Тагови Постови тагирани со "ЕУ"

таг: ЕУ

КЛАСИФИЦИРАНИ СУДИИ

1 Македонија е веројатно единствена држава каде што гонењето на криминалот е пострашно од самиот криминал. Македонија е држава каде што е загрозена националната безбедност ако е осомничен лидерот на партијата што десет години е на власт, оти и обидот за откривање како се правел евентуален криминал е класифицирана информација. Во Македонија толку е страшна борбата против криминалот, што...

БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „нема шанси“ Велика Британија  да остане во единствениот европски пазар, зашто тоа би значело дека „воопшто не ја напушта ЕУ“. Меѓутоа, премиерката вети дека ќе направи сѐ за најслободен можен пристап до пазарот, после брегзит и да склучи договори со други земји во светот. Во долгоочекуваниот говор, Меј исто така соопшти дека и...

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на функција. „Ние Европјаните ја имаме нашата судбина во свои раце. Тој уште еднаш ги претстави своите позиции. Моите позиции исто така се познати“, рече Меркел по објавувањето на интервјуто со новоизбраниот претседател...

БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

Неколку дена пред неговата инаугурација, новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека одлуката на Британија да излезе од Европската унија ќе заврши како „одлична работа“ и предвиде дека блокот ќе продолжи да се распаѓа. Во интервју за британскиот „Сандеј тајмс“ и за германски „Билд“, Трамп рече дека европските земји реагираат на напливот на имигранти кои му се закануваат...

СРПСКИОТ ВОЗ ИСПИШАН СО „КОСОВО Е СРБИЈА“ НЕ ВЛЕЗЕ ВО КОСОВО

Возот кој вчераутро од Белград тргна за Косовска Митровица стигна попладнето до Рашка, на последната станица пред границата со Косово каде е запрен поради безбедносни причини. Првиот воз од Белград за Косовска Митровица после 18 години тргна утрината и требаше да стигне на крајната дестинација синоќа во 19 часот. Возот е украсен со боите на знамето на Србија и...

ВАШИНГТОН ОЧЕКУВА ВЛАДА ШТО ЌЕ ГО ПОЧИТУВА СЈО И ЌЕ СОРАБОТУВА СО САД И СО ЕУ

Соединетите американски држави (САД) очекуваат политичките партии да се фокусираат на целите на нивните граѓани, а не на тесногради политички интереси, и дека ќе бидат во можност да постигнат договор за коалициона влада, којашто ќе може да соработува со ЕУ, со САД, со други меѓународни партнери, јави Гласот на Америка на македонски јазик цитирајќи изјава од заменик-помошникот државен секретар за Европа...

ТЕАРЦЕ ПМ10

1 Стварно, кој ли им се заканувал на амбасадорите на ЕУ во Македонија? Ц, ц, ц... Како можел да им се заканува? Ц, ц, ц... Владејачката ВМРО-ДПМНЕ побара од ЕУ веднаш да „допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите и да се посочи конкретен пример за тоа. За да може надлежните институции поефикасно да...

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ЕУ ДА КАЖЕ КОЈ ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМБАСАДОРИТЕ

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска од Европската комисија побара да допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на меѓународните претставници во Македонија и да посочи конкретен пример за тоа. „Споделувајќи ја загриженоста на Европската комисија, ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува кој и како им се заканувал на меѓународните преставници во Република Македонија и да се посочи конкретен пример за тоа. ВМРО-ДПМНЕ...

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ БАРАТ ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ИПАРД ПАРИТЕ ОД ЕУ

Државата мора да помогне во исполнувањето на критериумите за искористување на парите од ИПАРД програмата на ЕУ, наменети за модернизација на македонското земјоделство,е пораката на Даниел Паланков од струмичко Муртино, на презентацијата на оваа програма до 2020 година тешка 60 милиони евра. Според него, огромната административна процедура што ја бара Агенцијата за финасиска поддршка, ги тера земјоделците да се...

ГРУЕВСКИ НА ЖБОГАР И НА БЕЈЛИ ИМ РЕКОЛ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА КОНТРОЛИРА РЕВОЛТИРАНИ ГРАЃАНИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на амбасадорите на ЕУ и на САД Самуел Жбогар и Џес Бејли им рекол дека не може да им одговори дали ќе ги смири страстите на неговите приврзаници кои протестираат пред Државната изборна комисија, соопшти партијата. „ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека подржува мирни демонстрации и не подржува говор на омраза, но дека жали што Брисел и меѓународната...