Тагови Постови тагирани со "Катица Јанева"

таг: Катица Јанева

„ПУЧ“ СЕ УШТЕ ЗАКОПАН ВО МЕСТО ПОРАДИ БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЕРТИФИКАТИ НА ДВЕТЕ ПОРОТНИЧКИ

И по два и пол месеци, двете нови судијки поротнички во случајот „Пуч“ се уште немаат добиено безбедносни сертификати, потврдуваат за „Мета“ од Кривичниот суд. Судијката Љубинка Башевска, која го одложи овој судски процес на неодредено време, каде застапник на обвинението е Специјалната обвинителка Катица Јанева, се уште не го закажала продолжението. Меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев...

СЈО ИМА УШТЕ 6 МЕСЕЦИ ДА ОТВОРИ ИСТРАГИ И ДА ПОДНЕСЕ ОБВИНЕНИЈА

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци „од преземањето...

АЛИУ АНАЛИЗОН

1 И ете така. Бидете си спокојни. Нема  да има федерализација. Нема да има ни кантонизација. Ќе има само верна љубов помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети. Со тоа што, Груевски на 11 декември излезе малку поербап од долгогодишниот партнер. Па со страшните приказни за федерализацијата и кантонизацијата си купи уште малку време, да заборават неговите гласачи зошто беше...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

ВЛАДИНИОТ ПРОТОКОЛ НЕ ЈА ПОКАНИ ЈАНЕВА НА ПРВАТА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше единствениот носител од редот на највисоките државни функции која не беше присутна на вчерашната свечена седница за конституирање на новото Собрание. Јанева и СЈО лани ги изгласа токму Парлементот, по договор на лидерите на четирите најголеми партии. Од СЈО добивме потврда дека Јанева воопшто не добила покана од претседавачот со седницата Трајко Вељаноски. Да...

ПАНЧЕВСКИ САКА ДА ГИ ДОЗНАЕ СВЕДОЦИТЕ НА ЈАНЕВА

Претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски се обидува да дознае кои се осомничените, кои се сведоците и со какви докази во досегашната предистражна постапка располага Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во истрагата за масовното прислушување во Македонија, тврдат за САКАМДАКАЖАМ.МК добро упатени извори во Судот. Панчевски се обидува да дојде до овие информации на тој начин што тој и судиите блиски...

ЗВРЛЕВСКИ НЕ ВЛЕГУВА ВО УБК ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО ВО 2016

Јавното обвинителство на чело Марко Зврлевски не влегува во УБК да спроведе истрага, четврти ден откако Специјалното обвинителство објави дека поседува материјални и вербални докази оти УБК продолжила со незаконското прислушување на граѓани и по објавувањето на бомбите на опозицијата, но и во 2016. Бидејќи СЈО на чело со Катица Јанева, според законот, смее да постапува за незаконското прислушување...

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ

1 Баш ми е некако жал што СЈО имало доволно докази дека странските служби и жолтите комбиња биле лага.  Некако попријатно беше да се верува дека сме биле многу битни и затоа нè прислушувале некои странски служби, а не  нашата држава. Лично, не сум изненаден што и мене ме прислушувале повеќе од две години. Ама, шокиран сум оти продоложиле да...

РАКОВОДИТЕЛОТ ВО УБК ОД КОМПЈУТЕРОТ ВО КАНЦЕЛАРИЈА ГИ СЛУШАЛ ТЕЛЕФОНСКИТЕ РАЗГОВОРИ НА ФУНКЦИОНЕРИ, НОВИНАРИ И ГРАЃАНИ

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е на чекор да утврди дека во периодот од 2008 до 2015 година илјадници граѓани биле прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), која цело време беше под раководство на еден директор, Сашо Мијалков. На денешната прес-конференција на специјалната обвинителка Катица Јанева, која ја води оваа истрага под име „Таргет“, и на обвинителките Фатиме...

ЗВРЛЕВСКИ Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА ЈАНЕВА СО УСТАВНИОТ СУД

Специјалното јавно обвинителство за државниот обвинител Марко Зврлевски е неуставно и тоа дeнеска тој им го кажа на студентите на Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје. Студентите прашуваа, а тој и специјалната обвинителка Катица Јанева одговараа на прашања. Притоа Зврлевски во нејзино присуство го потсети Уставниот суд дека таму има иницијатива за уставноста на СЈО. “За мене формирањето на Специјалното обвинителство...