Тагови Постови тагирани со "измама"

таг: измама

ФОЛКСВАГЕН ЌЕ ПЛАТИ КАЗНА ОД 4,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ИЗМАМАТА СО ДИЗЕЛ МОТОРИ ВО САД

Фолксваген соопшти дека е блиску до постигнување спогодба од 4,3 милијарди долари со Министерството за правда на САД за случајот со измамата со софтверот за прикажување штетни емисии на дизел моторите на германскиот автопроизводител. Преговорите меѓу двете страни се во крајна фаза, соопшти Фолксваген. Спогодбата вклучува признавање вина и ќе стави крај на криминалната истрага на компанијата. Од септември 2015...

ИМ ГИ ЗЕЛА ПАРИТЕ ДА ИМ ПОСРЕДУВА ЗА РАБОТА ВО ШВАЈЦАРИЈА, ПА ГИ ИЗЛАЖАЛА ДЕКА ЛЕТОТ Е ОДЛОЖЕН

Поголема група неготинци останаа без ветената работа во Швајцарија и без парите што ѝ ги дале на наводната посредничка, која откако им ги зела парите им кажала дека летот за Швајцарија е откажан со објаснување дека детето на нејзиниот соработник доживеало сообраќајна несреќа. Еден член од групата се јавил на аеродром да праша дали има откажан лет и дали...

ИТАЛИЈА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВИСОКИОТ БРОЈ НА ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ Е ПОСЛЕДИЦА НА НЕБРЕЖНОСТ

Булдожери денеска ги расчистуваа опасните остатоци од срушените објекти во уништеното италијанско гратче Аматриче во силниот земјотрес, додека истражителите работеа да утврдат дали небрежностили измама во спроведувањето на градежната регулатива придонела за високиот број жртви. Земјотресот што се случи рано наутро во средата уби 290 луѓе и повреди стотици, срамнувајќи три средновековни гратчиња во централна Италија. Џузепе Сајева, обвинител од...