Тагови Постови тагирани со "Катица Јанева"

таг: Катица Јанева

ЈАНЕВА ПОБАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СВАРОВСКИ СУДИЈКАТА ПЕТРОВСКА И КОЛЕШКАТА ПОП-СТЕФАНИЈА

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ѝ поднесе претставки за нестручно и несовесно работење на сваровски судијката Лидија Петровска, која го води процесот против ексначалникот на УБК Горан Грујовски, обвинет за нелегално палење на списи и докази за прислушување. Јанева истовремено поднела и претставка за разрешување против судијката во претходна постапка Александра Поп-Стефанија, исто така, за кршење на Законот за кривична...

СЈО ГИ ОБЖАЛИ ПАРИЧНИТЕ КАЗНИ ЗА ЈАНЕВА И ФЕТАИ НА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе жалби против одлуката на Судот со која на специјалните јавни обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи им беа изречени парични казни, соопшти СЈО. „Сметаме дека одлуката е незаконска, поради што го искористивме правото на жалба“, вели во соопштението Јанева. Јанева и Фетаи беа казнети со по 2.000 евра од судијката...

ФАТИМЕ КАЗНЕТА ОД СУДИЈКАТА ЗА ЦИТАТ НА ЈАНКУЛОСКА ОД БОМБИТЕ ЗА УБАВИНАТА НА УШКОВСКИ

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи беше казнета со 1.000 евра од судијката Татјана Михајлова за изјавата: „Не сум дојдена судијке да ве видам колку сте убава“ за време на вчерашното судење на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во Општина Центар и нарачување шамари за градоначалникот Андреј Жерновски во 2013 година. Изјавата на Фетаи е цитат на...

ЈАНЕВА ЌЕ БАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ШТО ГО СУДИ ГРУЕВСКИ

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по прекинот на рочиштето против обвинетиот за насилствата во Општина Центар Никола Груевски и уште 15 обвинети, најави не само кривична пријава против судијката Татјана Михајлова за фалсификат на записникот, туку пријавување во Судскиот совет и покренување постапка за нејзино разрешување. Обвинителката Фатиме Фетаи, која е застапник на обвинението на СЈО против експермиерот Груевски, Миле Јанакиески,...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА ВО ЦЕНТАР, ЈАНЕВА ВЕДНАШ ОПОМЕНАТА ОД СУДИЈКАТА

Почна второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски кај в.д. претседателката на Кривичниот суд Татјана Михајлова. Покрај Фатиме Фетаи, која го застапуваше Специјалното јавно обвинителство на првото рочиште, денеска во судницата е и специјалната обвинителка Катица Јанева, која...

БИБА ДОДЕВА КАКО ДВОЈНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ЗЛАТНА БУБА МАРА

Пејачката Биба Додева имаше настап како Катица Јанева на синоќешното 20 издание на Златна Буба Мара на полуларноста во Скопје. Таа заедно со уште две придружнички како триото специјални обвинителки - Катица, Ленче и Фатиме ја отпеаја преработката на стариот хит „Диско“ со рефренот „We are SJO“. Во текот на настапот Биба викаше „Отвори!“, исто како што специјалната јавна обвинителка...

САМО ШУТКА НЕ

1 И ете така. Си помина уште една недела во чекање на потписите што претседателот Ѓорге Иванов ги побара за да можел да го даде мандатот за состав на нова влада. А Али Ахмети уште ја замајува јавноста со приказните за тешката државничка одлука што требало да ја донесе. Те овој датум, те оној датум, те албанска платформа, те...

ГОНИМЕ КРИМИНАЛНА ГРУПА ВО ВРВОТ НА ВЛАСТА, А НЕ ОБИЧНИ КРИМИНАЛЦИ, ВЕЛИ ЈАНЕВА

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска повторно укажа дека одредени судии ја блокираат работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Таа предупреди дека судијата „може да ја злоупотреби својата службена должност и овластување кога станува збор за висока корупција од страна на високи функционери од власта што ја истражува СЈО“. „Судот треба да сфати дека СЈО не гони обичен криминал, туку...