Тагови Постови тагирани со "Никола Груевски"

таг: Никола Груевски

ЗАЕВ ГО ОБВИНИ ИВАНОВ ЗА ДРЖАВЕН УДАР И ПОВИКА НА СМИРЕНОСТ

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го повика Ѓорѓе Иванов да ја почитува мнозинската волја на граѓаните што е преточена во 67 мандати и да ја повлече одлуката да не го дава мандатот и повика на смиреност. „Ѓорге Иванов изврши државен удар. Прави уставна криза со негирање на волјата на граѓаните и спречува мирна транзиција на власта“, изјави Заев. Тој го обвини...

„НЕКОЈ ФАМИЛИЈУ ЌЕ ТИ ГУ СПИЧИ“ – ЗАКАНИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КУМАНОВО ОД МАРШОТ „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Закани и навредливи пораки кон семејството на градоначалникот Зоран Дамјановски, беа упатени синоќа од митингот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Куманово. Еден од учесниците кој беше предводник на маршот и пееше патриотски песни, Предраг Петрушевски, претседател на Здружението бранители, во еден момент пред насобраните луѓе пред Општината Куманово ја запеа песната „Излези момче“ но по негов текст...

СЕ СОМНЕВАМЕ ДЕКА ЗАД НАПАДИТЕ НА НОВИНАРИ СТОИ ЛИЧНО ГРУЕВСКИ, ВЕЛИ СЕЛМАНИ ОД ЗНМ

Претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани се сомнева дека зад нападите на новинари стои лично лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Селмани, по средбата со министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, во врска со вчерашниот напад на новинарската екипа на порталот „А1он“ за време на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го обвини Груевски дека не...

„А1ОН“ БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ОРГАНИЗАТОРОТ ОТКАКО НОВИНАРИ БЕА ПРЕТЕПАНИ НА МАРШОТ НА ГРАЃАНИТЕ „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Новинарот Александар Тодевски и камерманот Владимир Желчески од порталот „А1он“ беа натепани вечерва откако заврши маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во близина на Порта Македонија. Новинарската екипа беше пренесена со возило на Итна помош во Ургентниот центар, а напаѓачите, кои со клоци и тупаници ги нападнаа новинарите и им ја искршија камерата, брзо се изгубија во толпата...

ОБСЕ БАРА ЗАКОНСКИ МЕРКИ ЗА НЕКРОЛОЗИТЕ ЗА АМБАСАДОРИТЕ ПО ГОВОРОТ НА ГРУЕВСКИ НА 17 ДЕКЕМВРИ ПРЕД ДИК

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР  за парламентарните избори во Македонија на 11 декември, во извештајот што попладнево беше објавен во Варшава забележува дека не е познато дали се превзвемени законски мерки за заканите кон амбасадорите, по прогласот на ВМРО-ДПМНЕ што го прочита лидерот Никола Груевски на протестот пред Државната изборна комисија (ДИК) на 17 декември. „Постизборниот период беше одбележан со тензична...

„ТРУСТ“ НА СЈО Е ЗА БОМБАТА СО ГРУЕВСКИ, „КРАТОВЧАНЕЦОТ И СЕАТ ИБИЦА“

Тендер за ископ на јаглен, каков што е под истрага во новиот случај на СЈО „Труст“, се споменува во разговорот меѓу поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот директор на ЕЛЕМ Владо Чинговски, објавен во 14. бомба на опозицијата. Во разговорот, Груевски му кажува на Чинговски дека се сретнал со кратовчанецот и со тој што има кола Сеат ибица и го...

ГРУЕВСКИ И СОРАБОТНИЦИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ ЗА ГРАБЕЖОТ, РЕАГИРА СДСМ

Никола Груевски цели десет години злосторнички се однесуваше кон Македонија и нејзините национални и стратешки интереси, реагираше СДСМ на изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објавени на неговата страна на Фејсбук и во интервју на Сител ТВ, во кои ја обвини партијата и лидерот Зоран Заев дека „сака да ја редефинира државата и дека удира по државните и националните интереси“. „Груевски...

НАДВОРЕШНИ МОЌНИ СИЛИ МУ ПРАВАТ ВЛАДА НА ЗАЕВ, ВЕЛИ ГРУЕВСКИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва на Фејсбук напиша дека ДУИ под надворешен притисок ги дал потписите за состав на нова влада на СДСМ. Груевски, кој истите тези од фејсбук статусот еден час подоцна ги повтори на интервју во вестите на Сител ТВ, вели дека „принципот на коалицирање ‘победник со победник’ со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој,...

ВМРО-ДПМНЕ ЗАСЕДАВА, ПРЕД ШТАБОВИТЕ ПРОТЕСТНИ СОБИРИ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва заседава и расправа за натамошните чекори на партијата, но не прецизираат кои се тие, а неофицијално се очекува комитетот да издаде и проглас до членството. Откако партиското раководство ги повика општинските комитети да одржат итни состаноци, пред повеќе општински штабови на ВМРО-ДПМНЕ низ земјава се собраа членови и симпатизери. „Тргаме во офанзива, нападната ни е...

ЗНМ ПОБАРА ОД МИХАЈЛОВА ДА ДОЗВОЛИ СНИМАЊЕ НА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ

Здружението на новинари на Македонија побара од судијката Татјана Михајлова да им дозволи на новинарските да го снимаат судењето на Никола Груевски за насилството во Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Михајлова, која е в.д. Претседател на Основниот суд Скопје 1, не дозволува снимање на барање на обвинетиот. „Татјана Михајлова, која во континуитет не дозволува снимање на...