Тагови Постови тагирани со "деца"

таг: деца

НИКОЈ НЕЈЌЕ ДА ВДОМИ ДЕТЕ ОД УЛИЦА ВО БИТОЛА

„Ајде, убавице дај една десетка да купам млеко за бебето и пелени.  Дај една банка да си купам парче леб, ништо не сум јадела  со денови“, моли парталава жена со бебе во рацете, свиткано во ќебе на температури под нулата, седната на плочникот среде новогодишно украсениот Широк Сокак во Битола. Околу неа има најмалку барем уште три деца. Сите...

ОД ГРИП ПОЧИНАА ДВЕ ДЕЦА ОД ГОСТИВАР И КИЧЕВО

Две деца на возраст од три и четири години минатата недела починале од последици од грип на Клиниката за детски болести. Институтот за јавно здравје сопшти дека во првата недела од јануари регистритале два смртни случаи асоцирани со грип, и дека се првите смртни случи оваа сезона. „Се работи за деца на возраст од три и четири години, а...

ДВАЈЦА ЛОГОПЕДИ НА 200.000 ЖИТЕЛИ, А СЕКОЕ ВТОРО ДЕТЕ ИМА ПРОБЛЕМ СО ГОВОРОТ

32-годишната Даниела С. од Струмица мора да плаќа приватни часови за отстранување на пречките во говорот кај своето дете, оти тешко може да дојде до термин кај логопедите во Здравствен дом во Струмица. Нејзиниот 4-годишен син прозборел пред половина година, но сѐ уште тешко поврзува слогови, а камоли прости реченици.  Биле на преглед, детето  е здраво но кај него...

НАЈМЛАДАТА МАЈКА ВО ТЕТОВСКО ИМА ЕДВАЈ 15 ГОДИНИ

Во гинеколошкото одделение на тетовската болница се породи младата Џемиле. Роди здраво женско дете. На прв поглед, ништо невоообичаено, родилка како и останатите над илјада колку што се породуваат секога година во тетовската болница. Но Џемиле  се разликува од другите родилки оти кога се породи имаше само 16 години. Според тоа што успеавме малку да го дознаеме за Џемиле (ова...

ЧУДО ОД ДЕТЕ ЖИВЕЕ ВО ТИШИНА, А ТАНЦУВА КАКО МАЈКЛ ЏЕКСОН

Живее во светот на тишината, а танцот е неговиот живот. Иако воопшто не слуша, игра на забавна музика како Мајкл Џексон, а на народна вие ора како да ги слуша тапанот и зурлата. Десетгодишниот Алиекебер Шакиров од Кочани, штитеник на Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух и говор „Кочо Рацин“ во Битола, има тешко оштетување на слухот....

НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КАКО ДЕЦА НАОЃААТ ДРОГА

Десетгодишно дете инекјетирало хероин и си ја повредило ногата. Поразителен е фактот дека десетгодишен зависник од опијатна дрога шета по скопските улици, но уште попоразително е тоа што ниедна институција во државава не може да му помогне. Никој не се занимава посериозно со проблемот ниту има одговор на прашањата како тие деца доаѓаат до дрогата, зошто нема организиран систем...

ДА НЕ СЕ ОБЈАВУВААТ СЦЕНИ СО ДЕЦА ВО ПОЛИТИЧКА КАМПАЊА, АПЕЛИРА ОМБУДСМАНОТ ДО МЕДИУМИТЕ

  Народниот правобранител Иџет Мемети отворил постапка за вклучување на деца во изборна кампања. Тој засега не кажува која е партијата што го скршила на ваков начин Изборниот законик. “По наша иницијатива имаме отворено една постапка во однос на злоупотреба на децата за настан во училиште од страна на една политичка партија, каде што децата биле принудени да следат и да...

ДИРЕКТОРОТ ИБРАИМИ ПОПУШТИ, ЌЕ СЕ НАБАВИ ОРИГИНАЛЕН ХОРМОН ЗА РАСТ ЗА 30 ДЕЦА

Eкономскиот директор на Клиниката за детски болести Ридван Ибраими ќе ја потпише одлуката за набавка на оригиналниот хормон за раст, кој е неопходен за да продолжи лекувањето на 30 деца со проблеми во растот. Ибраими го промени мислењето откако вчера го доби мислењето што минатиот четврток го потпишаа пет супспецијалисти од Детската клиника чии пациенти се овие деца, дека преминувањето...

73 БЕГАЛЦИ ЗАГЛАВИЈА НА ТАБАНОВЦЕ НА ПАТОТ ЗА ЕВРОПА

Седумдесетина бегалци од Сирија и Ирак останаа заглавени во транзитниот центар Табановце, откако се затворија патиштата кон западноевропските држави. Станува збор за 16 семејства, главно со деца, кои осум месеци трпеливо чекаат да се отвори границата и да го продолжат патувањето кон својата крајна цел. Според Горан Стојановски, менаџер во Транзитниот центар Табановце, најголем број на бегалци имало во...

ВО СВЕТОТ ИМА 50 МИЛИОНИ РАСЕЛЕНИ ДЕЦА, ВЕЛИ УНИЦЕФ

Низ светот се раселени речиси 50 милиони деца, од кои 28 милиони се протерани од своите домови поради конфликти, а милиони други мигрираат во надеж дека ќе најдат подобар и побезбеден живот, се вели во извештајот на УНИЦЕФ – „Откорнати: растечката криза за децата бегалци и мигранти“, објавен денеска. Често истрауматизирани од конфликтите и од насилството од кое бегаат, стои...