Тагови Постови тагирани со "„Македонија пат“"

таг: „Македонија пат“

ПОТЦЕНУВАЊЕТО НА ПЕЛИСТЕР Е АВАНТУРА ОПАСНА ПО ЖИВОТ, АЛАРМИРААТ ПЛАНИНАРИТЕ

На битолчанецот Влатко Крбалески и денот и годината му започнуваат со Пелистер. Тој секое утро го започнува со поглед низ прозорецот од својот дом кон Пелистер, по што следуваат повеќечасовни искачувања и авантури низ планината. Ваквите доживувања како да се логичен низ на настани, оти тој и Новата година ја започнува на Пелистер. Имено пет години со ред на...

СО ЛОПАТИ И ЦАПАЊЕ СЕ КРПИ МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ ЗА ГРЦИЈА

Eкипа на „Македонија пат“ со лопати и со цапање (газење) ги крпи ударните дупки на магистралниот пат за грчката граница кај Меџитлија. Тројца работници се возат со стар камион, во приколката на отворено седи еден од нив и на местатата каде има дупки со лопата тура  ладен асфалт. Камионот ќе подзастане, работникот ќе слезе од приколката да ја дополни...

УКРАДЕНА ОГРАДАТА ОД НАДВОЗНИКОТ НА АВТОПАТОТ КАЈ НЕГОТИНО

Украдена е заштитна ограда од првиот надвозник на автопатот од Неготино кон Демир Капија. Ја исекле со бонсек. Додека автопатот се реновира и работи само едната коловозна лента двосмерно, некој “ја реновирал заштитната ограда“. Од Македонија пат, работна единица Неготино, ја потврдија кражбата која и самите ја имале евидентирано. Оттаму велат дека и претходно имаат регистрирано кражби на патиштата како што...

ЛАНИ РЕКОА ДЕКА ПРОЕКТОТ Е ГОТОВ, НО ОДРОНОТ КАЈ БИТОЛА УШТЕ НЕ Е ОТСТРАНЕТ

Втор ден во прекин е сообраќајот на патниот правец Прилеп-Битола- Ресен кај обиколницата над Битола поради повторно активирање на свлечиштето на околниот рид. Од ридот на коловозот паѓаат камења и земја, а од „Македонија пат“ велат дека расчитувањето ќе започне од понеделник откако ќе се смири временската состојба. На терен досега не е спроведен поголем зафат за комплетно отстранување на...

НЕПРООДЕН ПАТОТ ЗА ПЕЛИСТЕР

Претпладнево патот за националниот парк „Пелистер“ беше завеан во снег и непрооден. Битолчани кои се обидуваа да се искачат до ски центрите за САКАМ ДА КАЖАМ.МК велат дека до горе може да се стигне само со џип. „Настана голем метеж, имаше колона на скијачи кои сакаа да стигнат до ски центрите на Пелистер, но беше невозможно да се стигне со...

СУПЕР ИСЧИСТИВМЕ СО ЛУЃЕ ПРЕД ПЕНЗИЈА И ВОЗИЛА ПРЕД РЕМОНТ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „МАКЕДОНИЈА ПАТ“

„Главните патни правци беа исчистени и сѐ уште се чистат. Работиме во екстремни услови, и ниту еден патен правец не беше затворен за сообраќај, освен за тешки товарни возила. Дури и пунктот на Стража, кој е на надморска височина од 1.200 метри постојано е прооден.Тие што критикуваат дека не сме чистеле не со во право. Не може да очекувате...

12 ГОДИНИ СТАРО Е НАЈНОВОТО ВОЗИЛО ВО „МАКЕДОНИЈА ПАТ“ – БИТОЛА

Најновото возило во битолската подружница на „Македонија пат“ е старо 12 години, а останатите камиони и машини во функција се 25 до 30 години. Директорот Веселинчо Спасевски признава дека најголемиот проблем во расчистувањето на патиштата им ги задаваат дефектите на застарената механизација. „Единствен проблем ни се дефектите заради старата дотраена механизација и секојдневно ги поправаме што би се рекло во...

НАНОСИ НА СНЕГ КОН ШТИП И КОЧАНИ, ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ КОН РАДОВИШ

Поради силен ветар наноси од снег вечерва е исклучително тешка состојбата на патиштата од Велес кон источна Македонија. Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува да не се патува од Велес кон Штип, а потоа и кон Кочани бидејќи кај Лозово, Сарамзалино и Крупиште ветерот го носи снегот на коловоз и целосно ја намалува видливоста. Од околу 21 часот поради снежни наноси...

МАВРОВСКО ЛЕУНОВО ОТСЕЧЕНО, ЗАГЛАВЕНИТЕ АПЕЛИРААТ ЗА ПОМОШ

Мавровското село Леуново е отсечено по снежните врнежи и заглавените граѓани се жалат дека патот не се чисти од вчера и не можат да ги добијат надлежните од „Македонија пат“. Дел од нив се со мали деца. „Патот не се чисти од вчера од 18 часот, поточно откако си замина Груевски од ‘Радика’. На патот има пола метро снег, а...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...