Тагови Постови тагирани со "ДИК"

таг: ДИК

СПОРНИТЕ 30.000 ГЛАСАЧИ СЕ ВРАЌААТ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

Спорните околу 30.000 гласачи кои беа избришани од Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември минатата година ќе бидат вратени во Избирачкиот список оти така е предвидено во Изборниот законик, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК Љупка Гогучевска, советничка за односи со јавност во Државната изборна комисија. Собранието, со последните измени на Изборниот законик, предвиде спорните гласачи да бидат избришани од...

БЕСА ГИ ОСТАВИ ИБРАИМИ ОД ДПА И ЈАКУПИ ОД ДУИ КАКО ВАЖНИ АРТЕФАКТИ ПРЕД МУЗЕЈОТ НА ВМРО

Младинскиот форум на Движењето БЕСА денеска пред влезната врата на Музејот на македонската борба, којшто го нарекоа „музеј на ВМРО ’Али Ахмети’“, остави „два важни артефакти“, врамени фотографии на членовите на ДИК, Бедредин Ибраими од ДПА  и Субхи Јакупи од ДУИ. Младите од БЕСА ги нарекоа Ибраими и Јакупи „херои на ВМРО“, поради, како што кажаа, нивниот голем придонес...

ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ПОТРОШЕНИ ЗА ПРОПАДНАТИТЕ ИЗБОРИ НА ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ДИЈАСПОРАТА

Државната изборна комисија потрошила половина милион евра за организирање на изборот на тројца пратеници од дијаспората, кој пропадна. Не беше избран ниту еден пратеник, поради тоа што ниеден од кандидатите не доби цензус од гласовите пропишан во Изборниот законик. За изборите во дијаспората, лани неколку дена пред 11 декември отпатуваа 320 луѓе од администрацијата, членови и претседатели на избирачки одбори....

КОНСТИТУТИВА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО НА НОВА ГОДИНА?

Државната изборна комисија (ДИК)  денеска во 14 часот ќе ги издаде уверенијата за избраните пратеници, по што ќе може да се конституира Собранието. Уверенијата нема да ги прими лично секој пратеник, туку овластените претставници на коалициите и на политичките партии што освоија пратенички места ќе ги подигнат уверенијата во просториите на ДИК. Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски на последната прес-конференција по...

ДУИ ЌЕ ГО ВОДИ СОБРАНИЕТО И МВР ДО ИЗБОРОТ НА НОВА ВЛАДА И СПИКЕР

Од утре претпладне, кога Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги  објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори, до изборот на нова влада и на собраниски спикер со Собранието и со МВР ќе раководат кадри на ДУИ. Со Собранието наместо Трајко Вељаноски ќе претседава најстариот пратеник Бранко Манојловски, кандидат на ДУИ и на православните Aлбанци, а со Министерството за внатрешни работи...

ПОРАДИ ДЕФЕКТНА УВ ЛАМПА ГЛАСАЊЕТО ВО ТЕАРЦЕ НА 15 МИНУТИ БЕШЕ ПРЕКИНАТО

Гласањето во избирачкото место во Теарце утринава беше прекинато откако избирачкиот одбор констатира дека не работи УВ лампата со која се проверува дали избирачот претходно гласал на друго место. Избирачкото место беше затворено околу 15 минути. Откако беше донесена друга УВ лампа, изборниот процес тече нормално, јавува репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК. Прегласувањето е по одлуката на Управниот суд да го поништи гласањето...

ТЕАРЦЕ ПМ10

1 Стварно, кој ли им се заканувал на амбасадорите на ЕУ во Македонија? Ц, ц, ц... Како можел да им се заканува? Ц, ц, ц... Владејачката ВМРО-ДПМНЕ побара од ЕУ веднаш да „допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите и да се посочи конкретен пример за тоа. За да може надлежните институции поефикасно да...

ВАШИНГТОН ГИ ПОВИКА МАКЕДОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ДА ПРЕСТАНАТ СО НАПАДИ НА АМБАСАДОРИТЕ

Стејт департментот ги повика политичките лидери во Македонија да престанат со неоснованите напади на демократските институции и амбасадорите и да дозволат формирање на веродостојна и стабилна влада. Портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби го почна денешниот брифинг со новинарите во Вашингтон, изразувајќи загриженост за зголемените политички тензии во Македонија по изборите на 11 декември. „Загрижени сме поради зголемените политички тензии...

УПРАВНИОТ СУД ЈА УВАЖИ ТУЖБАТА НА ВМРО-ДПМНЕ И ПОНИШТИ ПРЕГЛАСУВАЊЕ ВО ГОСТИВАР

Управниот суд едногласно со пет гласа „за“ ја уважи тужбата на ВМРО-ДПМНЕ и го отфрли како неуреден приговорот на партијата Беса за гласањето на избирачкото место 0396/1, во Гостивар, кој претходно Државната изборна комисија го прифати и го поништи гласањето на ова гласачко место. Станува збор за приговорот на Беса, според кој на местото на гостиварката Фатиме Сулејмани се...

УПРАВНИОТ СУД ПОНИШТИ ГЛАСАЊЕ ВО ОПШТИНА ТЕАРЦЕ, МОЖНА Е ПРОМЕНА НА КОНЕЧНИОТ РЕЗУЛТАТ

Управниот суд ја прифати тужбата на СДСМ и го поништи гласањето на гласачкото место  бр.2011 во Општина Теарце, во Изборна единица број 6. Со поништувањето на гласањето, во Општина Теарце ќе се прегласува на едно избирачко место. „Управниот суд, по разгледувањето на списите приложени во предметот, целокупниот изборен материјал, наводите во тужбата и решението на Државната изборна комисија, најде дека Тужбата...