Тагови Постови тагирани со "Марко Зврлевски"

таг: Марко Зврлевски

ТЕАРЦЕ ПМ10

1 Стварно, кој ли им се заканувал на амбасадорите на ЕУ во Македонија? Ц, ц, ц... Како можел да им се заканува? Ц, ц, ц... Владејачката ВМРО-ДПМНЕ побара од ЕУ веднаш да „допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите и да се посочи конкретен пример за тоа. За да може надлежните институции поефикасно да...

ЗВРЛЕВСКИ ДА ГИ ОТКРИЕ АВТОРИТЕ НА НЕКРОЛОЗИТЕ НА АМБАСАДОРИТЕ, ПОВИКА СИНДИКАТОТ НА ДИПЛОМАТСКАТА СЛУЖБА

Синдикатот на македонската дипломатска служба го повика Јавното обвинителство на Марко Зврлевски да отвори истрага по допрен глас и да ги открие авторите на на објавените некролози со странски амбасадори во Македонија на социјалната мрежа Имгур. Од Синдикатот велат дека амбасадорите уживаат меѓународна заштита и никој не смее да им се заканува на претставниците на странските држави во Македонија,...

БАНДИТИТЕ НА ЗВРЛЕВСКИ И ЧАВКОВ СО ПУШКИ МИ ГО УПЛАШИЈА СЕМЕЈСТВОТО, ВЕЛИ НАЧАЛНИКОТ НА СВР КУМАНОВО

Началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ обвини дека синоќешниот претрес на неговиот дом бил со цел да го заплашат за, како што вели, победата на опозицијата во Куманово. „Во 18.30 часот дојдоа да ме уапсат бандитите на Марко Зврлевски, а организирани од Митко Чавков. Влегоа со автоматски пушки, ми го преплашија семејството и почнаа да прават претрес во мојот дом....

НАПНАТО ВО КУМАНОВО, ПОЛИЦИЈАТА УПАДНА КАЈ НАЧАЛНИКОТ НА ПОЛИЦИЈАТА

Напнато е вечерва во Куманово откако специјалци влегоа во домот на началникот на кумановската полиција Стојанче Величковиќ. Стотина граѓани симпатизери на СДСМ протестираат во Куманово пред неговата семејна куќа. Тие се сомневаат дека власта врши политички притисок затоа што опозицијата таму победила на изборите во неделата Како што јавува репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК, специјалците влегле кај началникот со судски налог за...

АНТИКОРУПЦИСКА Е ИНСТАЛАЦИЈА НА ВЛАСТА, ОДГОВОРИ СПАСОВСКИ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја нарече Антикорупциската комисија инсталација на партијата на власт, отфрлајќи ги заклучоците на комисијата, која денеска побара од Обвинителството на Марко Зврлевски да отвори истрага против Спасовски за незаконско распоредување и унапредување на вработени во МВР. Тој тврди дека сите распоредувања извршени во МВР, а кои се потпишани од него, се направени во согласност со...

ОБВИНИТЕЛСТВО НА ЗВРЛЕВСКИ ЈА ОТФРЛИ КРИВИЧНАТА ПРОТИВ ПАНЧЕВСКИ ЗА НЕЗАКОНИТО ВЛИЈАНИЕ И ПОТКУП

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја отфрли кривичната пријава против Владимир Панчевски со која претседателот на Основен суд Скопје 1 се товари дека сторил кривично дело - Примање награда за противзаконито влијание. Кривичната пријава, која ја поднесе Иван Џолев, судија од Основниот суд Скопје 1, е отфрлена бидејќи дејствието преземено од Панчевски не содржи наредба,...

ЗВРЛЕВСКИ НЕ ВЛЕГУВА ВО УБК ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО ВО 2016

Јавното обвинителство на чело Марко Зврлевски не влегува во УБК да спроведе истрага, четврти ден откако Специјалното обвинителство објави дека поседува материјални и вербални докази оти УБК продолжила со незаконското прислушување на граѓани и по објавувањето на бомбите на опозицијата, но и во 2016. Бидејќи СЈО на чело со Катица Јанева, според законот, смее да постапува за незаконското прислушување...

ЗВРЛЕВСКИ Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА ЈАНЕВА СО УСТАВНИОТ СУД

Специјалното јавно обвинителство за државниот обвинител Марко Зврлевски е неуставно и тоа дeнеска тој им го кажа на студентите на Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје. Студентите прашуваа, а тој и специјалната обвинителка Катица Јанева одговараа на прашања. Притоа Зврлевски во нејзино присуство го потсети Уставниот суд дека таму има иницијатива за уставноста на СЈО. “За мене формирањето на Специјалното обвинителство...

ЗВРЛЕВСКИ НЕ ЗНАЕ ДАЛИ СУДИЈА ГО ТУЖИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПАНЧЕВСКИ, ВЕЛИ СЛОБОДНО НЕКА ТУЖИ

Судијата Иван Џолев од Судот за прекршоци при Основниот суд Скопје 1, поднел кривична пријава против претседателот на Основниот суд Скопје 1 за кривично дело поврзано со влијание врз судија, со цел да преземе одделни незаконити дејствија поради влијание.  Според соопштението од Џолев, кое вечерва го објавија  неколку медиуми, тој вели: „Поради сензитивноста на ситуацијата, нема да го откријам идентитетот,...

ВАНЃА И КОЊОТ

1 Додека Америка уште спиеше, а Јапонија се спремаше да си легне, јас се разбудив во Македонија, една од најразвиените земји во светот. Така пишуваше во најава на вести на телевизија. Крајно време е Македонија да си го заузда темпото на развојот. Оти ако вака продолжиме, Пјонгјанг ќе ги наврти ракетите со боевите глави кон Скопје. Така тие се пресметуваат...