Тагови Постови тагирани со "приговори"

таг: приговори

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

ПЕТ СУДИИ ОД УПРАВЕН СУД 10 МЕСЕЦИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА СЈО ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

Специјалниото обвинителство ја нема завршено истрагата против петтемина судии од Управниот суд, кои се дел од првиот случај што го отвори ова обвинителство под кодно име „Титаник“ за серија изборни нерегуларности во 2013 година, пред, за време и по локалните избори таа година. На 12 февруари обвинителката Фатиме Фетаи рече: „Отворена е истрага и против пет судии на Управниот...

УПРАВЕН СУД ДО УТРЕ ТРЕБА ДА РЕШИ ПО ЖАЛБИТЕ НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЗА ОДЛУКИТЕ НА ДИК

СДСМ поднесе четири жалби, а една поднесе ВМРО-ДПМНЕ до Управниот суд во врска со одлуките на Државната изборна комисија за приговорите за текот на гласањето на изборите на 11 декември. Ноќеска на полноќ истече рокот за поднесување жалби од политичките партии. По поднесувањето на жалбите, пет судии од Управниот суд, избрани по пат на жрепка, во рок од 48 часа, на...

СДСМ СО ЧЕТИРИ ТУЖБИ ДО УПРАВНИОТ СУД

СДСМ до крајот на денот ќе поднесе четири тужби до Управниот суд што се однесуваат на гласањето во избирачки места во изборната единица 6, соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Управниот суд е должен да ги земе предвид сите основани аргументи во тужбите. ДИК не одговори на сериозната задача за целосна заштита на изборниот процес во делот на одлучувањето...

БЕСА НЕМА ДА ТУЖИ ОТИ СЕ СОМНЕВА ВО УПРАВНИОТ СУД

Движењето Беса нема да поднесе тужби до Управниот суд по одлуките на Државната изборната комисија (ДИК) да се отфрлат седум од осумте приговори за изборниот процес. „Органите на партијата оценија да не поднесат тужби до Управниот суд, бидејќи се сомневаат во неговата независност и однапред ја знаат неговата одлука“, изјави за „Мета“, портпаролот на Беса, Орган Муртезани. ДИК го прифати приговорот...

ДОНАЛД ТРАМП, ТЕ САКАМЕ, ПОРАЧАА ДЕМОНСТРАНТИТЕ ПРЕД ДИК

Неколку стотини приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ трет ден се собрани пред седиштето на Државната изборна комисија, за, како што велат, да не им биде украдена победата на изборите, овојпат со транспаренти против американскиот амбасадор Џес Бејли, но и за поддршка на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. „Бејли, тргни ги рацете од Македонија“ и „Доналд Трамп, те сакаме“ беше напишано...

ОДБИЕНИ ЧЕТИРИ ПРИГОВОРИ НА СДСМ И СЕДУМ НА БЕСА

Државната изборна комисија во 3.30 часот утринава ја прекина јавната расправа за приговорите поднесени од политичките партии за изборите одржани на 11 декември. Комисијата денеска на пладне ќе продолжи со работа. ДИК досега одби седум од приговорите на Беса, а графологот кој треба да вештачи потпис на избирачко место по осмиот приговор на Беса стигна во ДИК непосредно пред одлагањето....

ДИК ДА ДОНЕСЕ ПРАВИЛНА ОДЛУКА ИЛИ ЌЕ СЕ СООЧИ СО ГНЕВОТ НА НАРОДОТ, ПОРАЧА МИЛОШОСКИ

Антонио Милошоски, носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во „петката“, порача дека Државната изборна комисија вечерва има избор да ја потврди победата на ВМРО-ДПМНЕ или да се соочи со гневот на народот, во обраќањето пред приврзаниците на неговата партија, кои се собрани пред ДИК. „Ние не сакаме нереди, само сакаме да се потврди нашата победа. Победа со 51 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ....

ГРАЃАНИ СЕ СОБИРААТ ПРЕД ДИК, ТОДОРОВ ЈА ПОВИКА ДИК ДА ЈА КОРИГИРА ОДЛУКАТА ЗА ГРАФОЛОШКО ВЕШТАЧЕЊЕ

Стотина граѓани се собрани пред канцелариите на Државната изборна комисија кои се наоѓаат во зградата на поранешна „Нова Македонија“, каде се уште трае седницата на ДИК за приговорите на СДСМ и Беса за изборите во неделата. Собраните граѓани свират и негодуваат, поради што дел од членовите на ДИК се пожалија дека на тој начин се врши притисок на нивната работа....