Тагови Постови тагирани со "Ѓорге Иванов"

таг: Ѓорге Иванов

СОБРАНИЕТО НЕМА ПРЕТСЕДАТЕЛ, ИВАНОВ НЕ СМЕЕ НИ ДА ПАТУВА НИ ДА СЕ РАЗБОЛИ

Македонија 13-ти ден нема функционално Собрание, бидејќи нема претседател кој според Уставот е единствениот кој може да свика седница. Поради тоа, ако претседателот на Македонија Ѓорге Иванов отпатува некаде или му се случи да биде спречен да ја врши функцијата, него нема кој да го замени, бидејќи новите пратеници не се состанаа по вторпат и не избраа претседател на...

ИВАНОВ ДЕНЕСКА МОРА ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto  на мандатите на сите 120 избрани пратеници на 30 декември, се исполни законскиот услов да почне да тече рокот за формирање влада. Претседателот на...

ТЕЛЕШКИ БИФТЕК

1 Кога го слушам лидерот на ДУИ Али Ахмети како раскажува приказни дека во новата Влада ќе влезат само ако бидат задоволени потребите на Албанците, веднаш ми текнува на потребата на оној негов министер за екстерно тестирање Абдилаќим Адеми да се прехрани со телешки бифтек од 100 евра. Во исто време додека средношколците и нивните родители спиеја во шатори...

МИ ГИ ПАЛЕА СЛИКИТЕ, А САМО ЈАС БЕВ ИНСТИТУЦИЈА, СЕ ПОЖАЛИ ИВАНОВ

Претседателот Ѓорге Иванов вели дека со одлуката за помилување во април понудил решение на кризата во период кога, како што кажа во годишното обраќање, тој бил единствената легитимна институција во државата. „Сето ова што ни се случуваше неминовно водеше кон граѓански конфликт. Во такви сложени услови, како претседател бев единствената институција со легитимитет и овластувања да носи одлуки и место...

СОБРАНИЕ НАЈДОЦНА ДО 31 ДЕКЕМВРИ, ВЛАДА ВО ФЕВРУАРИ

Ако новоизбраните пратеници ги чекаат крајните рокови предвидени со Уставот на државата, тогаш новиот собраниски состав ќе биде конституиран најдоцна до 31 декември, а новата влада најдоцна до средината на февруари следната година. Вака изгледа календарот за конституирање на Собранието и за формирање на новата влада: 31 декември – избраните пратеници се состануваат на конститутивна седница, која во случајов треба да...

КОГА ВИДЕЛЕ ДЕКА ИВАНОВ НЕМА ДА ЛЕТА, УШТЕ ДВАЈЦА ПАТНИЦИ СРЕД ПОЛЕТУВАЊЕ ГО ЗАПРЕЛЕ АВИОНОТ

Авионот на „Туркиш ерлајнс“ кој требаше да лета на редовната линија за Истанбул од Скопје два пати бил вратен од полетување. Драмата не завршила со откривањето на заборавениот мобилен телефон по што претседателот Иванов и неговата делегација решиле да не летаат. Откако биле направени вонредни безбедносни проверки и истоварен багажот на придружбата на Иванов, авионот тргнал на повторно полетување....

АВИОНОТ НА „ТУРКИШ ЕРЛАЈНС“ СЛЕТА ВО ИСТАНБУЛ БЕЗ ИВАНОВ, ЛЕТОТ ЗА МАДАГАСКАР ПРОПУШТЕН ПОРАДИ ЗАБОРАВЕН ТЕЛЕФОН

Авионот на „Туркиш Ерлајнс“ во кој требаше да биде Ѓорге Иванов на пат за Мадагаскар и кој полета од Скопје со над два часа задоцнување поради заборавен телефон, слета во Истанбул утринава во 1:50 по локално време без претседателот, откако неговата делегацијата реши да го откаже летот. Иванов остана во Скопје и го пропушти летот од Истанбул за Антананариво во...

ЗАБОРАВЕН ТЕЛЕФОН ГО ОДЛОЖИ ЛЕТОТ ЗА ИСТАНБУЛ СО ИВАНОВ МЕЃУ ПАТНИЦИТЕ

Летот од Скопје за Истанбул на авиокомпанијата „Туркиш Ерлајнс“ во кој требаше да биде и претседателот Ѓорге Иванов е одложен од безбедносни причини поради заборавен телефон. При чистењето од претходниот лет, во авионот бил пронајден заборавен телефон. Била повикана екипа на МВР од Управата за безбедност и контраразузнавање и Одделот за антитероризам, која утврдила дека е лажна тревога, по што...

СИЛНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ГО БРАНИ ТАЛЕСКИ ОД ГЕРИЛЦИ НА НАГРАДИТЕ „4 НОЕМВРИ“

Битолчани вечерва се изненадени од поголемиот број на обезбедувачи на прославата по повод 4 ноември, Денот на ослободувањето на градот. Обезбедување имаше на влезот од Центарот на култура и внатре во салата. Обезбедувањето е од приватна компанија. За минатите изданија немаше обезбедување и очигледно власта со обезбедувањето се штити од герила акции. На доделувањето на 4-то ноемвриските награди во салата...

ОД КАНЦЕЛАРИЈА НА ИВАНОВ ОСТАНА САМО „ФИКУС НИЗАЕДЕН“

Канцеларијата на Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во центарот на Скопје зјае празна уште од 13 април, кога беше искршена од револтирани демонстранти поради тоа што тој амнестираше 56 функционери од власта и нивни помошници за кои СЈО поведе постапки, но и сведоци во постапките на СЈО, иако стаклата од излогот набргу беа сменети. Однадвор може да се види...