Тагови Постови тагирани со "Еди Рама"

таг: Еди Рама

ПЛАТФОРМАТА НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ Е ЗА ПРАВАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ, НЕ ЗА ФОТЕЛЈИ, ПОРАЧА РАМА

Албанскиот премиер Еди Рама ја нарече историска заедничка платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, за преговорите за формирање на македонска влада. „Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“, откако вчера албанските партии ја објавија платформата. Лидерите...

ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ УТРЕ ТРЕБА ДА ЈА ОБЈАВАТ ПЛАТФОРМАТА ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА

Партиите на Албанците во Македонија утре треба да ја објават заедничката платформа за преговори за состав на новата Влада, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од ДУИ, но не даваат детали од текстот на досега договореното. „Албанските политички партии прават напори да подготват заедничка платформа за идната влада и средбите во Приштина и во Тирана на лидерите на партиите на Албанците од Македонија...

ТЕЛЕШКИ БИФТЕК

1 Кога го слушам лидерот на ДУИ Али Ахмети како раскажува приказни дека во новата Влада ќе влезат само ако бидат задоволени потребите на Албанците, веднаш ми текнува на потребата на оној негов министер за екстерно тестирање Абдилаќим Адеми да се прехрани со телешки бифтек од 100 евра. Во исто време додека средношколците и нивните родители спиеја во шатори...

ДОКУМЕНТОТ ОД ТИРАНА НЕ Е УСЛОВ ЗА ВЛАДА, ВЕЛИ АХМЕТИ

Политичките партии на Албанците во Македонија ќе изготват документ во кој ќе бидат содржани барањатa кои се од интерес на Албанците во Македонија, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешниот брифинг пред започнувањето на конститутивната седница на новото Собрание. Ахмети рече дека документот не ги содржи условите за разговори за формирање на нова влада, туку дека тоа се реални...

РАМА СО ОБАМА ВО ВАРШАВА, ЃОЛЕ НА ИВАНДЕН ВО СЛЕПЧЕ

Премиерот на Албанија Еди Рама вчера на својот Фејсбук профил објави самослик со претседателот на САД Барак Обама, направен за време на Самитот на НАТО во Варшава. На Самитот присуствуваат над две илјади учесници, односно 65 делегации од 28 земји членки и 26 држави-партнери, како и претставници на ОН, ЕУ и Светска банка. На првиот ден од Самитот на НАТО, претседателот...