Тагови Постови тагирани со "Државна изборна комисија"

таг: Државна изборна комисија

СПОРНИТЕ 30.000 ГЛАСАЧИ СЕ ВРАЌААТ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

Спорните околу 30.000 гласачи кои беа избришани од Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември минатата година ќе бидат вратени во Избирачкиот список оти така е предвидено во Изборниот законик, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК Љупка Гогучевска, советничка за односи со јавност во Државната изборна комисија. Собранието, со последните измени на Изборниот законик, предвиде спорните гласачи да бидат избришани од...

ДИК ИМ ГИ ВРАЧИ УВЕРЕНИЈАТА НА ПРАТЕНИЦИТЕ, НОВО СОБРАНИЕ ДО 31 ДЕКЕМВРИ

Државната изборна комисија денеска ги издаде уверенијата за избраните пратеници по што ќе може да се конституира Собранието, со пратениците избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември. Овластените претставници на коалициите и на политичките партии што освоија пратенички места ги подигнаa уверенијата во просториите на ДИК. Крајниот рок за одржување на првата седница на новото собрание е сабота 31...

В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ПРЕГЛАСУВА ВО ИЗБИРАЧКО МЕСТО ВО ТЕАРЦЕ, ПОТВРДИ ДИК

Државната изборна комисија на денешната седница донесе едногласна одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце. Според симулацијата направена од ИТ-секторот на ДИК, прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати на политичките партии во шестата изборна единица. Прегласувањето во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ ќе се врши в недела, на 25...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Е ЗАГРИЖЕНА ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА ПРОТЕСТИТЕ ПРЕД ДИК

Европската комисија е загрижена поради тензиите и зголемената негативна реторика во изминатите денови, одговори портпаролката на ЕК на прашањето на агенцијата „Мета“ за говорот на омраза на протестите пред Државната изборна комисија. „Особено сме загрижени поради тензиите во изминатите денови и зголемената негативна реторика. Комисијата ги повикува сите заинтересирани страни да се однесуваат одговорно за да се зајакне довербата на...

ПЕТ СУДИИ ОД УПРАВЕН СУД 10 МЕСЕЦИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

Специјалниото обвинителство ја нема завршено истрагата против петтемина судии од Управниот суд, кои се дел од првиот случај што го отвори ова обвинителство под кодно име „Титаник“ за серија изборни нерегуларности во 2013 година, пред, за време и по локалните избори таа година. На 12 февруари обвинителката Фатиме Фетаи рече: „Отворена е истрага и против пет судии на Управниот...

УПРАВЕН СУД ДО УТРЕ ТРЕБА ДА РЕШИ ПО ЖАЛБИТЕ НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЗА ОДЛУКИТЕ НА ДИК

СДСМ поднесе четири жалби, а една поднесе ВМРО-ДПМНЕ до Управниот суд во врска со одлуките на Државната изборна комисија за приговорите за текот на гласањето на изборите на 11 декември. Ноќеска на полноќ истече рокот за поднесување жалби од политичките партии. По поднесувањето на жалбите, пет судии од Управниот суд, избрани по пат на жрепка, во рок од 48 часа, на...

ГРУЕВСКИ НЕ ОДИ НА ПРЕГЛАСУВАЊЕ, ЗАЕВ ПОВИКА НА ТРПЕНИЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва пред Државната изборна комисија најави дека ако има прегласување неговата партија нема да учествува и нема да ги признае резултатите, по што лидерот на СДСМ Зоран Заев преку Фејсбук повика на трпение и воздржаност и ги повика институциите да си ја завршат својата работа согласно Уставот и законот. Вечерва во ДИК заврши расправата и...

ВМРО-ДПМНЕ НЕМА ДА ПРИЗНАЕ ПРЕГЛАСУВАЊЕ АКО ИМА, ПОРАЧА ГРУЕВСКИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски најави дека неговата партија нема да учествува на прегласување ако таква одлука донесат Државната изборната комисија и Управниот суд и нема да ги признае резултатите од тоа прегласување, обраќајќи се пред собраните приврзаници пред седиштето на ДИК. Груевски го прочита прогласот на Извршниот комитет, кој заседавал непосредно пред неговиот говор пред ДИК. „ДИК донесе незаконски...

ДОНАЛД ТРАМП, ТЕ САКАМЕ, ПОРАЧАА ДЕМОНСТРАНТИТЕ ПРЕД ДИК

Неколку стотини приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ трет ден се собрани пред седиштето на Државната изборна комисија, за, како што велат, да не им биде украдена победата на изборите, овојпат со транспаренти против американскиот амбасадор Џес Бејли, но и за поддршка на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. „Бејли, тргни ги рацете од Македонија“ и „Доналд Трамп, те сакаме“ беше напишано...

ГРУЕВСКИ НА ЖБОГАР И НА БЕЈЛИ ИМ РЕКОЛ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА КОНТРОЛИРА РЕВОЛТИРАНИ ГРАЃАНИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на амбасадорите на ЕУ и на САД Самуел Жбогар и Џес Бејли им рекол дека не може да им одговори дали ќе ги смири страстите на неговите приврзаници кои протестираат пред Државната изборна комисија, соопшти партијата. „ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека подржува мирни демонстрации и не подржува говор на омраза, но дека жали што Брисел и меѓународната...