Тагови Постови тагирани со "ЕУ"

таг: ЕУ

ТРАЈКО ДА ПЛАТИ

1 Кога Уставен суд одбива да се бави со својата работа, тоа сите нас нè чини пари. Значи - наши пари. Зборуваме конкретно. Не зборуваме за апстрактни поими како што се достоинство, интегритет, чест, чист образ, Устав, закон, правда, право, стручност, знаење, независно судство... И црн понеделник. Зборуваме за конкретна цифра. 30.000 евра. На шест новинари државата треба да им...

ТЕТОВО ВГОДИНА ЌЕ ДОБИЕ КОЛЕКТОРСКИ СИСТЕМ ЗА ОТПАДНИ ВОДИ

Претставници од Министерството за животна средина денес во Општина Тетово го презентираа проектот за изградба и реконструкција на колекторски систем во кој ќе биде вклучена и изградба на пречистителна станица за отпадни води. Освен градот, овој колекторски ситем ќе ги опслужува и селата Порој, Џепчиште, Фалише, Голема и Мала Речица и ќе опфати околу 95.000 жители а ќе биде...

ИВАНОВ ПОБАРА ПОМОШ, ПА ГО ОТКАЧИ ХАН ЗА ДОНАЦИЈАТА ЗА МВР

Претседателот Ѓорге Иванов не присуствуваше на денешното примопредавање на донацијата од 33 теренски возила за МВР од ЕУ, иако бил поканет од еврокомесарот Јоханес Хан, кој говореше на церемонијата во кругот на МВР, јави агенцијата „Мета“. Хан имаше средба со Иванов утрово пред да дојде во МВР. „Јас го поканив Иванов да дојде со мене на настанот што ја демонстрира силната...

НЕМА ДА БИДЕ ТЕШКО ДА СЕ СОБЕРАТ 61 ПОТПИС, ВЕЛИ АМБАСАДОРОТ НА ЕУ ЖБОГАР

Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар изрази оптимизам дека ќе се соберат потребните 61 потпис за формирање Влада, откако претседателот Ѓорге Иванов побара да му се донесат потписи како доказ за мнозинство во парламентот пред да го даде мандатот. Жбогар ова денеска го кажа во Радовиш, кадешто заедно со австриската амбасадорка Ренате Коблер, ја посетија изградбата на пречистителната...

КЛАСИФИЦИРАНИ СУДИИ

1 Македонија е веројатно единствена држава каде што гонењето на криминалот е пострашно од самиот криминал. Македонија е држава каде што е загрозена националната безбедност ако е осомничен лидерот на партијата што десет години е на власт, оти и обидот за откривање како се правел евентуален криминал е класифицирана информација. Во Македонија толку е страшна борбата против криминалот, што...

БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „нема шанси“ Велика Британија  да остане во единствениот европски пазар, зашто тоа би значело дека „воопшто не ја напушта ЕУ“. Меѓутоа, премиерката вети дека ќе направи сѐ за најслободен можен пристап до пазарот, после брегзит и да склучи договори со други земји во светот. Во долгоочекуваниот говор, Меј исто така соопшти дека и...

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на функција. „Ние Европјаните ја имаме нашата судбина во свои раце. Тој уште еднаш ги претстави своите позиции. Моите позиции исто така се познати“, рече Меркел по објавувањето на интервјуто со новоизбраниот претседател...

БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

Неколку дена пред неговата инаугурација, новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека одлуката на Британија да излезе од Европската унија ќе заврши како „одлична работа“ и предвиде дека блокот ќе продолжи да се распаѓа. Во интервју за британскиот „Сандеј тајмс“ и за германски „Билд“, Трамп рече дека европските земји реагираат на напливот на имигранти кои му се закануваат...

СРПСКИОТ ВОЗ ИСПИШАН СО „КОСОВО Е СРБИЈА“ НЕ ВЛЕЗЕ ВО КОСОВО

Возот кој вчераутро од Белград тргна за Косовска Митровица стигна попладнето до Рашка, на последната станица пред границата со Косово каде е запрен поради безбедносни причини. Првиот воз од Белград за Косовска Митровица после 18 години тргна утрината и требаше да стигне на крајната дестинација синоќа во 19 часот. Возот е украсен со боите на знамето на Србија и...

ВАШИНГТОН ОЧЕКУВА ВЛАДА ШТО ЌЕ ГО ПОЧИТУВА СЈО И ЌЕ СОРАБОТУВА СО САД И СО ЕУ

Соединетите американски држави (САД) очекуваат политичките партии да се фокусираат на целите на нивните граѓани, а не на тесногради политички интереси, и дека ќе бидат во можност да постигнат договор за коалициона влада, којашто ќе може да соработува со ЕУ, со САД, со други меѓународни партнери, јави Гласот на Америка на македонски јазик цитирајќи изјава од заменик-помошникот државен секретар за Европа...