Тагови Постови тагирани со "снег"

таг: снег

НЕПРООДЕН ПАТОТ ЗА ПЕЛИСТЕР

Претпладнево патот за националниот парк „Пелистер“ беше завеан во снег и непрооден. Битолчани кои се обидуваа да се искачат до ски центрите за САКАМ ДА КАЖАМ.МК велат дека до горе може да се стигне само со џип. „Настана голем метеж, имаше колона на скијачи кои сакаа да стигнат до ски центрите на Пелистер, но беше невозможно да се стигне со...

СУПЕР ИСЧИСТИВМЕ СО ЛУЃЕ ПРЕД ПЕНЗИЈА И ВОЗИЛА ПРЕД РЕМОНТ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „МАКЕДОНИЈА ПАТ“

„Главните патни правци беа исчистени и сѐ уште се чистат. Работиме во екстремни услови, и ниту еден патен правец не беше затворен за сообраќај, освен за тешки товарни возила. Дури и пунктот на Стража, кој е на надморска височина од 1.200 метри постојано е прооден.Тие што критикуваат дека не сме чистеле не со во право. Не може да очекувате...

АЛИУ АНАЛИЗОН

1 И ете така. Бидете си спокојни. Нема  да има федерализација. Нема да има ни кантонизација. Ќе има само верна љубов помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети. Со тоа што, Груевски на 11 декември излезе малку поербап од долгогодишниот партнер. Па со страшните приказни за федерализацијата и кантонизацијата си купи уште малку време, да заборават неговите гласачи зошто беше...

ТУЖЕТЕ ГИ ОПШТИНИТЕ ЗА НЕИСЧИСТЕНИОТ СНЕГ И МРАЗ, НЕ ТРПЕТЕ ПОВРЕДИ, ВЕЛИ ОМБУДСМАНОТ

Над 160 повредени граѓани со скршеници на колкови, рачни и зглобови на нозете се регистрирани само во Скопје откако падна снегот, како последица на замрзнати неисчистени тротоари, патеки и улички, а уште нема ниедна тужба пред Управниот суд против општините, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Судот. Граѓаните не поднесуваат ни претставки до Народниот правобранител поради неодговорното однесување на општините кое...

БИТОЛЧАНИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ ЈА ПРЕПОЛНИЈА БОЛНИЦАТА

Дури 210 интервенции на Одделението за ортопедија имало од 20 декември до денес, а на Инфективното одделение дневно по стотина пациенти. Повеќемина битолчани ја започнаа годината со скршеници на рацете и нозете, а други заразени од грип и вируси. Како што изјавија од болницата во Битола, од 20 декември до денес на Одделението за ортопедија имало 210 интервенции кај пациенти...

КУМАНОВО Е ГОЛЕМО ЛИЗГАЛИШТЕ, СНЕГОТ И МРАЗОТ НЕ СЕ ИСЧИСТЕНИ

Во Куманово улиците и тротоарите се вистински лизгалиште, бидејќи снегот не е исчитен и целосно е заледен. Стотина кумановци побарала помош на хируршкото одделение во Општата болница Куманово, поради повреда добиена од паѓање на замрзнатите улици и тотоари во последните 4 дена. Најлошо поминале триесетина од нив, кои добиле со скршеници по телото, па завршиле во гипс или во...

МУ СМРЗНАЛЕ ПРСТИТЕ ОТИ ЧИСТЕЛ СНЕГ БЕЗ РАКАВИЦИ, 158 ПАЦИЕНТИ СО СКРШЕНИЦИ ОД МРАЗОТ

На Клиниката за хируршки болести “Св.Наум Охридски“ е хоспитализиран пациент со смрзнатини на рацете. Лекарите велат дека прстите на човекот му замрзнале бидејќи во дворот го чистел снегот без ракавици. Од петокот досега, во оваа болница примени се 105 пациенти со скршеници, дисторзии и контузии, кои ги добиле откако паднале на мразот. “Пациентот со смрзнатите прсти подолго време бил надвор...

ЗАМРЗНА ХРАНАТА ВО ЗАГЛАВЕНИТЕ КАМИОНИ НА ТАБАНОВЦЕ, ШТЕТА НАД 10.000 ЕВРА

Повеќе од 10.000 евра штета претрпеа дел од сопствениците на камиони што беа заглавени на царинскиот терминал Табановце, поради нерасчистениот снег. Еден од увозниците на овошје и зеленчук за кванташкиот пазар во Скопје, кажува дека стоката што била во камионот е целосно измрзната и мора да ја фрли. „Ние што увезуваме прехрамбени производи, пред сѐ овошје и зеленчук, имаме најголема...

СЕ НОРМАЛИЗИРА СОСТОЈБАТА НА ПАТИШТАТА, НО СЕ ВОЗИ ОТЕЖНАТО

Патниот правец Свети Николе-Куманово кој беше во прекин поради снежни наноси од утринава е прооден за сите видови возила, соопшто Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Поради остатоци на снег на патот сообраќајот се одвива отежнато и на правецот Куманово - Крива Паланка и од АМСМ препорачуваат многу внимателно возење со зимска опрема. Останува забраната за тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар,...

СПАСЕНИ 30 ЛУЃЕ ОД 16 КОЛИ ЗАВЕАНИ НА СТАРИОТ ПАТ КУМАНОВО-СКОПЈЕ

Триесетина патници синоќа биле извадени од нивните автомобили завеани со снег на стариот пат Куманово - Скопје, помеѓу кумановските Ново Село и Љубодраг. Меѓу патниците било и петгодишно дете со висока температура и неколку повозрасни лица од кои тројца премрзнати. Патниците останале завеани во попладневните часови, а по неколку саати поминати во нивните автмобили побарале помош од надлежните институции. „Акцијата...