Тагови Постови тагирани со "избори"

таг: избори

ЗА НОВИ ИЗБОРИ НОВОТО СОБРАНИЕ МОРА ДА ИЗБЕРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ПА ДА СЕ РАСПУШТИ

Откако потврди дека договор за коалицирање со ДУИ не е постигнат, ВМРО-ДПМНЕ објави дека е за одржување на нови предвремени парламентарни избори, како единствен начин за излегување од политичката криза. За да го постигне тоа, на партијата на Никола Груевски и требаат два услова: собраниска седница за распуштање на Собранието и обезбедено мнозинство за распуштање. Уставот во членот 66 вели: “Собранието...

ВМРО-ДПМНЕ БАРА НОВИ ИЗБОРИ

ВМРО-ДПМНЕ смета дека треба да се одржат нови избори, откако лидерот Никола Груевски не успеа во уставно предвидениот рок да собере парламентарно мнозинство за избор на нова влада. Од партијата вечерва ја информираа јавноста дека договор за коалицирање со партијата ДУИ не е постигнат. „ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалицијата За подобра Македонија како победник на последните избори која доби најголема поддршка од...

ФЕЈСБУК ВОВЕДУВА МЕРКИ ПРОТИВ ЛАЖНИ ВЕСТИ ПРЕД ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА

Фејсбук соопшти дека воведува мерки да се справи со ширењето лажни вести во Германија, неколку месеци пред одржувањето на парламентарните избори во земјата. Социјалната мрежа денеска кажа дека истражувачката медиумска група „Коректив“ ќе ги проверува фактите во Германија и дека наскоро ќе бидат ангажирани и други медиумски организации. Фејсбук вели дека набрзо во Германија ќе биде олеснето пријавувањето на лажни...

ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ПОТРОШЕНИ ЗА ПРОПАДНАТИТЕ ИЗБОРИ НА ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ДИЈАСПОРАТА

Државната изборна комисија потрошила половина милион евра за организирање на изборот на тројца пратеници од дијаспората, кој пропадна. Не беше избран ниту еден пратеник, поради тоа што ниеден од кандидатите не доби цензус од гласовите пропишан во Изборниот законик. За изборите во дијаспората, лани неколку дена пред 11 декември отпатуваа 320 луѓе од администрацијата, членови и претседатели на избирачки одбори....

ТЕЛЕШКИ БИФТЕК

1 Кога го слушам лидерот на ДУИ Али Ахмети како раскажува приказни дека во новата Влада ќе влезат само ако бидат задоволени потребите на Албанците, веднаш ми текнува на потребата на оној негов министер за екстерно тестирање Абдилаќим Адеми да се прехрани со телешки бифтек од 100 евра. Во исто време додека средношколците и нивните родители спиеја во шатори...

РОМАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НЕ ГО ДАВА МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА НА МУСЛИМАНКА, БАРА ОД ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА ДРУГ КАНДИДАТ

Романскиот претседател рече дека нема да ја назначи за премиер економистката која можеше да стане првата муслиманка премиер во земјата. Претседателот Клаус Јоанис рече дека „внимателно ги разгледал аргументите за и против“ и решил да не ја номинира Севил Шаидех (52), релативно ново лице во политиката, на функцијата премиер. Јоанис ја повика Социјал-Демократската партија, победникот на изборите на 11 декември, која...

ДУИ ЌЕ ГО ВОДИ СОБРАНИЕТО И МВР ДО ИЗБОРОТ НА НОВА ВЛАДА И СПИКЕР

Од утре претпладне, кога Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги  објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори, до изборот на нова влада и на собраниски спикер со Собранието и со МВР ќе раководат кадри на ДУИ. Со Собранието наместо Трајко Вељаноски ќе претседава најстариот пратеник Бранко Манојловски, кандидат на ДУИ и на православните Aлбанци, а со Министерството за внатрешни работи...

АГИМ НУХИУ ОД ДУИ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДО НОВАТА ВЛАДА

Кога ДИК ќе ги потврди резултатите од изборите со објавување на официјалните резултати, му завршува мандатот на техничкиот министер Оливер Спасовски, и на негово место до избор на нова влада ќе биде заменикот министер во МВР Агим Нухиу од ДУИ. Ова е предвидено со договорот на четирите партии од 20 јули 2016 година со кој се договори владата која ќе...

ОДБИЕНИ ЧЕТИРИ ПРИГОВОРИ НА СДСМ И СЕДУМ НА БЕСА

Државната изборна комисија во 3.30 часот утринава ја прекина јавната расправа за приговорите поднесени од политичките партии за изборите одржани на 11 декември. Комисијата денеска на пладне ќе продолжи со работа. ДИК досега одби седум од приговорите на Беса, а графологот кој треба да вештачи потпис на избирачко место по осмиот приговор на Беса стигна во ДИК непосредно пред одлагањето....

ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ БИ ЈА ВРАТИЛЕ ДЕМОКРАТИЈАТА

Напуштањето на изборниот модел со шест изборни единици и воведување на моделот Македонија да биде една изборна единица со отворени листи е едно од решенијата за излез од политичката криза и разбивањето на бипартизот во македонскиот и во албанскиот гласачки блок и воведување на плурализмот. Во Македонија досега за избори имало три модели, мнозинскиот кој беше до 1998, во 1998...