Тагови Постови тагирани со "СДСМ"

таг: СДСМ

НЕМА ГОЛЕМИ РАЗЛИКИ МЕЃУ ДУИ И СДСМ, КАЖА АХМЕТИ ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека нема многу разлики меѓу платформите на ДУИ и СДСМ по вечерашната средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев во Мала Речица на која, меѓу другото, се разговараше за законот за употреба на јазиците. „Употребата на албанскиот јазик со устав е загарантирана. Деновиве ќе го свикаме Централното претседателство за да донесеме важна одлука. Во...

ЈАС СУМ ОПТИМИСТ, ИЗЈАВИ ЗАЕВ ВО МАЛА РЕЧИЦА ПО СРЕДБАТА СО АХМЕТИ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по тет-а-тет средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети во Мала Речица изјави дека е оптимист оти двете партии ќе можат да најдат заедничко решение во рамките на Уставот за употребата на албанскиот јазик. „Се надевам дека овој преговарачки процес ќе заврши набрзо. Јас сум оптимист“, рече Заев. „Некои работи ги расчистивме со господинот Ахмети. Се...

ЗАЕВ НА ТЕТ-А-ТЕТ СРЕДБА СО АХМЕТИ ВО МАЛА РЕЧИЦА

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва имаат средба во седиштето на партијата во Мала Речица, потврдија од ДУИ. Нема детали за средбата, која како што ни кажаа во партијата се одржува тет-а-тет. Претходно, попладнево во скопскиот хотел Александар Палас се сретнаа претставници на СДСМ и на Алијансата за Албанците.

АХМЕТИ ЌЕ ПОЧЕКА УШТЕ НЕКОЈ ДЕН, ЗАЕВ НА БУБА МАРА

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва во седиштето на партијата во Мала Речица имаше состанок со своите потпретседатели на кој разговараа за понудата на СДСМ за формирање нова влада. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, пак, вечерва беше забележан во Метрополис арената во Скопје на „Златна Буба Мара на популарноста“. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи пред средбата на потесното претседателство кажа...

ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ЗАЕВ ЗА ОБЈАВЕНАТА БОМБА ВО КУМАНОВО

Ослободителна пресуда донесе кривичниот совет во Кумановскиот суд, по приватна тужба на Виктор Цветковски од ГРОМ против лидерот на СДСМ Зоран Заев, СДСМ како правно лице и Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ во Куманово, за кривично дело неовластено снимање и објавување на разговорите во т.н. бомби на прес-конфернција во Куманово. „Не сме задоволни од пресудата и затоа...

АХМЕТИ И СЕЛА НА СРЕДБА ВО СКОПЈЕ, КАСАМИ ОД БЕСА НЕ ДОЈДЕ, ЗАЕВ ЧЕКА ОДГОВОР

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и претседателот на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА) Зијадин Села денеска се среќаваат во Скопје на консултации за формирање парламентарно мнозинство. Претставник од БЕСА не се појави во хотелот каде што се одржува средбата. Средбата во Скопје е на иницијатива на Зијадин Села. Потписници на платформата за преговори се и ДУИ и БЕСА. На средбата...

В ПОНЕДЕЛНИК ПРЕСУДА ЗА ТУЖБАТА ПРОТИВ ЗАЕВ ЗА ОБЈАВЕНАТА БОМБА ВО КУМАНОВО

В понеделник ќе биде позната пресудата за лидерот на СДСМ Зоран Заев по приватна тужба на Виктор Цветковски, генерален секретар на ГРОМ, за објавување на прислушувани разговори во т.н. „бомби“ на прес-конференција на СДСМ во Куманово. На денешното рочиште, на кое не присуствуваше Заев, бранителите дадоа завршни зборови и побараа од судот да донесе правилна одлука. Но, аргументите беа различни,...

АХМЕТИ И ЗАЕВ ПРВО ГО ДОГОВАРААТ ПАРЛАМЕНТОТ, ПА ЌЕ СИ ЗЕМАТ УШТЕ 20 ДЕНА ЗА ВЛАДА

Ако ДУИ донесе одлука да ги даде потребните потписи за да може СДСМ да побара мандат за формирање на влада од претседателот Ѓорге Иванов, прво ќе се заврши со конституирањето на  Парламентот со избор на собраниски спикер, а дури потоа во  уставните 20 дена ќе се разговара за персоналниот состав и другите отворени прашања, велат извори од СДСМ и...

ЗАЕВ ГИ ДОСТАВИЛ ГАРАНЦИИТЕ ДО ДУИ, АХМЕТИ СЕ ЖАЛИ НА МЕДИУМСКИ ПРИТИСОК

СДСМ ги доставил до лидерот на ДУИ Али Ахмети сите потребни писмени гаранции што ги побара за да може да ги добијат нивните 10 пратенички потписи, потребни за лидерот на СДСМ Зоран Заев на претседателот на државата Ѓорге Иванов да му покаже дека има мнозинство за формирање влада, велат извори од двете партии. Од СДСМ изјавија дека на Ахмети сѐ му...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО НА ЗВРЛЕВСКИ СО КОНТРАИСТРАГА ПРОТИВ СДСМ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ ВО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

Основното јавно обвинителство-Скопје отворило постапка против „едно лице организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. Дел од медиумите минатата недела, повикувајќи...