Тагови Постови тагирани со "Русија"

таг: Русија

ДАЛИ ЖИВЕЕМЕ ВО НАЦИСТИЧКА ГЕРМАНИЈА, ПРАША ТРАМП ПО НАВОДИТЕ ДЕКА РУСИТЕ ИМААТ НЕГОВИ СЕКС СНИМКИ

Доналд Трамп реагираше бесно на извештаите во медиумите за потенцијални компромитирачки информации што наводно ги има собрано Русија за него цитирајќи го демантот од Кремљ. Новоизбраниот американски претседател на Твитер ги нападна „расипаните противници“ за кои вели дека сакаат да му ја поткопаат победата на изборите, ја обвини разузнавачката заедница дека намерно пушта во оптек информации за него и...

РУСКОТО МНР БАРА ПУТИН ДА ПРОТЕРА 35 АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ

Руското министерство за надворешни работи повика од земјата да бидат протерани 35 американски дипломати од Русија, како одговор на потегот на Вашингтон, кој вчера протера идентичен број руски разузнавачи од САД. Министерот за надворешни работи на Русија изјавил дека барањето за протерување на американски дипломати веќе било испратено до претседателот Владимир Путин. Администрацијата на Барак Обама на 35 разузнавачи им даде...

ОБАМА ИЗБРКА 35 РУСКИ ШПИОНИ ОД САД ПОРАДИ САЈБЕРНАПАДИТЕ ПРЕД ИЗБОРИТЕ

Администрацијата на Обама ѝ возврати на Русија за обидите да влијае врз изборите во САД годинава, и избрка 35 руски разузнавачки оперативци од САД и воведе санкции на двете водечки руски разузнавачки служби, меѓу кои и четворица високи офицери на единицата за военото разузнавање, за која Белата куќа верува дека ги наредила нападите врз Демократскиот национален комитет (ДНК) и...

СРБИЈА ЌЕ КУПИ РУСКИ АВИОНИ ЗА ДА СЕ БРАНИ ОД НАТО

Србија соопшти дека ќе купи руски борбени авиони, чекор што најверојатно ќе придонесе за тензиите на Балканот, со оглед на очебијните напори на Москва да го спречи нестабилниот европски регион да влезе во западните институции. Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека ќе оди во Москва во текот на неделава, за да го потпише договорот за купување 6 борбени авиони „миг-29“,...

УБИЕН РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ТУРЦИЈА

Рускиот амбасадор во Турција починал откако бил застрелан во Анкара, јави АП, потврди руското министерство за надворешни работи.

33 ЛУЃЕ УМРЕЛЕ ОТКАКО ИСПИЛЕ ЛОСИОН ЗА КАПЕЊЕ ВО РУСИЈА

Најмалку 33 луѓе умреле во Русија откако испиле лосион за капење, изјавија властите во понеделник. Парфимираната течност од глог била консумирана како алкохол, според Рускиот истражувачки комитет. Повеќе од 50-тина лица во сибирскиот град Иркутск викендов побарале медицинска помош откако го испиле производот. Истражувачите соопштија дека напишаното предупредување дека течноста не треба да се проголта била игнорирана. Производот се состои...

СОЧИ НЕМА ДА БИДЕ ДОМАЌИН НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО БОБ САНКАЊЕ ПОРАДИ ДОПИНГОТ ВО РУСИЈА

Светското првенство во боб санкање и скелетон ќе биде преместено од Сочи, Русија поради најавите за бојкот на настанот. Летонија веќе се повлече од првенството, кое треба да се одржи од 13-26 февруари, по објавувањето на извештајот на Мекларен за допингот во рускиот спорт во кој беше откриено дека постои затајување на позитивни тестови на институционално ниво. Јужна Кореја, домаќинот...

ТРАМП ЗА ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР ГО ИЗБРА ДИРЕКТОРОТ НА „ЕКСОН МОБИЛ“ РЕКС ТИЛЕРСОН И ПОКРАЈ ВРСКИТЕ СО РУСИЈА

  Избраниот претседател Доналд Трамп го избра директорот на „Ексон мобил“ Рекс Тилерсон за да го води Стејт департментот, отфрлувајќи ја загриженоста за блиските врски на бизнисменот со Русија, изјавија синоќа две лица блиски до транзициониот тим на Трамп. Исто така, овој избор го поставува Трамп пред потенцијална расправија со Конгресот околу прифаќањето на Тилерсон, кој има врски со рускиот...

„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„Сонот на летната ноќ” на реномиранот македонски режисер Иван Поповски е прогласена за најдобра претстава во Русија, според изборот на публиката. Поставката на Поповски ја освои главната награда „Sвезда на театралот” во категоријата Најдобра претстава – голем формат, и ги победи претставите на режисерот Евгениј Писарев и на театарскиот великан Роберт Вилсон. Интересно за оваа награда е дека од номинациите до...

РУСИЈА ОРГАНИЗИРАЛА ПУЧ ВО ЦРНА ГОРА, ПОКАЖА ИСТРАГАТА НА ЦРНОГОРСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

Истрагата на црногорските власти покажала дека руски националисти стојат зад наводниот обид за пуч на денот на изборите поради планот на владата да му се приклучи на НАТО. Специјалниот обвинител Миливоје Катниќ рече дека истрагата довела до заклучок дека националисти од Русија организирале криминална група којашто планирала да провали во парламентот и да предизвика насилство во малата балканска земја. Околу...