Таг: Државна изборна комисија

1 2 3 10 10 / 95 НАПИСИ
ОД УТРЕ ДО 9 СЕПТЕМВРИ УВИД ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК, НЕ СЕ ВНЕСЕНИ 11.346 ГЛАСАЧИ

ОД УТРЕ ДО 9 СЕПТЕМВРИ УВИД ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК, НЕ СЕ ВНЕСЕНИ 11.346 ГЛАСАЧИ

Избирачкиот список од утре ќе биде ставен на јавен увид и во него има запишано 1.816.127 гласачи, а не се внесени 11.346 граѓани, беше соопштено на де ...
ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ НА ДИК ОБВИНЕТИ ОД СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЌЕ ОСТАНАТ И ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ НА ДИК ОБВИНЕТИ ОД СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ЌЕ ОСТАНАТ И ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Сашо Срцев од ВМРО-ДПМНЕ и Бедредин Ибраими од ДПА, обвинети од Специјалното јавно обвинителство во големиот случај „Титаник“ за изборни нерегуларност ...
ЛОКAЛНИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ БИДАТ ТЕСТ ЗА ДЕМОКРАТСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ НА ВЛАДАТА, КАЖА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ОСМАНИ

ЛОКAЛНИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ БИДАТ ТЕСТ ЗА ДЕМОКРАТСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ НА ВЛАДАТА, КАЖА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ОСМАНИ

Локалните избори ќе бидат врвен тест и клучен приоритет дали владата ќе ги врати демократските капацитети на институциите за да се одржат фер и демокр ...
ДИК ОДЛУЧУВА ДАЛИ ГЕВГЕЛИЈА ЌЕ ИМА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ОТВАРАЊЕ РУДНИЦИ НА КОЖУФ

ДИК ОДЛУЧУВА ДАЛИ ГЕВГЕЛИЈА ЌЕ ИМА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ОТВАРАЊЕ РУДНИЦИ НА КОЖУФ

Државната изборна комисија (ДИК) неделава треба да одлучи дали има услови за одржување референдум во Гевгелија, на кој жителите од оваа Општина треба ...
СПОРНИТЕ 30.000 ГЛАСАЧИ СЕ ВРАЌААТ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

СПОРНИТЕ 30.000 ГЛАСАЧИ СЕ ВРАЌААТ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК

Спорните околу 30.000 гласачи кои беа избришани од Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември минатата година ќе бидат вр ...
ДИК ИМ ГИ ВРАЧИ УВЕРЕНИЈАТА НА ПРАТЕНИЦИТЕ, НОВО СОБРАНИЕ ДО 31 ДЕКЕМВРИ

ДИК ИМ ГИ ВРАЧИ УВЕРЕНИЈАТА НА ПРАТЕНИЦИТЕ, НОВО СОБРАНИЕ ДО 31 ДЕКЕМВРИ

Државната изборна комисија денеска ги издаде уверенијата за избраните пратеници по што ќе може да се конституира Собранието, со пратениците избрани на ...
В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ПРЕГЛАСУВА ВО ИЗБИРАЧКО МЕСТО ВО ТЕАРЦЕ, ПОТВРДИ ДИК

В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ПРЕГЛАСУВА ВО ИЗБИРАЧКО МЕСТО ВО ТЕАРЦЕ, ПОТВРДИ ДИК

Државната изборна комисија на денешната седница донесе едногласна одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце. Споре ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Е ЗАГРИЖЕНА ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА ПРОТЕСТИТЕ ПРЕД ДИК

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Е ЗАГРИЖЕНА ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА ПРОТЕСТИТЕ ПРЕД ДИК

Европската комисија е загрижена поради тензиите и зголемената негативна реторика во изминатите денови, одговори портпаролката на ЕК на прашањето на аг ...
ПЕТ СУДИИ ОД УПРАВЕН СУД 10 МЕСЕЦИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

ПЕТ СУДИИ ОД УПРАВЕН СУД 10 МЕСЕЦИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

Специјалниото обвинителство ја нема завршено истрагата против петтемина судии од Управниот суд, кои се дел од првиот случај што го отвори ова обвините ...
УПРАВЕН СУД ДО УТРЕ ТРЕБА ДА РЕШИ ПО ЖАЛБИТЕ НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЗА ОДЛУКИТЕ НА ДИК

УПРАВЕН СУД ДО УТРЕ ТРЕБА ДА РЕШИ ПО ЖАЛБИТЕ НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЗА ОДЛУКИТЕ НА ДИК

СДСМ поднесе четири жалби, а една поднесе ВМРО-ДПМНЕ до Управниот суд во врска со одлуките на Државната изборна комисија за приговорите за текот на гл ...
1 2 3 10 10 / 95 НАПИСИ