Тагови Постови тагирани со "Судски совет"

таг: Судски совет

НЕДЕЛКОВА ГО ТУЖИ СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД УПРАВНИОТ СУД

Поднесена е првата тужба од судија против Судскиот совет - Лидија Неделкова, експретседателката на Врховниот суд и еден од кандидатите за нов мандат, денеска го даде Судскиот совет пред Управниот суд по неколку основи. Неделкова пред Управниот суд ја оспорува законитоста на постапката за избор на претседател на Врховниот суд на Република Македонија. Неделкова ги спори како неуставни огласот во...

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

СИНОТ НА АЛЕКСАНДРА ЗАФИРОВСКА ОД СУДСКИОТ СОВЕТ НАЗНАЧЕН ЗА НОТАР ВО СПОРЕН ОГЛАС

Синот на Александра Зафировска, експретседателка и актуелен член на Судскиот совет Симон Зафировски, добил решение за почеток со работа како нотар. Симон Зафировски е втор на листата со 26 нотари на кои Нотарската комора им ги дала решенијата, а кои на 20 декември се објавени во Службен весник на РМ. Во списоците кои се објавени на веб-страната на Министерството за...

КАРАЏОВСКИ НЕ КАЖУВА ДАЛИ ПОВТОРНО БИ СЕ КАНДИДИРАЛ ЗА СУДИЈА, ВЕЛИ УСТАВНО Е ЗАБРАНЕТ ГЕНЕРАЛЕН РЕИЗБОР НА СУДИИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на прашање дали ако има генерален реизбор на судиите, тој повторно би се кандидирал за судија на таков оглас, што се најавува од лидерот на опозицијата Зоран Заев, не одговара децидно и упатува што вели Уставот за тоа. „Значи генерален реизбор на судии не е можно да има. Тоа не е дозволено ниту со...

СУДСКИОТ СОВЕТ ИМ ГИ ИЗРАМНИ ОЦЕНКИТЕ НА ПАНЧЕВСКИ И НА ЏОЛЕВ, НО НА ВТОРИОТ МУ СКРАТИ БОДОВИ ВО ТРКАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

  На досегашниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски од Судскиот совет му е поправена тројката од 2014 година, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. На седницата во петокот, Судскиот совет констатирал дека е завршено вонредното оценување на Владимир Панчевски и на неговиот противкандидат Иван Џолев. Неофицијално, на Џолев, кој му поднесе кривична пријава на Панчевски за незаконито влијание врз судија и...

СУДИЈКАТА ЗА ШАМАРИТЕ ШТО ГИ НАРАЧУВАШЕ ГРУЕВСКИ ИЗБРАНА ЗА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

Судијката Татјана Михајлова, кај која се падна обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски за насилство во општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски, е назначена за в.д. претседател на Основен Суд Скопје 1 на денешната седница на Судскиот совет. Таа ќе го води судот до изборот на нов претседател. За в.д. претседател на Врховен суд, пак, избрана е Снежана...

СУДИЈКА ШТО ГО БЛОКИРА СЈО НАЈСИЛЕН КАНДИДАТ ЗА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

Четиригодишните мандати на претседателите на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски и на Врховниот суд Лидија Неделкова завршуваат утре, кога и Судскиот совет на седница ќе бира в.д. претседатели на овие два најзначајни судови. По препораките од Антикорупциската комисија Судскиот совет соопшти дека претседатели на судовите ќе се избираат по парламентарните избори. Затоа и ќе се оди на варијанта со...

СУДИЈАТА ТУФЕГЏИЌ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ БАРА ДА ГО ПОНИШТИ ОГЛАСОТ ЗА ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1

Судијата Владимир Туфегџиќ, кандидат за претседател на Основниот суд Скопје 1, ќе ја повлече кандидатурата, ако Судскиот совет не го поништи огласот за избор на претседател на Кривичниот суд, потврди Туфегџиќ за САКАМДАКАЖАМ.МК . „Мене ми е повредена еднаквоста и рамноправноста. Не може во јули да се изберат  претседатели, а во септември судии на апелационите и на Врховниот суд со...

ПОБУНЕТИТЕ СУДИИ И ЧЛЕНОВИ НА СУДСКИОТ СОВЕТ ДВА ЧАСА ВИКАА ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ НА ТЕМА ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ

По два часа разговор на висок тон во Судскиот совет, меѓу побунетите судии од Основниот суд Скопје 1 против претседателот на Судот Владимир Панчевски и комисијата оформена во Советот, по повод писмото против Панчевски што го испратија овие судии, сослушувањето на незадоволните судии заврши. Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски беше единствениот кој даде изјава, но наа беше празна, без...