Тагови Постови тагирани со "Струмица"

таг: Струмица

ДЕЦА СО РАЗЛИЧНОСТИ ОД СТРУМИЦА СНИМААТ ВИДЕО ЗА СКОПСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

„Сакам да направам филм за мојот другар кој дава многу кошови. Со брат ми одиме на неговите натпревари, а сега ќе го снимам. Да покажам каде учи и како дава кошови“, е желбата на 13-годишниот Петар од основното училиште „Сандо Масев“, кој чекаше ред за камера да го сними својот другар со кого во меѓувреме играа со топка. Тие...

ПО 80 ПРИЈАВИ МЕСЕЧНО ЗА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВО СТРУМИЦА, А НЕМА ШЕЛТЕР ЦЕНТАР

Расте бројот на жртвите од семејно насилство во струмичко, а најблискиот шелтер центар за згрижување е во Свети Николе и Скопје. Лани во Центарот за социјални работи во Струмица се регистрирани 113 жртви за кои е побарана и донесена одлука за судска заштита, иако далеку е поголема бројката со пријави од МВР за семејно насилство. Директорот на Центарот за...

ВИТАНОВ НА ЉУБЧО НЕ МОЖЕ ДА ОДЛУЧУВА ЗА ВОЛЈАТА НА СТРУМИЧАНИ, ВЕЛИ СДСМ СТРУМИЦА

„Не може Мето Витанов да одлучува за 18. 400 грагани кои својот глас на последните локални избори га дадоа за коалицијатана СДСМ, каде тој речиси четири години беше советник“, реагира струмичката  СДСМ откако денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека го добила мнозинството во Советот со преминувањето на Витанов од ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски во нивните редови и побара итна седница за...

ДРВОКРАДЦИ ЈА СОГОЛИЈА ТРИМ ПАТЕКАТА НАД СТРУМИЦА

Трим патеката за рекреација и спортување што се наоѓа во шумовитиот предел над Струмица е речиси соголена и уништена. Дрвокрадци со секири и пили секојдневно сечаат дрвја за огрев и со рачни колички  ги симнуваат  во своите домови. Дивата сеча најчесто се случува доцна навечер или рано наутро, а најмногу е изразена во зимските месеци секоја година. Струмичани кои...

КУМАНОВЦИ ГИ ЛОВАТ КУЧИЊАТА СКИТНИЦИ ВО СТРУМИЦА

Кучињата скитници се горлив проблем за Струмица, а бидејќи нема  свое прифатилиште, веќе две години Општината  ангажира  фирми кои вршаат заловување на кучињата  и нивен хуман третман во прифатни центри, согласно Законот за заштита и благосостојба на животните. Но по вакцинирањето,  кучињата повторно се враќаат по струмичките улици. Иако според ветеринарите овие кучиња не напаѓаат,  кај струмичани предизвикуваат страв...

ДВАЈЦА ЛОГОПЕДИ НА 200.000 ЖИТЕЛИ, А СЕКОЕ ВТОРО ДЕТЕ ИМА ПРОБЛЕМ СО ГОВОРОТ

32-годишната Даниела С. од Струмица мора да плаќа приватни часови за отстранување на пречките во говорот кај своето дете, оти тешко може да дојде до термин кај логопедите во Здравствен дом во Струмица. Нејзиниот 4-годишен син прозборел пред половина година, но сѐ уште тешко поврзува слогови, а камоли прости реченици.  Биле на преглед, детето  е здраво но кај него...

СТРУМИЧАНЕЦ ПОЧИНАЛ ОД СМРЗНУВАЊЕ

60-годишниот Трајко Трендов од Струмица, кој живел сам на улицата Пиринска, вчера е најден мртов пред неговиот дом. Неговото тело пред влезната врата го забележале соседите, кои веднаш ја повикале полицијата и неговите најблиски. Телото на Трендов било вкочането, а од направениот увид е констатирано дека починал од смрзнување од студ. „Ме викнаа и ми кажаа дека татко ми лежел...

ИНТЕР ЌЕ ГОСТУВА НА ОТВАРАЊЕТО НА ЦЕНТАРОТ НА ПАНДЕВ ВО СТРУМИЦА

Оваа година треба да заврши изградбата на спортско-рекреативниот центар Пандев во Струмица, вреден повеќе милиони евра, а се очекува на отварањето да гостува италијанскиот тим Интер од Милано. Откако се подигна зградата каде ќе има апартмани, базени, теретани, сауни и фитнес центар, градежни екипи почнаа да го расчистуваат теренот каде треба да се изгради фудбалското игралиште, кое ќе биде...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

ПОЛОВИНА ОД ОБЈЕКТИТЕ ВО СТРУМИЦА НЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРАА, ИМ СЕ ЗАКАНУВА РУШЕЊЕ

На 4.630 објекти во општина Струмица им се заканува рушење, бидејки во предвидениот законски рок сопствениците не доставиле геодетски елаборати за легализација. Општината сега чека насоки од државата што со објектите за кои се доставени барања за легализација, но не и потребната документација за да се легализираат и впишат во катастарот за недвижности, и со објектите што се водеа...