Тагови Постови тагирани со "Лидија Неделкова"

таг: Лидија Неделкова

НЕДЕЛКОВА ГО ТУЖИ СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД УПРАВНИОТ СУД

Поднесена е првата тужба од судија против Судскиот совет - Лидија Неделкова, експретседателката на Врховниот суд и еден од кандидатите за нов мандат, денеска го даде Судскиот совет пред Управниот суд по неколку основи. Неделкова пред Управниот суд ја оспорува законитоста на постапката за избор на претседател на Врховниот суд на Република Македонија. Неделкова ги спори како неуставни огласот во...

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВЕН СУД ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА ПОД ЗАКАНА ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ОД СУДИЈА

Доскорешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, откако се кандидирала за повторен мандат во највисокиот суд, добила три претставки пред Советот за утврдување на факти за разрешување на судија. Претседателот на Советот за утврдување на факти Сашо Поцевски за САКАМДАКАЖАМ.МК потврди дека против неа се водат три претставки, дека сѐ уште се работат и сѐ уште за нив нема...

ФАТИМЕ ФЕТАИ СО ОБЕТКИ „СВАРОВСКИ“ ПРЕД СУДИЈКАТА ШТО ГО СУДИ ГРУЕВСКИ

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи носеше обетки „сваровски“ на денешното судење против обвинетиот Никола Груевски и уште 13-мина други, за насилствата во Општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски. Судијка на овој случај е в.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1 Татјана Михајлова. Претходно, специјалната обвинителка Ленче Ристоска носеше пенкало со „сваровски“ кристал на 28 ноември, на првото рочиште по...

СУДИЈКА ШТО ГО БЛОКИРА СЈО НАЈСИЛЕН КАНДИДАТ ЗА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

Четиригодишните мандати на претседателите на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски и на Врховниот суд Лидија Неделкова завршуваат утре, кога и Судскиот совет на седница ќе бира в.д. претседатели на овие два најзначајни судови. По препораките од Антикорупциската комисија Судскиот совет соопшти дека претседатели на судовите ќе се избираат по парламентарните избори. Затоа и ќе се оди на варијанта со...

ОТКАКО ИЗБРА И УНАПРЕДИ 18 СУДИИ СО ОЦЕНКИ ОД 2013 И 2014, СУДСКИОТ СОВЕТ СЕГА ВОНРЕДНО ЌЕ ОЦЕНУВА ПОРАДИ ТРОЈКАТА НА ПАНЧЕВСКИ

  Судскиот совет за првпат ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд, одлучи Советот на денешната затворена седница, оти, како што изјави претседателот Зоран Караџовски, оценките на кандидатите биле стари, од 2014 година. Но, само во септември оваа година Советот унапреди и избра 18 судии, без да му пречат старите оценки....

СУДСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ЈА ПОПРАВА ТРОЈКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПАНЧЕВСКИ

Судскиот совет утре на тајна седница, без присуство на новинари, вонредно ќе ги оценува кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и четворицата кандидати за претседател на Врховниот суд Лидија Неделкова, Снежана Бајлозова, Беса Адеми и Јово Вангеловски. “Оваа вонредна седница е само со една цел. Како да се поправи ситуацијата...

ЛИДИЈА НЕКА НЕ СЕ ЦРТА, НЕКА ДАВА ИДЕИ, ОДГОВАРА КАРАЏОВСКИ НА ОБВИНУВАЊАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД

Претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски ја обвини претседателката на Врховниот суд и член на Судскиот совет по функција Лидија Неделкова дека таа била виновна што тој како претседател, во петокот не стасал да испрати покани до членовите за вонредната седница на Советот во среда. Неделкова на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК во врска со седницата која беше објавена на веб страната...

ЌЕ МУ СЕ НАЦРТАМ НА КАРАЏОВСКИ НА СЕДНИЦА ИАКО НЕ МЕ ПОКАНИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД НЕДЕЛКОВА

Судскиот совет уште не ѝ пратил покана на претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова за седницата в среда, на која, како што соопшти, зад затворени врати ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и на Неделкова, која е кандидат за втор претседателски мандат на највисокиот...