Тагови Постови тагирани со "Даниела Рангелова"

таг: Даниела Рангелова

СУДЕЊЕТО ПРОТИВ ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА И НАРАЧУВАЊЕТО НА ШАМАРИТЕ ВО ЦЕНТАР ЗАКАЖАНО ЗА В СРЕДА

  Судскиот процес против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за нарачаните насилства во Општината Центар и за нарачување на шамари за градоначалникот на Центар Андреј Жерновски, продолжува в среда. Процесот го води судијката Татјана Михајлова, в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1. На минатото рочиште, застапникот на обвинението, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното обвинителство, предложи докази од бомбите...

55 ЧИЗМИ

1 Што правите?  Еве чекаме.  Што чекате? Чекаме да дојде рокот да видиме дали мандатарот ќе може да состави влада. И што ако не состави? Ќе чекаме нов рок. А ако состави? Ќе чекаме да поминат 100-те дена. Цело време ние си чекаме. Не е само 29 јануари судбински датум за Македонија. И 11 декември беше судбински. Претходно ги чекавме...

СТУДЕНА ВОЈНА

1 Премногу ни беше досадно изминативе две и пол години, па сега добивме малку возбуда во нашите досадни животи. Еве, за почеток, ВМРО-ДПМНЕ од контрапротести се префрли на протести. И кога ги гледаш, како да не знаеш на чиј протест си дојден. Тие зборат дека имало замолчени медиуми. И за Орвелово општество во кое сите биле контролирани. И скандираат...

ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ И ОБВИНЕТИТЕ ЗА НАСИЛСТВО

Првообвинетиот Никола Груевски дојде на денешното судење за насилствата во Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски, а покрај него на обвинителната клупа седнаа Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште 11-мина други, против кои Специјалното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог на 15 септември. Поранешниот премиер Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Јанакиески и поранешната советничка во...

МОЖЕ ДА СЕ СЛИКАТЕ СО МЕНЕ, ИМ РЕЧЕ КАТИЦА ЈАНЕВА НА ВМРО-ВСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ

Катица Јанева пред попладневната седница на Комисијата за политички систем ги викна пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се сликаат со неа. Репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК јави дека Специјалната јавна обвинителка ја викна пратеничката Даниела Рангелова да седне до неа. Тие се гушнаа и позираа пред камерите што ја снимаат седницата. Потоа Рангелова стана и им се придружи на сопартијците. Бидејќи повеќето беа...