Тагови Постови тагирани со "избори 11 декември"

таг: избори 11 декември

ИВАНОВ ДЕНЕСКА МОРА ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto  на мандатите на сите 120 избрани пратеници на 30 декември, се исполни законскиот услов да почне да тече рокот за формирање влада. Претседателот на...

ПЛАТФОРМАТА НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ Е ЗА ПРАВАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ, НЕ ЗА ФОТЕЛЈИ, ПОРАЧА РАМА

Албанскиот премиер Еди Рама ја нарече историска заедничка платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, за преговорите за формирање на македонска влада. „Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“, откако вчера албанските партии ја објавија платформата. Лидерите...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

ХАШИМ ТАЧИ ГИ СОБРА ЛИДЕРИТЕ НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПРИШТИНА

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска во Приштина се сретна со лидерите на албанските партии во Македонија да им честита за одржувањето на слободни и демократски избори, соопшти кабинетот на косовскиот претседател. Според соопштението од кабинетот, на средбата со Али Ахмети од ДУИ, Биљал Касами од БЕСА и Зијадин Села од АА се разоварало за потребата од адекватна координација на албанскиот...

ДИК ИМ ГИ ВРАЧИ УВЕРЕНИЈАТА НА ПРАТЕНИЦИТЕ, НОВО СОБРАНИЕ ДО 31 ДЕКЕМВРИ

Државната изборна комисија денеска ги издаде уверенијата за избраните пратеници по што ќе може да се конституира Собранието, со пратениците избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември. Овластените претставници на коалициите и на политичките партии што освоија пратенички места ги подигнаa уверенијата во просториите на ДИК. Крајниот рок за одржување на првата седница на новото собрание е сабота 31...

И ПО ТЕАРЦЕ ВМРО-ДПМНЕ СО 51 ПРАТЕНИК, СДСМ СО 49

ВМРО-ДПМНЕ остана со 51 пратеник, а СДСМ со 49 откако денешното прегласувањето во Теарце не го смени соодносот на освоени мандати на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Во изборното место 2011 во Теарце, каде Управниот суд го поништи гласањето, денеска гласаа 402 граѓани, од кои за СДСМ - 245 и за ВМРО-ДПМНЕ -149, според податоците објавени на веб страницата...

ПОРАДИ ДЕФЕКТНА УВ ЛАМПА ГЛАСАЊЕТО ВО ТЕАРЦЕ НА 15 МИНУТИ БЕШЕ ПРЕКИНАТО

Гласањето во избирачкото место во Теарце утринава беше прекинато откако избирачкиот одбор констатира дека не работи УВ лампата со која се проверува дали избирачот претходно гласал на друго место. Избирачкото место беше затворено околу 15 минути. Откако беше донесена друга УВ лампа, изборниот процес тече нормално, јавува репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК. Прегласувањето е по одлуката на Управниот суд да го поништи гласањето...

АХМЕТИ ЗА УТРЕ ЗАКАЖА СРЕДБА НА ЛИДЕРИТЕ НА СИТЕ АЛБАНСКИ ПАРТИИ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за утре во 13 часот закажа средба на лидерите на албанските партии во Македонија, потврди портпаролот на партијата Бујар Османи за „Порталб.мк“. Без да открива повеќе детали за средбата, Османи кажа дека се повикани сите албански партии да учествуваат. „Во сабота се повикани сите албански партии, без исклучок“, изјави Османи за „Порталб.мк“. Ако партиите ја прифатат...

ФУНКЦИОНЕРИ НА ВМРО-ДПМНЕ ПОВИКАНИ ВО КУМАНОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ПОРАДИ СОМНЕЖ ЗА ИЗБОРНИ ИЗМАМИ

Во изминатите два дена 7-8 луѓе од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ биле повикани на информативен разговор во СВР Куманово, поради сомнеж за подмитување на гласачи. Полицијата постапувала по анонимна пријава на граѓанин и по допрен глас дека истакнати членови на партијата и функционери кои оделе на терен нуделе поткуп на гласачите. За каков поткуп се работи не откриваат. Од партијата за...

В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ПРЕГЛАСУВА ВО ИЗБИРАЧКО МЕСТО ВО ТЕАРЦЕ, ПОТВРДИ ДИК

Државната изборна комисија на денешната седница донесе едногласна одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце. Според симулацијата направена од ИТ-секторот на ДИК, прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати на политичките партии во шестата изборна единица. Прегласувањето во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ ќе се врши в недела, на 25...