Тагови Постови тагирани со "пожарникари"

таг: пожарникари

БРИТАНСКИ ПОЖАРНИКАРИ СО ДОНАЦИИ 10 ГОДИНИ ГИ УЧАТ МАКЕДОНСКИТЕ КАКО СЕ ГАСАТ ПОЖАРИ

Британската противпожарна асоцијација „Операција Флориjан“  годинава бележи јубилејна една деценија работа во Македонија. Пожарникари доброволци од „Операција Флориjан“ десет години ги обучуваат македонските пожарникари за гасење пожари, а имаат и значителен придонес во опремувањето на противпожарни бригади во многу општини во Македонија. „Од 2007, работејќи во партнерство со општините и тимови од националната агенција ’Операција Флоријан’, поддржани од Британската противпожарна...

30 ПОЖАРНИКАРИ ЗАГИНАА ВО КОЛАПС НА ОПОЖАРЕНА ЗГРАДА ВО ТЕХЕРАН

Висококатница во Техеран зафатена од пожар се сруши денеска, убивајќи најмалку 30 пожарникари, а повредени се други 75 луѓе, јавија државните ирански медиуми. Властите не објавија конечна бројка на настрадани, што е честа појава додека се уште траат спасувачките напори. „Пласко“, зградата што се сруши е една од најпознатите во централен Техеран, која се наоѓа блиску до главниот пазар во...

СЕДУМ ПОЖАРИ ОД ЗАПАЛЕНИ ОЏАЦИ ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ВО КАВАДАРЦИ

Седум пожари  за само еден ден избувнале од запалени оџаци во Кавадарци. Од Територијалната противпожарна единица потврдуваат дека за Божиќните празници имале полни раце работа, кога имало и други запалени оџаци, пожар од плинска боца и запален подрум. „Пожарите предизвикани од запалени оџаци се најчесто во згради во кои поради немање заеднички јазик помеѓу станарите, не се чистат навреме одводните...

ОЏАЧАРИТЕ ГО ЧИСТАТ ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Тетово последниве години е еден од градовите со најзагаден воздух, а чадот од оџаците на домаќинствата кои се греат на дрва е меѓу повеќето фактори кои влијаат врз загадувањето. Оџачарите велат дека неисчистениот оџак многу повеќе го загадува воздухот од оџакот кој е чист и редовно се одржува. Грејната сезона е периодот кога оџачарите најчесто интервенираат за пожари од...

ПОЖАРНИКАРИ СО ДВЕ ВОЗИЛА ВАДЕА МРТВА КРАВА ОД ВАРДАР ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

Екипа на Противпожарната бригада на Скопје денеска беше повикана од комуналните служби да извади мртва крава од Вардар, заглавена пред Камениот мост. На терен излегоа две возила на пожарникарите, кои со макара го отстранија лешот на животното од речното корито. „Поради специфичноста на местото каде што бил заглавен лешот, песокот во Вардар, комуналните служби нè повикаа за помош. Испративме две возила со...

СЛАВНОТО ЗНАМЕ ОД НАПАДИТЕ НА 11 СЕПТЕМВРИ МИСТЕРИОЗНО СЕ ПОЈАВИ 15 ГОДИНИ ПО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО

Веднаш по терористичките напади од 11 септември 2001 година, препознатлива слика со пожарникари како го креваат американското знаме над остатоците од паднатиот Светски трговски центар во Њујорк стана симбол на надеж и сила за многу Американци. „Знамето од граунд зиро“, како што беше наречено, исчезна набрзо потоа и беше загубено за време на расчитување на областа. Сега, 15 години подоцна,...

ХАВАРИЈАТА ВО РЕК БИТОЛА ЈА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР

Пожар ја предизвикал хаваријата на склопката во РЕК „Битола“ поради што во четвртокот беше исклучен и вториот блок во РЕК, тврдат за САКАМДАКАЖАМ.МК вработени во комбинатот, кои сакаат да останат анонимни зашто не се овластени да даваат официјални изјави. Тие сведочат дека проблемот настанал со запалување на кабел од 6 кв, кој не можеле да го изгаснат ниту од...