Тагови Постови тагирани со "општина Карпош"

таг: општина Карпош

ОПШТИНА КАРПОШ ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО ГО ОБВИНИ КОСОВО

Општина Карпош вели дека за енормното загадување во саботата навечер е виновно Косово. Во соопштението објавено од општината се вели дека по објавата на податоците од мерната станица во Карпош за енормно загадување и присуство на 1.218 ПМ10 честички во саботата навечер повеќемина граѓани се јавиле со посочување на можните загадувачи. „Според дојавите и снимки од жители на Карпош, во...

ПРИЈАВАТА ЗА ФИРМИТЕ ШТО ГОРЕЛЕ ОТПАД СЕ ЗАГУБИ НА ПАТ ОД КАРПОШ ДО ИНСПЕКТОРАТОТ

Овластениот инспектор за животна средина во Општина Карпош тврди дека пред неколку дена откриле две фирми на територијата на оваа Општина како горат остатоци од алуминиум, гумени парчиња и остатоци од старо железо и ги пријавиле во Државниот инспекторат за животна средина. Новиот директор на Државниот инспекторат за животна средина Јасин Грбле вели дека не е запознаен со случајот и...

ЛОНДОНСКА ВО ТАФТАЛИЏЕ ИЗОРАНА ПОРАДИ ИЗГРАДБА НА НОВА ЗГРАДА

Улицата Лондонска во скопско Тафталиџе се прекопува поради изградба на нова зграда. Треба да се поместат топловодите и сите останати инсталации поставени на местото каде што треба да никне зградата. За да се направи преместувањето на инсталациите блокирана со тараби е и половина улица. Соседите се револтирани што општината тоа го дозволила без претходно да ги извести за градежните...

СО ЈАВНИ КОМШИСКИ МУАБЕТИ ЌЕ СЕ СПАСУВА ПАРКОТ ВО ТАФТАЛИЏЕ

  Жителите на Тафталиџе најавуваат нова форма на отпор против петкатницата во паркот на улица Букурешка. В понеделник во 19 часот, организираат средба „Први тафталиџански комшиски муабети“ со заштита на паркот како главна тема за разговор. „После повеќенеделното макотрпно бранење на паркот решивме овојпат да одржиме настан кој ќе го покаже Тафталиџе 1 во својот полн потенцијал и ќе го поттикне...

ДО ЛУСКСУЗНОТО СЕЛО СЕ СТИГНУВА ПРЕКУ ИЗЛЕАНИ ФЕКАЛИИ ОД ВИСТИНСКОТО СЕЛО

До една од скапите владини инвестиции, до Македонско село на Водно, се стигнува преку разлеани фекалии. Владата вложи околу 6,5 милиони евра во ново село, кое е означено како комплекс со четири ѕвезди, но не го реши деценискиот проблем со фекалната канализација во Горно Нерези. По патот постојано тече вода, за која локалните жители велат дека е од канализацијата....

ПОПЛАДНЕ БЛОКАДА КАЈ СИТИ МОЛ ВО СКОПЈЕ КАКО ПРОТЕСТ ЗА ЗЕЛЕН КАРПОШ

Блокада на крстосницата кај Сити мол најавуваат граѓаните од иницијативите „Ние сме Карпош 4“ и „Зелено Тафталиџе“ за денеска попладне во 18 часот. Граѓанските организации од скопската општина Карпош организраат „Марш за зелен Карпош“, со кој сакаат да укажат на „самоволието на локалната самоуправа на општина Карпош, која нетранспарентно и со негрижа се обидува да интервенира во урбанистичкиот план“. По...