Тагови Постови тагирани со "штетни емисии"

таг: штетни емисии

ФОЛКСВАГЕН ЌЕ ПЛАТИ КАЗНА ОД 4,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ИЗМАМАТА СО ДИЗЕЛ МОТОРИ ВО САД

Фолксваген соопшти дека е блиску до постигнување спогодба од 4,3 милијарди долари со Министерството за правда на САД за случајот со измамата со софтверот за прикажување штетни емисии на дизел моторите на германскиот автопроизводител. Преговорите меѓу двете страни се во крајна фаза, соопшти Фолксваген. Спогодбата вклучува признавање вина и ќе стави крај на криминалната истрага на компанијата. Од септември 2015...