Тагови Постови тагирани со "Марко Зврлевски"

таг: Марко Зврлевски

ЗВРЛЕВСКИ СО ИСТРАГА ЗА ФУНКЦИОНЕРИ НА МВР ОД КУМАНОВО, СТРУМИЦА И СКОПЈЕ ЗА ВЛИЈАНИЕ ВРЗ ГЛАСАЧИТЕ

Јавно обвинителство на Марко Зврлевски соопшти дека спроведува предистражни постапки против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и Струмица за изборни нерегуларности. Според Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постои основано сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите во 2014...

ФЕТАИ И ЗВРЛЕВСКИ СЕ ДРУЖЕА НА ПРОСЛАВАТА НА НЕЗАВИСНОСТА НА КОСОВО ПО ПРЕТСТАВАТА НА УНКОВСКИ

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи и државниот јавен обвинител Марко Зврлевски се дружеа по преставата "Наследникот“ на Народниот театар од Приштина, со која во Македонија беше одбележана 9-годишнината од независноста на Република Косово. Иако двете обвинителства во јаноста се перцепираат како непријателски, тие за време на коктелот разменија пријателски досетки, забележа репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК. Режисер на претставата со која беше одбележан националниот...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО НА ЗВРЛЕВСКИ СО КОНТРАИСТРАГА ПРОТИВ СДСМ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ ВО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

Основното јавно обвинителство-Скопје отворило постапка против „едно лице организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. Дел од медиумите минатата недела, повикувајќи...

ТРАЈКО ДА ПЛАТИ

1 Кога Уставен суд одбива да се бави со својата работа, тоа сите нас нè чини пари. Значи - наши пари. Зборуваме конкретно. Не зборуваме за апстрактни поими како што се достоинство, интегритет, чест, чист образ, Устав, закон, правда, право, стручност, знаење, независно судство... И црн понеделник. Зборуваме за конкретна цифра. 30.000 евра. На шест новинари државата треба да им...

ТЕАРЦЕ ПМ10

1 Стварно, кој ли им се заканувал на амбасадорите на ЕУ во Македонија? Ц, ц, ц... Како можел да им се заканува? Ц, ц, ц... Владејачката ВМРО-ДПМНЕ побара од ЕУ веднаш да „допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите и да се посочи конкретен пример за тоа. За да може надлежните институции поефикасно да...

ЗВРЛЕВСКИ ДА ГИ ОТКРИЕ АВТОРИТЕ НА НЕКРОЛОЗИТЕ НА АМБАСАДОРИТЕ, ПОВИКА СИНДИКАТОТ НА ДИПЛОМАТСКАТА СЛУЖБА

Синдикатот на македонската дипломатска служба го повика Јавното обвинителство на Марко Зврлевски да отвори истрага по допрен глас и да ги открие авторите на на објавените некролози со странски амбасадори во Македонија на социјалната мрежа Имгур. Од Синдикатот велат дека амбасадорите уживаат меѓународна заштита и никој не смее да им се заканува на претставниците на странските држави во Македонија,...

БАНДИТИТЕ НА ЗВРЛЕВСКИ И ЧАВКОВ СО ПУШКИ МИ ГО УПЛАШИЈА СЕМЕЈСТВОТО, ВЕЛИ НАЧАЛНИКОТ НА СВР КУМАНОВО

Началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ обвини дека синоќешниот претрес на неговиот дом бил со цел да го заплашат за, како што вели, победата на опозицијата во Куманово. „Во 18.30 часот дојдоа да ме уапсат бандитите на Марко Зврлевски, а организирани од Митко Чавков. Влегоа со автоматски пушки, ми го преплашија семејството и почнаа да прават претрес во мојот дом....

НАПНАТО ВО КУМАНОВО, ПОЛИЦИЈАТА УПАДНА КАЈ НАЧАЛНИКОТ НА ПОЛИЦИЈАТА

Напнато е вечерва во Куманово откако специјалци влегоа во домот на началникот на кумановската полиција Стојанче Величковиќ. Стотина граѓани симпатизери на СДСМ протестираат во Куманово пред неговата семејна куќа. Тие се сомневаат дека власта врши политички притисок затоа што опозицијата таму победила на изборите во неделата Како што јавува репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК, специјалците влегле кај началникот со судски налог за...

АНТИКОРУПЦИСКА Е ИНСТАЛАЦИЈА НА ВЛАСТА, ОДГОВОРИ СПАСОВСКИ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја нарече Антикорупциската комисија инсталација на партијата на власт, отфрлајќи ги заклучоците на комисијата, која денеска побара од Обвинителството на Марко Зврлевски да отвори истрага против Спасовски за незаконско распоредување и унапредување на вработени во МВР. Тој тврди дека сите распоредувања извршени во МВР, а кои се потпишани од него, се направени во согласност со...

ОБВИНИТЕЛСТВО НА ЗВРЛЕВСКИ ЈА ОТФРЛИ КРИВИЧНАТА ПРОТИВ ПАНЧЕВСКИ ЗА НЕЗАКОНИТО ВЛИЈАНИЕ И ПОТКУП

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја отфрли кривичната пријава против Владимир Панчевски со која претседателот на Основен суд Скопје 1 се товари дека сторил кривично дело - Примање награда за противзаконито влијание. Кривичната пријава, која ја поднесе Иван Џолев, судија од Основниот суд Скопје 1, е отфрлена бидејќи дејствието преземено од Панчевски не содржи наредба,...