Тагови Постови тагирани со "ДУИ"

таг: ДУИ

БЕСА ГИ ОСТАВИ ИБРАИМИ ОД ДПА И ЈАКУПИ ОД ДУИ КАКО ВАЖНИ АРТЕФАКТИ ПРЕД МУЗЕЈОТ НА ВМРО

Младинскиот форум на Движењето БЕСА денеска пред влезната врата на Музејот на македонската борба, којшто го нарекоа „музеј на ВМРО ’Али Ахмети’“, остави „два важни артефакти“, врамени фотографии на членовите на ДИК, Бедредин Ибраими од ДПА  и Субхи Јакупи од ДУИ. Младите од БЕСА ги нарекоа Ибраими и Јакупи „херои на ВМРО“, поради, како што кажаа, нивниот голем придонес...

СЈО ИМА УШТЕ 6 МЕСЕЦИ ДА ОТВОРИ ИСТРАГИ И ДА ПОДНЕСЕ ОБВИНЕНИЈА

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци „од преземањето...

АЛИУ АНАЛИЗОН

1 И ете така. Бидете си спокојни. Нема  да има федерализација. Нема да има ни кантонизација. Ќе има само верна љубов помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети. Со тоа што, Груевски на 11 декември излезе малку поербап од долгогодишниот партнер. Па со страшните приказни за федерализацијата и кантонизацијата си купи уште малку време, да заборават неговите гласачи зошто беше...

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ПРИФАЌА ДА ПРЕГОВАРА СО ДУИ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО И ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение одговори дека нема да попушти пред условите на ДУИ, наведени во вчерашното соопштение во кое партијата на Али Ахмети истакна дека во преговорите за нова влада нема да отстапи од барањата за продолжување на мандатот на СЈО, двојазичност на целата територија и интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, Но, во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ не е напишано што...

ДУИ ДЕМАНТИРА ДЕКА В ПЕТОК ЌЕ ЈА ОБЈАВИ КОАЛИЦИЈАТА СО ВМРО-ДПМНЕ

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски извори од ДУИ. Сепак, во ДУИ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека не е вистина оти в петок ќе ја објават коалицијата. Во ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Никола Груевски вчера од претседателот Ѓорге...

ПЛАТФОРМАТА НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ Е ЗА ПРАВАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ, НЕ ЗА ФОТЕЛЈИ, ПОРАЧА РАМА

Албанскиот премиер Еди Рама ја нарече историска заедничка платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, за преговорите за формирање на македонска влада. „Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“, откако вчера албанските партии ја објавија платформата. Лидерите...

ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ЈА ОБЈАВИЈА ПЛАТФОРМАТА ЗА ВЛАДА, НА ПОТЕГ СЕ ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ

ДУИ, Алијанса за Албанците и БЕСА ја објавија заедничката политичка агенда  за остварување на правата на Албанците во Македонија, со која ќе настапат во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и со СДСМ за формирање нова влада. Во Платформата се наведени скоро 30 точки  со рокови за нивно импементирање: Постигнување на целосна еднаквост во согласност со Охридскиот договор и Уставот. Строга примена...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ УТРЕ ТРЕБА ДА ЈА ОБЈАВАТ ПЛАТФОРМАТА ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА

Партиите на Албанците во Македонија утре треба да ја објават заедничката платформа за преговори за состав на новата Влада, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од ДУИ, но не даваат детали од текстот на досега договореното. „Албанските политички партии прават напори да подготват заедничка платформа за идната влада и средбите во Приштина и во Тирана на лидерите на партиите на Албанците од Македонија...

ТЕЛЕШКИ БИФТЕК

1 Кога го слушам лидерот на ДУИ Али Ахмети како раскажува приказни дека во новата Влада ќе влезат само ако бидат задоволени потребите на Албанците, веднаш ми текнува на потребата на оној негов министер за екстерно тестирање Абдилаќим Адеми да се прехрани со телешки бифтек од 100 евра. Во исто време додека средношколците и нивните родители спиеја во шатори...