Тагови Постови тагирани со "палми"

таг: палми

НАПРОЛЕТ ЌЕ СЕ УТВРДУВА ДАЛИ ПАЛМИТЕ ЈА ПРЕЖИВЕАЛЕ ЗИМАТА, ВЕЛАТ ОД „ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“

Влакнестите палми засадени во Скопје можат да издржат температури од минус петнаесет степени целзиусови, а како ја поднеле оваа зима со минус дваесет степени ЈП „Паркови и зеленило“, за да утврди, ќе ја чека пролетта. Вработени во претпријатието велат дека нивниот сегашен изглед не е мерило за тоа дали преживеале. Дали има штети на дрвјата и колкави се ќе...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...