Тагови Постови тагирани со "СЈО"

таг: СЈО

КЕШ АНАЛИЗА

1 Корисниците на Народната кујна во Куманово и Старо Нагоричане останале без дневниот оброк, затоа што кумановскиот Центар за социјални работи не склучил договор со фирмата што готвела храна.  Од таму велат дека стариот договор завршил, а нов не е склучен поради политичката состојба во земјата. Прво се менувале министрите, а сега немало Влада. И немало кој да потпише. Е...

МИХАЈЛОВА МЕ СУСПЕНДИРА, ПАНЧЕВСКИ МИ МЕСТИ АПСЕЊЕ, ТВРДИ ТУЖИТЕЛОТ ЗА МОБИНГ СТАМЕНКОВСКИ ПРЕД ДЕНЕШНОТО РОЧИШТЕ

Судењето за мобинг по тужбата што му ја поднесе поранешниот раководител на човечки ресурси Горан Стаменковски на поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, е закажано во Основниот суд Скопје 2 за денеска. Во меѓувреме во Кривичниот суд се разгорела вистинска војна, во која според тврдењето на жртвата на мобинг се вмешала и в.д. претседателката Татјана Михајлова. Според тужителот...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ПРЕД ДЕНЕШНОТО СУДЕЊЕ НА ГРУЕВСКИ АПЕЛАЦИЈА НЕ КАЖА ДАЛИ СЕ ОДОБРЕНИ ДОКАЗИТЕ НА СЈО

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Тоа е закажано за 10 часот во Основниот суд Скопје 1, кај в.д. претседателката на судот Татјана Михајлова. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) велат дека...

НОВ РАСПОРЕД И ВО ВРХОВНИОТ СУД, ЗА СИТЕ КРИВИЧНИ ПРЕДМЕТИ ЌЕ ОДЛУЧУВА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА БАЈЛОЗОВА

И во Врховниот суд, исто како и во Основниот суд Скопје 1 е направена нова распределба на судиите во најважните оддели. Новиот распоред денеска бил дистрибуиран до судиите. В.д. претседателката на Врховниот суд Снежана Бајлозова според новиот годишен распоред на судиите иако е избрана како граѓански судија во Врховниот суд, се распоредила во најважниот, Кривичниот совет на највисокиот суд во Македонија на местото...

КОНТРАБОМБА ВО СУДСТВОТО – УНАПРЕДЕНИ СУДИИТЕ ШТО ГО КОЧАТ СЈО, ЧИСТКА ВО КРИВИЧНИОТ СУД

Хаос и револт го тресат Основниот суд Скопје 1 каде што стигаат предметите од Специјалното обвинителство, откако в.д. претседателката Татјана Михајлова направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела  чистка на судиите на кои предметите на СЈО не смеат ни случајно да им паднат во раце, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Кривичниот суд. Дваесетина судии, меѓу кои и такви...

БИБА ДОДЕВА КАКО ДВОЈНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ЗЛАТНА БУБА МАРА

Пејачката Биба Додева имаше настап како Катица Јанева на синоќешното 20 издание на Златна Буба Мара на полуларноста во Скопје. Таа заедно со уште две придружнички како триото специјални обвинителки - Катица, Ленче и Фатиме ја отпеаја преработката на стариот хит „Диско“ со рефренот „We are SJO“. Во текот на настапот Биба викаше „Отвори!“, исто како што специјалната јавна обвинителка...

НОВИНАРИТЕ НА „ВЕСТ“, „УТРИНСКИ“ И „ДНЕВНИК“ ОД УТРЕ ЌЕ ШТРАЈКУВААТ ПО 6 ЧАСА

Штрајкувачките одбори на редакциите „Вест“, „Утрински“ и „Дневник“ решија да го зголемат времетраењето на штрајкот од четири на шест часа поради игнорантскиот однос на менаџментот на Медиа принт Македонија (МПМ), кој иако уредно информиран, со недели не покажа интерес за средба со синдикалните претставници, соопшти независниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Штрајкот почна на 17 февруари и...

МАНДАТОТ НА СЈО ТРЕБА ДА БИДЕ ПРОДОЛЖЕН ЗАТОА ШТО ИМА МНОГУ МАТЕРИЈАЛ ЗА РАБОТА, ИЗЈАВИ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ

Амбасадорот на САД Џес Бејли изјави дека е многу важно СЈО да си ја заврши работата за која што беше формирано за да се расчистат сомнежите дали некој вршел злоупотреба и затоа затоа меѓународната заедница се залага за продолжување на мандатот. Тој во интервју за Телевизија Сител рече дека „оваа институција се соочи со препреки и отежната соработка“. Бејли изјави дека...