Тагови Постови тагирани со "пожар"

таг: пожар

ПОЖАРНИКАР НАПАДНАТ ДОДЕКА ГАСЕЛ ПОЖАР ЗАД ПАЛАТАТА „ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ“, ЗАВРШИ НА КЛИНИКА

Пожарникар со повреди на главата е пренесен во Клинички центар откако група граѓани го нападнале додека заедно со колегите гаснеле пожар зад палатата „Емануел Чучков“ во Скопје која е спроти зградата во која живее поранешниот премиер Никола Груевски. Според очевидци, пожарникарот бил удрен со лопата. Командантот на скопската противпожарна бригада Ѕвоно Томевски вели дека на интервенција на улицата Бихаќка излегле две...

30 ПОЖАРНИКАРИ ЗАГИНАА ВО КОЛАПС НА ОПОЖАРЕНА ЗГРАДА ВО ТЕХЕРАН

Висококатница во Техеран зафатена од пожар се сруши денеска, убивајќи најмалку 30 пожарникари, а повредени се други 75 луѓе, јавија државните ирански медиуми. Властите не објавија конечна бројка на настрадани, што е честа појава додека се уште траат спасувачките напори. „Пласко“, зградата што се сруши е една од најпознатите во централен Техеран, која се наоѓа блиску до главниот пазар во...

ПОЖАРНО ВОЗИЛО ВЛЕГЛО ВО ДНЕВНА СОБА ВО БИТОЛА

Противпожарно возило во обид да спаси куќа од пожар во битолското маало Баир, синоќа удрило во друга куќа и ја демолирало. Ова се случило кога возилото се искачувало на улицата Ваташа, која е една од најстрмните и во зимски услови секогаш лизгава. Не можејќи да ја доискачи угорнината почнало да се враќа назад, се зализгало и удрило во куќата...

СЕДУМ ПОЖАРИ ОД ЗАПАЛЕНИ ОЏАЦИ ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ВО КАВАДАРЦИ

Седум пожари  за само еден ден избувнале од запалени оџаци во Кавадарци. Од Територијалната противпожарна единица потврдуваат дека за Божиќните празници имале полни раце работа, кога имало и други запалени оџаци, пожар од плинска боца и запален подрум. „Пожарите предизвикани од запалени оџаци се најчесто во згради во кои поради немање заеднички јазик помеѓу станарите, не се чистат навреме одводните...

ВО БИТОЛСКО КАРТОН МААЛО КУЌИТЕ ГОРАТ КАКО КЛАДА

Бремената битолчанката Емина Бајрамовска со две малолетни деца живее по улици. Откако пред еден месец ѝ изгоре трошната куќичка,  секој ден е соочена со страотна неизвесност каде да се засолни со малечките деца. Едното е годиначе, а другото само што наполни две години. Во предизборниот период кога политичарите ветуваат автопати, железнички пруги, просечни плати, вработувања, Емина нема ни дом,...

ОЏАЧАРИТЕ ГО ЧИСТАТ ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Тетово последниве години е еден од градовите со најзагаден воздух, а чадот од оџаците на домаќинствата кои се греат на дрва е меѓу повеќето фактори кои влијаат врз загадувањето. Оџачарите велат дека неисчистениот оџак многу повеќе го загадува воздухот од оџакот кој е чист и редовно се одржува. Грејната сезона е периодот кога оџачарите најчесто интервенираат за пожари од...

ВО БУЏЕТОТ НА БИТОЛА ПАК НЕМА ПАРИ ЗА ОФИЦЕРСКИ ДОМ И КОПАНКИ

Владејачкото мнозинство во битолскиот Совет предводено од ВМРО-ДПМНЕ, повторно гласаше против да се издвојат пари од буџетот на Општината во 2017 за обнова на Офицерскиот дом и планинарскиот дом Копанки. Предлогот беше на Благојче Котевски, советник од СДСМ, кој истакна дека за санација на овие два култни дома не се предвидени средства во ниедна ставка од општинскиот буџет за...

НЕГОТИНЧАНИ ОСТАНАА БЕЗ ШВАЛЕРСКО ГНЕЗДО, СКОПЈАНИ НЕНАМЕРНО ЈА ЗАПАЛИЛЕ ГОЦЕВА ШУМА

Швалерското гнездо или Оазата на љубовта во Неготино, како што вообичаено меѓу тиквешани се вика Гоцевата шума околу која со години се плетат најразлични швалерски и љубовни приказни, било запалено од скопјани кои невнимателно сечеле со брусилка. Како што информираше МВР, деновиве неготинската полиција им поднела кривична пријава оти предизвикале штета од над 33 милиони денари. Во местото за кое се...

ИЗГОРЕ КОТЛАРНИЦАТА ВО ОПШТИНА ТЕТОВО

Голем пожар изутринава изби во дворот на Oпштина Тетово и целосно ја изгоре котларницата од парното греење за општинската зграда. Целосно се изгорени двата котли од парното греење и инсталациите во објектот. Тетовските пожарникари и овој пат со брза интервенција спречија пожарот да се прошири на околните објекти. "Интервениравме со 4 пожарникарски коли и 9 пожарникари и спречивме пожарот да...

ВО БУНТ ИЗГОРЕ ПОЛА БЕГАЛСКИ КАМП НА ЛЕЗБОС

Во насилни инциденти изгоре половина од бегалскиот центар Морија на островот Лезбос. Повеќе од 60 отсто од шаторите во кампот се целосно уништени, а илјадници бегалци останаа и без покрив над глава и без огромен дел од личните работи. Сè уште не се знае каде ќе бидат сместени. Грчката полиција уапси девет и приведе 18 бегалци кои ќе бидат изведени пред обвинител...