Тагови Постови тагирани со "протест"

таг: протест

НА ПРОТЕСТОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ МУ СЕ СПРЕМА КОНТРА-ПРОТЕСТ, СТРАВУВААТ ОРГАНИЗАТОРИТЕ

Иницијативата „За чист воздух и здрави деца“ реагираше со објава на својата фејсбук страница дека стравува оти извесна иницијатива „За чист воздух“ е намерно создадена да се дискредитира граѓанската иницијатива која во средата попладне го организираше протестот во Градскиот парк во Скопје. Само еден ден по протестот, на Фејсбук се појави ново движење „За чист воздух“ со петиција за собирање...

ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО МЕСТО ПАНОРАМСКО ТРКАЛО, ПОБАРА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ

Воведување систем пар-непар за возење, забрана за движење на возила кои се без катализатори за издувни гасови, бесплатен градски превоз цела зима, зголемен број на инспекции, обезбедување на бесплатен огрев за граѓаните кои се греат на гуми, како и привремена забрана за работа на сите индустриските капацитети за кои има сомнеж дека загадуваат, се дел од 17-те барања што...

ОДЛОЖЕНО РОЧИШТЕТО ЗА СТЕЧАЈ НА ВИНАРИЈАТА „ПОВАРДАРИЕ“ ОД КОЈА ЗАВИСАТ 7.000 ЛОЗАРИ

Судското рочиште во врска со барањето за поведување на стечајна постапка врз винарската визба „Повардарие” од Неготино е одложено. На лозарите кои денеска организирано отидоа пред велешкиот суд и мирно протестираа против стечај, но и тие што не заминаа, а имаат побарувања од винарницата на име откупено грозје, им олесна по ваквата одлука, бидејќи, како што велат лозаропроизводителите, евентуалната...

СТЕЧАЈОТ НА “ПОВАРДАРИЕ” ЌЕ ЗАГРОЗИ 7.000 ЛОЗАРИ

Протест пред Велешкиот суд денеска организираа околу триста лозари од Тиквешко, за да извршат притисок винарската визба “Повардарие” од Неготино да не оди во стечај после денешното судско рочиште. Кавадарчанецот Дане Јошев кој има 23 декари лозов насад е само еден од нив, во Велес дојде со организираниот автобуски превоз. „Член сум на Регионалниот сојуз на лозари Агротиквешија од Кавадарци....

ПРОТЕСТЕН МАРШ ПРОТИВ ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ

Група граѓани и еко-активсти денеска со почеток од 17 часот ќе одржат протест против енормното загадување на воздухот, кое во одредени денови и до 20 пати ги надминува дозволените вредности. Собирно место е фонтаната во Градски парк, од каде маршот ќе се упати кон просториите на Град Скопје, а потоа и ќе се оди и до Владата. „Загадувањето на воздухот...

СО ПРОТЕСТ ПРЕД СУДОТ ЛОЗАРИТЕ В СРЕДА ЌЕ БАРААТ „ПОВАРДАРИЕ” ДА НЕ ОДИ ВО СТЕЧАЈ

  Со протест пред велешкиот суд, лозарите од Тиквешко в среда ќе се обидат да извршат притисок  винарската визба „Повардарие” од Неготино да не оди во стечај, потврди лидерот на здружението на лозарите Љупчо Аризанов и додаде дека протестот е пријавен и во полиција. Винарската визба соработува со околу седум илјади лозари од Тиквешко, како најголем лозаровинарски регион во Македонија. По покрената...

ФОТОРЕПОРТЕРИТЕ СЕ СОЛИДАРИЗИРАА СО СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО СКОПЈЕ

Фоторепортерите што го следеа маршот на сексуалните работници во Скопје се солидаризираа со демонстрантите и во знак на поддршка се фотографираа со лидерката на маршот на споменикот Филип Втори, покрај мајката на Александар, Олимпија. Со црвени чадори, симбол на сексуалната работа, во Скопје демонстрираа сексуални работници, стриптизети и стриптизери, хот лајн операторки, ескорт девојки и момци, корисници на нивните услуги, активисти...

ТУКА СМЕ, ПОСТОИМЕ, НИ ТРЕБА ЗАШТИТА – МАРШ НА СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ ВО СКОПЈЕ

Поцрвене платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје, зборно место за маршот на сексуалните работници. Со црвени чадори, симбол на сексуалната работа тука се собраа сексуални работници, стриптизети и стриптизери, хот лајн операторки, ескорт девојки и момци, корисници на нивните услуги, активисти за човекови права и нивни поддржувачи за да го одбележат Меѓународниот ден за стоп на насилство...

ДЕМОНСТРАНТИТЕ ФРЛАА ПЕТАРДИ ПРЕД ДИК, РАСПРАВАТА ЗА ПРИГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВА УТРЕ

Демонстрантите кои втор ден се собрани пред Државна изборната комисија фрлаа петарди пред зградата, палеа огнови и факели додека ги слушаа обраќањата на функционери на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја повикуваа ДИК да не ги прифаќа, како што велат, неоснованите приговори за изборите во неделата. По вчерашните настапи на Антонио Милошоски, Илија Димовски, Влатко Ѓорчев, Амди Бајрам, Стевчо Јакимовски, Валентина Божиновска и...

ОДБИЕНИ ЧЕТИРИ ПРИГОВОРИ НА СДСМ И СЕДУМ НА БЕСА

Државната изборна комисија во 3.30 часот утринава ја прекина јавната расправа за приговорите поднесени од политичките партии за изборите одржани на 11 декември. Комисијата денеска на пладне ќе продолжи со работа. ДИК досега одби седум од приговорите на Беса, а графологот кој треба да вештачи потпис на избирачко место по осмиот приговор на Беса стигна во ДИК непосредно пред одлагањето....