Тагови Постови тагирани со "Град Скопје"

таг: Град Скопје

ТУЖЕТЕ ГИ ОПШТИНИТЕ ЗА НЕИСЧИСТЕНИОТ СНЕГ И МРАЗ, НЕ ТРПЕТЕ ПОВРЕДИ, ВЕЛИ ОМБУДСМАНОТ

Над 160 повредени граѓани со скршеници на колкови, рачни и зглобови на нозете се регистрирани само во Скопје откако падна снегот, како последица на замрзнати неисчистени тротоари, патеки и улички, а уште нема ниедна тужба пред Управниот суд против општините, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Судот. Граѓаните не поднесуваат ни претставки до Народниот правобранител поради неодговорното однесување на општините кое...

ЗЕЛЕНИОТ КАТАСТАР КОЦЕ НЕ ГО НАПРАВИ НИ ДО КРАЈ НА 2016

Две години градските власти вложуваат пари во изработка на Зелeн катастар за Град Скопје, но никако да го направат. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски лани, на почетокот на годината, уверуваше дека сите дрвја и сето зеленило во Скопје ќе бидат пребројани и документирани најдоцна до крајот на годината. Тоа не се случи, а нов рок за комплетирање на катастарот...

ГРАЃАНИТЕ ДА ГО ЧИСТАТ СНЕГОТ ПРЕД ОБЈЕКТИТЕ, АПЕЛИРАШЕ ГРАД СКОПЈЕ

Поради најавениот екстремно студен бран со ниски температура во текот на наредните денови, Градот Скопје апелираше до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска и да го исчистат снегот од приодите до нивните објекти. „Доколку навреме не се исчисти снегот од приодите до објеките, постои можност од појава на голомразица што ќе...

ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО МЕСТО ПАНОРАМСКО ТРКАЛО, ПОБАРА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ

Воведување систем пар-непар за возење, забрана за движење на возила кои се без катализатори за издувни гасови, бесплатен градски превоз цела зима, зголемен број на инспекции, обезбедување на бесплатен огрев за граѓаните кои се греат на гуми, како и привремена забрана за работа на сите индустриските капацитети за кои има сомнеж дека загадуваат, се дел од 17-те барања што...

ПРОТЕСТЕН МАРШ ПРОТИВ ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ

Група граѓани и еко-активсти денеска со почеток од 17 часот ќе одржат протест против енормното загадување на воздухот, кое во одредени денови и до 20 пати ги надминува дозволените вредности. Собирно место е фонтаната во Градски парк, од каде маршот ќе се упати кон просториите на Град Скопје, а потоа и ќе се оди и до Владата. „Загадувањето на воздухот...

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГИ ЗАСИЛИ ИНСПЕКЦИИТЕ НА ПОГОНИТЕ, ЗА ВОЗЕЊЕ ПАР-НЕПАР НЕМА НАДЛЕЖНОСТ

Инспекцијата на Град Скопје ќе ги интензивира инспекциските контроли на компаниите и погоните што според Законот за животна средина треба да имаат Б интегрирана еколошка дозвола за работа, а инспекциите на скопските општини поинтензивно ќе ги контролираат помалите капацитети, кои треба да имаат елеборати за заштита на животната средина. Ова денес е договорено на средбата меѓу скопскиот градоначалник Коце Трајановски...

ПОЛОВИНА ОД НОВОГОДИШНИТЕ ПАКЕТЧИЊА ЌЕ ОДАТ ЗА ДЕЦА ОД РАНЛИВИ ГРУПИ, РЕАГИРААТ ОД ГРАД СКОПЈЕ

Град Скопје вели дека речиси половина од новогодишните пакетчиња, за кои на 6 декември распиша тендер од 9.000 евра, се наменети за штитениците од СОС Детското село и други деца од ранливи групи во реакцијата на текстот „Коце ќе потроши 15.000 евра на новогодишни пакетчиња и подароци за градската администрација“. Дел од пакетчињата ќе им бидат поделени на децата...

КОЦЕ ЌЕ ПОТРОШИ 15.000 ЕВРА НА НОВОГОДИШНИ ПАКЕТЧИЊА И ПОДАРОЦИ ЗА ГРАДСКАТА АДМИНИСТРАЦИЈА

Околу 15.000 евра ќе потроши Град Скопје на новогодишни пакетчиња и кожни чанти за вработените во градската администрација. На 6 декември Градот објави тендер за набавка на новогодишни пакетчиња за вработените, а на 15 декември тендер за деловни подароци - чанти. Според огласот објавен на страницата на Бирото за јавни набавки, треба да се набават 520 пакетчиња кои според проценките...

ОД ДРИСЛА СЕ ПРАВДААТ ДЕКА ЗА ДА НАПРАВАТ ФАБРИКИ ЗА ОТПАД ТРЕБА МНОГУ ДОКУМЕНТИ

На депонијата Дрисла во тек е изградба на печка за уништување отпад и континуирано се работи на дозволи за некои фабрики, а некои веќе се градат и за некој месец ќе бидат пуштени во употреба. Вака реагираа од Дрисла на текстот објавен на САКАМДАКАЖАМ.МК под наслов „Италијанците ветија струја од ѓубре во Дрисла, а 4 години не инвестирале ништо“. Во...

ГРАД СКОПЈЕ ЈА ОТКАЖА НОВОГОДИШНАТА ПРОСЛАВА НА ПЛОШТАД, „АВАЛОН“ ЌЕ ГО ТУЖИ КОЦЕ

Градот Скопје се откажува од дочекот на Нова година што требаше да се одржи на плоштадот Македонија. „Средствата што беа планирани за организирање на дочекот и се во износ од околу 2 милиона денари, ќе ги донираме во социјални цели. Одлуката каде ќе бидат донирани средствата ќе ја донесе Советот на Град Скопје. Градот Скопје веќе 10 години наназад троши...