Тагови Постови тагирани со "говор"

таг: говор

АМЕРИКА ПРЕД СЀ, ВЕТИ ТРАМП ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ ГОВОР

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе им ја одземе моќта на бирократите и политичарите од Вашингтон и ќе им ја врати на луѓето. На денешната инаугурациски говор, тој најави дека „од денеска па натаму, нова визија ќе владее со нашата земја. Од овој момент, ќе биде Америка пред сè“. „Ние, граѓаните на Америка сме сега обединети во голем национален...

БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „нема шанси“ Велика Британија  да остане во единствениот европски пазар, зашто тоа би значело дека „воопшто не ја напушта ЕУ“. Меѓутоа, премиерката вети дека ќе направи сѐ за најслободен можен пристап до пазарот, после брегзит и да склучи договори со други земји во светот. Во долгоочекуваниот говор, Меј исто така соопшти дека и...

ДВАЈЦА ЛОГОПЕДИ НА 200.000 ЖИТЕЛИ, А СЕКОЕ ВТОРО ДЕТЕ ИМА ПРОБЛЕМ СО ГОВОРОТ

32-годишната Даниела С. од Струмица мора да плаќа приватни часови за отстранување на пречките во говорот кај своето дете, оти тешко може да дојде до термин кај логопедите во Здравствен дом во Струмица. Нејзиниот 4-годишен син прозборел пред половина година, но сѐ уште тешко поврзува слогови, а камоли прости реченици.  Биле на преглед, детето  е здраво но кај него...