Тагови Постови тагирани со "Кавадарци"

таг: Кавадарци

ПОРАДИ СМС ОД ИДРИЗОВО ОСВЕТЕНИОТ КРСТ НЕМА ДА ШЕТА ПО КУЌИ ВО КАВАДАРЦИ

Поради една смс порака испратена од затворот во Идризово, нема да се шета од куќа до куќа осветениот крст на Водици во Кавадарци и да се дарува со пари за среќа тој што го фатил, нешто што беше својствено како обичај во изминатите години. „Како по обичај, по светиот крст на Водици се фрлаат и групи на кавадарчани. Било кој...

СЕДУМ ПОЖАРИ ОД ЗАПАЛЕНИ ОЏАЦИ ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ВО КАВАДАРЦИ

Седум пожари  за само еден ден избувнале од запалени оџаци во Кавадарци. Од Територијалната противпожарна единица потврдуваат дека за Божиќните празници имале полни раце работа, кога имало и други запалени оџаци, пожар од плинска боца и запален подрум. „Пожарите предизвикани од запалени оџаци се најчесто во згради во кои поради немање заеднички јазик помеѓу станарите, не се чистат навреме одводните...

СЕ КРАДЕ ОГРАДА ОД ХРАНИЛИШТЕТО ЗА РЕТКИ ПТИЦИ ВО ВИТАЧЕВО

Крадци крадат ограда од хранилиштето за мршојадци на висорамнината Витачево кај Кавадарци. Емануел Лисичанец од  Здружението за заштита на природата “Аквила” вели дека веќе по трет пат е украден дел од оградата на хранилиштето. Досега биле украдени повеќе од 150 метри. „Луѓето не разбираат дека со оградата ги штитиме токму нив од зарази, а не орлите од нив. За жал,...

СОЦИЈАЛНАТА ЗГРАДА ВО КАВАДАРЦИ ЗА ШЕСТ ГОДИНИ СТАНА ДЕПОНИЈА

Новата социјална зграда во Кавадарци е упропастена за само шест години од вселувањето. Кавадарчани се жалат дека во зградата има дел несовесни станари кои им го загорчуваат животот не само на останатите станари во зградата, туку и на околното население. Во зградата од пет ката, има триесет станови. Објектот, вреден од околу 900 илјади евра обезбедени од буџетот на државата,...

СОБИРААТ СУВИ ГРАНКИ ЗА ДА СЕ ЗГРЕАТ

Со кратки панталони среде зима четиригодишниот Исмаил Алиов собира суви гранки за да го згрее шестмесечното братче, но и да се згреат и останатите членови од четиринаесетчленото семејство во Кавадарци. Го сретнавме како и помагаше на мајка си Џеврие, додека ја полнеа количката со суви гранки, кои ги собираа на патот близу кавадаречката градска општа болница. И додека други...

ВО КАВАДАРЦИ НЕ СЕ ДИШЕ ОТИ РАКИЈА СЕ ПЕЧЕ СО ГОРЕЊЕ ГУМА

Во Кавадарци синоќа не се дишеше. Воздухот лути на очите и гуши на грлото, а жителите велат дека почувствувале мирис од чад на гума. Дека ситуацијата со загадувањето во градот е алармантна, покажуваат и  мерењата на воздухот. Вчера во 16 часот, “Мој воздух” измери 88 микрограми на кубен метар ПМ 10 честички, а веќе во 18 часот присуството на...

ЛУДА МАРА ПИЈАНА ОД КОМИЊЕ

Реката Луда Мара се испијани од комиње. Отпадот од грозјето при варењето на ракија во Тиквешко, често место во специјалните контејнери се исфрла во реката која минува низ градот Кавадарци или во градската канализација, а не ретко може да се забележи и како тече по улиците. „Уште кога почна сезоната за печење на ракија во Тиквешијата како најголем лозаровинарски регион...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГО ДОБИ ВИДЕОТО ОД ЗГРАДАТА НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ, СЕ РАСВЕТЛУВА ДАЛИ ИМАЛО ИЗБОРЕН ПОТКУП

Oбвинителството го доби видеозаписот од зградата на Општина Кавадарци каде наводно е извршено кривично дело, одговори за САКАМДАКАЖАМ.МК Службата за односи со јавноста при Јавното обвинителство на Република Македонија на прашањето до каде е случајот со пријавениот изборен поткуп во овој град пред предвремените парламентарни избори. „По расветлување на настанот , ќе бидете дополнително известени“, стои во пораката по е-пошта од...

ГО ИСКИНАЛ ЛИВЧЕТО ОТИ НЕ МУ ДОЗВОЛИЛЕ ДА КОНТРОЛИРА КАКО ЌЕ ГЛАСА СОПРУГАТА

Кавадарчанец го скинал гласачкото ливче на својата сопруга  и за малку ќе ја искршел и гласачката кутија. Сопругот гласал, па отишол кај сопругата, додека таа била зад параванот со намера да си го исполни своето граѓанско право. Тогаш бил предупреден дека не смее да стои заедно со неа зад параванот. Се развикал, го земал нејзиното ливче и го искинал. Кога...

СУДСКА НАРЕДБА ЗА ОДЗЕМАЊЕ ВИДЕО МАТЕРИЈАЛ ОД ОПШТИНА ВО КАВАДАРЦИ ПО ОБИДОТ ЗА ИЗБОРЕН ПОТКУП

Издадена е судска наредба за одземање на видео запис од општинската зграда во Кавадарци по претходно барање од обвинителството поради основано сомневање за сторено кривично дело поврзано со изборите. Со наредбата издадена синоќа и се наложува на полициската станица Кавадарци да го одземе видео записот и предаде на понатамошно постапување во обвинителството. Судската наредба е обезбедена откако вчера во полицијата стигнала...