Тагови Постови тагирани со "Ѓорге Иванов"

таг: Ѓорге Иванов

САМО ШУТКА НЕ

1 И ете така. Си помина уште една недела во чекање на потписите што претседателот Ѓорге Иванов ги побара за да можел да го даде мандатот за состав на нова влада. А Али Ахмети уште ја замајува јавноста со приказните за тешката државничка одлука што требало да ја донесе. Те овој датум, те оној датум, те албанска платформа, те...

СО МЕРЦЕДЕСОТ ОД 580.000 ЕВРА ШТО ГО НАРАЧАЛ ГРУЕВСКИ СЕГА СЕ ВОЗАТ ИВАНОВ, ВЕЉАНОСКИ И ДИМИТРИЕВ

Со блиндираниот мерцедес од речиси 580.000 евра за чија набавка Специјалното јавно обвинителство има покренато истрага како е набавено од МВР во 2012 година сега се возат претседателот Ѓорге Иванов и пратениците Трајко Вељаноски и Емил Димитриев, кој во исто време е и премиер, објави агенцијата Мета, повикувајќи се на одговор од МВР. Блиндираниот мерцедес се наоѓа во Владата и,...

МЕНДУХ ТАЧИ ЌЕ ГО БАРА МАНДАТОТ ОД ИВАНОВ ЗА ДА ФОРМИРА ВЛАДА

Мендух Тачи, кој по изборите на 11 декември поднесе оставка од претседателското место во ДПА по денешната седница на Централното собрание на партијата изјави дека се вклучУва во разговорите за формирање Влада и најави дека и тој ќе го побара мандатот од Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов да се обиде да формира Влада. “Централното собрание ме овласти да ги почнам разговорите...

ИВАНОВ ПОБАРА ПОМОШ, ПА ГО ОТКАЧИ ХАН ЗА ДОНАЦИЈАТА ЗА МВР

Претседателот Ѓорге Иванов не присуствуваше на денешното примопредавање на донацијата од 33 теренски возила за МВР од ЕУ, иако бил поканет од еврокомесарот Јоханес Хан, кој говореше на церемонијата во кругот на МВР, јави агенцијата „Мета“. Хан имаше средба со Иванов утрово пред да дојде во МВР. „Јас го поканив Иванов да дојде со мене на настанот што ја демонстрира силната...

ИВАНОВ Е НЕБИТЕН АКО ПРАТЕНИЦИТЕ САМИ СОБЕРАТ МНОЗИНСТВО

Сосема е неважно дали претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе го додели или не мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, или пак ќе го повика Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ во втор обид да формира влада ако новоизбраните пратеници соберат мнозинство (најмалку 61 потписи) за свикување на Парламентот и избор на претседател на Собранието, предвидува...

ИВАНОВ ПОБАРА И ПОТПИСИ И ГАРАНЦИИ ОД ЗАЕВ

По средбите со лидерите на партиите што имаат пратеници во новиот парламентарен состав, претседателот Ѓорге Иванов синоќа имаше обраќање и кажа дека мандатот за составување влада ќе го врачи на оној лидер кој ќе му достави 61 потпис како доказ дека има мнозинство, но побара и гаранции во врска државните интереси и националната безбедност. „Мандат ќе добие коалицијата што обезбедила...

ИВАНОВ МУ РЕКОЛ НА ЗАЕВ ДА ОБЕЗБЕДИ 61 ПРАТЕНИК СО ПОТПИС ЗА ДА МУ ДАДЕ МАНДАТ

Претседателот Ѓорге Иванов му побарал на лидерот на СДСМ Зоран Заев да му донесе потписи од 61 пратеник за да му даде мандат за состав на нова влада. По двочасновниот разговор во вилата Водно, Заев изјави дека Иванов му рекол да докаже дека има мнозинство од 61 пратеник по што ќе ќе му го даде мандатот. Тој рече дена нови избори...

СЕГА БОМБАТА Е ВО РАЦЕТЕ НА ИВАНОВ, РЕЧЕ АХМЕТИ ПО СРЕДБАТА ВО РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ВОДНО

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по разговорот со претседателот Ѓорге Иванов рече дека „сега клучот е кај Иванов, а не во неговата партија“, објави телевизија АлсатМ. „Каде претседателот ќе го однесе клучот е негова одлука. Јас ја имав бомбата, да се изразам симболично и ја фрлив кај претседателот. Сега не знам каде тој ќе ја фрли“, изјавил Ахмети. Прашан дали ќе...

ИВАНОВ ЧЕКА КОЈ ЛИДЕР ЌЕ МУ КАЖЕ ДЕКА ИМА МНОЗИНСТВО ЗА ВЛАДА

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе почне со консултациите за доделувањето на мандатот за состав на нова влада и треба да одржи поединечни средби со политичките партии, кои освоија пратеници на изборите на 11 декември, јави агенцијата „Мета“. Од кабинетот на Иванов вчера потврдија дека средбите со политичките партии следуваат по состаноците што претседателот на државата ги имаше со претседателот на Уставниот...

СОБРАНИЕТО МУ ОДГОВОРИ НА ИВАНОВ ДЕКА ГРУЕВСКИ НЕ СОСТАВИЛ ВЛАДА

Собраниските служби го известиле претседателот Ѓорге Иванов дека до истекот на рокот, ноќеска на полноќ, мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, не поднел ни предлог–состав за нова Влада, ни програма. „Одговорено му е на претседателот Иванов“, рекоа кусо за САКАМДАКАЖАМ.МК од собраниската служба. По добивање официјално известување од страна на Собранието, дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на...