Тагови Постови тагирани со "Москва"

таг: Москва

КРЕМЉ ТВРДИ ДЕКА НЕМА КОМПРОМИТИРАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ТРАМП

Кремљ соопшти дека е целосна невистина дека руски функционери направиле досие со компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Двајца американски функционери вчера кажаа дека шефовите на четири американски разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на Трамп доверливи документи, кои содржеле непотврдени тврдења дека руски разузнавачи имаат компромитирачки информации за него. Во обраќањето до новинарите, Дмитри Песков, портпаролот на...

РУСКОТО МНР БАРА ПУТИН ДА ПРОТЕРА 35 АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ

Руското министерство за надворешни работи повика од земјата да бидат протерани 35 американски дипломати од Русија, како одговор на потегот на Вашингтон, кој вчера протера идентичен број руски разузнавачи од САД. Министерот за надворешни работи на Русија изјавил дека барањето за протерување на американски дипломати веќе било испратено до претседателот Владимир Путин. Администрацијата на Барак Обама на 35 разузнавачи им даде...

МОСКВА ЈА ЗАТВОРИ „АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЛ“

Градските власти во Москва во текот на ноќта ја запечатиле канцеларијата на организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“. Директорот на московската канцеларија на АИ, Сергеј Никитин, изјави дека утринава, кога стигнале на работа, вработените затекнале сменета брава на влезот, со залепена етикета со лого од градските власти. Тој рече дека организацијата веќе 20 години ги изнајмува просториите. Организациите за човекови права во...