Тагови Постови тагирани со "Општина Битола"

таг: Општина Битола

БИТОЛСКАТА ДРАГОР СТАНА КАКО ПРИЛЕПСКАТА ЛАЈНАРКА

Лајнарка се нарекуваше реката што тече низ Прилеп уште од приказните за Итар Пејо, иако денес прилепчани ја викаат Градска Река. Името од хумористичните приказни ѝ одговараше со години зашто водата беше загадена од отпадните и канализациски води кои завршуваа во реката. Но, прилепчани се свестија побрзо од битолчани за овој еколошки проблем и покренаа иницијатива за чистење на...

БИТОЛА ОСТАНА БЕЗ ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАРИ, ОПШТИНАТА СЕ КАРА СО „ПЕЛИСТЕР“

Стадионот „Под Тумбе Кафе“ во Битола остана без соблекувални, па наместо дома натпреварите ФК „Пелистер“ ќе ги игра во гости. Ова беше запишано во соопштението што со  меморандум  ФК „Пелистер“ денес беше испратено до медиумите. Во соопштението се посочува дека Општина Битола која е сопственик на стадионот не најде за сходно да одговори на клупските повици и барања за...

ЈАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА ЕМ ВО ЗАГУБИ, ЕМ ЌЕ ВРАБОТУВААТ, ОБВИНИ ОПОЗИЦИЈАТА ВО БИТОЛСКИОТ СОВЕТ

Од каде јавните претпријатија ќе најдат пари за нови вработени кога дел се на работ на рентабилноста, а дел се во загуба, беше едно од прашањата што се постави на денешната тричасовна жолчна расправа во битолскиот Совет за 67 нови вработувања во јавните претпријатија во Општина Битола. „Ги разгледавме финансиските извештаи на јавните претпријатија, половина се на работ на рентабилноста...

ТАЛЕСКИ НА ИДНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ЌЕ МУ КАЖУВА ШТО Е ПРИОРИТЕТНО ДА ГРАДИ ВО БИТОЛА

Иако мандатот му истекува за неколку месеци, битолскиот градоначалник Владимир Талески најави дека дел од капиталните прокети ќе се доправаат или ќе почнат да се реализираат годинава, па дури и на почетокот на 2018 година. На листата со проекти кои допрва ќе следат или ќе се доработуваат се санација на стотина улици, изградба на пречистителна станица и колекторски систем...

JA РАСКОПАА СПОРТСКАТА САЛА ВО БИТОЛА ПРЕД НАТПРЕВАРОТ НА ПЕЛИСТЕР ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ

На температури под нулата, сред зима, во период кога се одвиваат подготовките на ракометарите на Пелистер за Челинџ купот, се раскопа внатрешноста од спортската сала „Младост“ во Битола. Долгонајавуваната реконструкција на овој објект започна неодамна,  на неколку месеци пред локалните избори. Поради реконструктивниот зафат ракометниот клуб Пелистер, најверојатно, во гости ќе го игра дури и домашниот натпревар од дуелот...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ШАРЕНИ ПОВИКАНИ НА РАСПИТ ВО БИТОЛА

Додека низ градот во тек се предновогодишните славења и забави, во битолското обвинителство продолжуваат распитите на учесниците во Шарената револуција. Според проценки на „шарените“, најмалку седумдесетина битолчaни се повикани на разговор заради учество во протестите во април годинава кога беше гаѓана со боја општината. „Шарените“ велат дека на разговор се повикани и други битолчани покрај 26-мина, против кои МВР поднесе...

БИТОЛСКИТЕ СОВЕТНИЦИ СЕ КАРААТ КОЈ ПРВ ПРЕДЛОЖИЛ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО

Воздухот раскара дел од советниците од Битола за тоа кој прв предложил мерки за заштита од загадувањето. Во петокот со ваков предлог истапи Наташа Петровска од СДСМ, кога расправата беше одложена за денес. На денешната седница пак, прво и се даде збор на Олга Лозановска од ВМРО ДПМНЕ да ги образложи мерките. Таа изјави дека мерките ги подготвила уште...

ВО БУЏЕТОТ НА БИТОЛА ПАК НЕМА ПАРИ ЗА ОФИЦЕРСКИ ДОМ И КОПАНКИ

Владејачкото мнозинство во битолскиот Совет предводено од ВМРО-ДПМНЕ, повторно гласаше против да се издвојат пари од буџетот на Општината во 2017 за обнова на Офицерскиот дом и планинарскиот дом Копанки. Предлогот беше на Благојче Котевски, советник од СДСМ, кој истакна дека за санација на овие два култни дома не се предвидени средства во ниедна ставка од општинскиот буџет за...

НЕМА КАТАСТАР НА ЗАГАДУВАЧИ ВО МАКЕДОНИЈА

Катастар на загадувачи нема на ниво на Македонија, а ни во општините, со исклучок на Карпош каде не е целосно спроведен. Ова го изјави Љубо Атанасовски, советник за животна средина од општина Битола на денешната Комисија за екологија при Советот. Битолските советници констатираа дека иако општината е меѓу најзагадените во земјава, сепак не е направен катастар на загадувачи. Од Одделението...

СПОМЕНИКОТ НА ФИЛИП ВТОРИ ВО БИТОЛА СТАНА СНЕЖНА ТОПКА

Споменикот на Филип Втори во центарот на Битола е поставен во голема импровизирана снежна топка. И покрај нашите обиди да добивме одговор од општина Битола дали споменикот на античкиот владетел ќе биде дел од новогодишната декорација, од службите телефонски ни беше одговорено дека не знаат. Поради зафатот кој се изведува врз Филип Втори со лента затворен за движење е поголемиот...