Тагови Постови тагирани со "Стејт департмент"

таг: Стејт департмент

САД ИМА ПОЛНА ДОВЕРБА ВО АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ, ПОТВРДИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Американскиот Стејт департмент има полна доверба во амбасадата во Македонија и во амбасадорот Џес Бејли и нема промена во американската политика спрема Македонија, кажа в.д. портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер на прашањето на „Гласот на Америка на македонски“, по шпекулациите во некои медиуми дека амбасадата во Скопје не зборува од името на администрацијата на САД. Тонер потврди дека насоките...

ТЕАРЦЕ ПМ10

1 Стварно, кој ли им се заканувал на амбасадорите на ЕУ во Македонија? Ц, ц, ц... Како можел да им се заканува? Ц, ц, ц... Владејачката ВМРО-ДПМНЕ побара од ЕУ веднаш да „допрецизира и да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите и да се посочи конкретен пример за тоа. За да може надлежните институции поефикасно да...

ВАШИНГТОН ГИ ПОВИКА МАКЕДОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ДА ПРЕСТАНАТ СО НАПАДИ НА АМБАСАДОРИТЕ

Стејт департментот ги повика политичките лидери во Македонија да престанат со неоснованите напади на демократските институции и амбасадорите и да дозволат формирање на веродостојна и стабилна влада. Портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби го почна денешниот брифинг со новинарите во Вашингтон, изразувајќи загриженост за зголемените политички тензии во Македонија по изборите на 11 декември. „Загрижени сме поради зголемените политички тензии...

ВАШИНГТОН ЈА ОСУДИ РЕТОРИКАТА ШТО БИ ДАЛА ДОЗВОЛА ЗА НАСИЛСТВО КОН ИНСТИТУЦИИ И АМБАСАДОРИ

Стејт департментот ја осуди запаливата реторика на извесни политички лидери по парламентарите избори во Македонија, беше речено на денешниот прес брифинг што е во тек во Стејт департментот во Вашингтон. Портпаролот Џон Кирби со изјавата за Македонија го почна брифингот  со предупредување дека таква реторика може да даде дозвола за насилство и напади кон институции и амбасадори на странски земји во...

ТРАМП ЗА ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР ГО ИЗБРА ДИРЕКТОРОТ НА „ЕКСОН МОБИЛ“ РЕКС ТИЛЕРСОН И ПОКРАЈ ВРСКИТЕ СО РУСИЈА

  Избраниот претседател Доналд Трамп го избра директорот на „Ексон мобил“ Рекс Тилерсон за да го води Стејт департментот, отфрлувајќи ја загриженоста за блиските врски на бизнисменот со Русија, изјавија синоќа две лица блиски до транзициониот тим на Трамп. Исто така, овој избор го поставува Трамп пред потенцијална расправија со Конгресот околу прифаќањето на Тилерсон, кој има врски со рускиот...

ФАТИМЕ МУ РЕЧЕ НА ЉУБЕ „ДОБРО Е ШТО ИЗЛЕЗЕ“, НА РОДЕНДЕНОТ НА КРАЛИЦАТА

На синоќашниот роденден на кралицата што го организираше Британската амбсада, обвинителката Фатиме Фетаи го поздрави Љубе Бошкоски со зборовите „Добро е што излезе“. Тој се поздрави и со Катица Јанева од Специјалното јавно обвинителство. Кога ја забележа извика „Сестро Катице“ и тргна кон неа, но таа беше воздржана во поздравот. Бошкоски се појави на роденденот пред крајот, веднаш откако од...

САД: КОРУПЦИЈАТА ЈА УБИВА МАКЕДОНИЈА

Високото ниво на корупција и неуспехот на владата целосно да го почитува владеењето на  правото се главен проблем за човековите права во Македонија, се вели во годишниот Извештај за човековите права за 2015 на Стејт департментот на САД, објавен ноќта по македонско време. Извештајот се појави на веб страницата на американскиот Стејт департмент во средата навечер додека во центарот на...

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: ВИСОКОТО НИВО НА КОРУПЦИЈА ПРОБЛЕМ ЗА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ВО МАКЕДОНИЈА

Високото ниво на корупција и неуспехот на владата целосно да го почитува владеењето на  правото се главен проблем за човековите права во Македонија, се вели во годишниот Извештај за човековите права за 2015 на Стејт департментот на САД, објавен вечерва. „Најважниот проблем со човековите права произлегува од високото ниво на корупција и од неуспехот на владата целосно да го почитува...

САД ГО ПОВИКУВААТ ИВАНОВ ДА ЈА ПРЕИСПИТА ОДЛУКАТА ЗА АБОЛИЦИЈА

Соединетите Американски Држави попладнево го повикаа претседателот Ѓорге Иванов одново да ја разгледа одлуката и да му дозволи на Специјалното обвинителство да ги истражи сериозните обвиненија за владин криминал и да им дозволи на судовите да си ја завршат работата. Во изјава што ја даде Џон Кирби, помошник секретар и портпарол на Стејт департментот се вели дека „САД се длабоко...