПОРАКА ДО ПАРТИСКИТЕ МИТИНГАШИ

Макета од бели дробови и транспарент „СОС“ беа поставени попладнево на патот за РЕК „Битола“ за време на протестот за чист воздух којшто се одржа само неколку часа пред митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. Блокадите ќе продолжат до сабота за кога во Битола е најавен и митингот на СДСМ во Битола. Се  блокираат патиштата од 15 до 17 часот, а...

ОПШТИНА БИТОЛА КРИЕ ДАЛИ НЕКОГО КАЗНИЛА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ, ДЕНЕС БЛОКАДА КОН РЕК

Општина Битола не одговара дали во изминатиот период поднела опомени или пријави против домаќинства или фирми од градот кои го загадувале воздухот. По пет дена чекање Oпштината да му одговори на нашиот репортер на прашања поставени во писмена форма , тој доби усна информација од Службата за односи со јавност дека нема одговор. Снегот кој падна вчера го намали присуството...