Тагови Постови тагирани со "штета"

таг: штета

ОЏАЧАРИТЕ ГО ЧИСТАТ ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Тетово последниве години е еден од градовите со најзагаден воздух, а чадот од оџаците на домаќинствата кои се греат на дрва е меѓу повеќето фактори кои влијаат врз загадувањето. Оџачарите велат дека неисчистениот оџак многу повеќе го загадува воздухот од оџакот кој е чист и редовно се одржува. Грејната сезона е периодот кога оџачарите најчесто интервенираат за пожари од...

МАКЕДОНИЈА ПАК ЌЕ СЕ ЗАДОЛЖИ, ОВОЈ ПАТ ЗА ШТЕТИТЕ ОД ПОПЛАВИТЕ

Владата на Македонија повторно ќе се задолжи за да обезбеди пари за справување со штетите од поплавите, објави вчера премиерот Емил Димитриев. Тој најави и уште еден ребаланс на буџетот. Државната агенција МИА објави дека Димитриев вети оти на секое семејство што беше поплавено во невремето на 6 август ќе му бидат авансно исплатени по околу 30 илјади денари....

ВОЛОНТЕРИ ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ГИ РАСЧИСТУВААТ ШТЕТИТЕ ОД ПОПЛАВИТЕ

Волонтери од цела Македонија денеска им помагаа на жителите од поплавените делови во скопскиот регион да си ги расчистат штетите во домовите и дворовите. Граѓаните се одзваа на повиците за акција од неформалните организации, кои деновиве се самоорганизираат преку социјалните мрежи, и на општина Гази Баба, на чија територија се најголем дел од поплавените места. Денеска беше отворен пункт за...