Тагови Постови тагирани со "Татјана Михајлова"

таг: Татјана Михајлова

ЈАНЕВА ЌЕ БАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ШТО ГО СУДИ ГРУЕВСКИ

Специјалната обвинителка Катица Јанева, по прекинот на рочиштето против обвинетиот за насилствата во Општина Центар Никола Груевски и уште 15 обвинети, најави не само кривична пријава против судијката Татјана Михајлова за фалсификат на записникот, туку пријавување во Судскиот совет и покренување постапка за нејзино разрешување. Обвинителката Фатиме Фетаи, која е застапник на обвинението на СЈО против експермиерот Груевски, Миле Јанакиески,...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ФЕТАИ И ЈАНЕВА ЈА ОБВИНИЈА СУДИЈКАТА МИХАЈЛОВА ЗА КРИМИНАЛ, ТАА ГИ КАЗНИ СО ПО 2.000 ЕВРА

Судијката Татјана Михајлова го прекина судското рочиште против обвинетиот експремиер Никола Груевски и уште 15 обвинети за нарачување и извршување на насилствата во Општина Центар, откако обвинителките од СЈО Катица Јанева и Фатиме Фетаи ги казни со по 2.000 евра поради „елементарно непочитување на судот“. Фетаи на почетокот побара збор, но од Михајлова не го доби, затоа стана и почна...

ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА ВО ЦЕНТАР, ЈАНЕВА ВЕДНАШ ОПОМЕНАТА ОД СУДИЈКАТА

Почна второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски кај в.д. претседателката на Кривичниот суд Татјана Михајлова. Покрај Фатиме Фетаи, која го застапуваше Специјалното јавно обвинителство на првото рочиште, денеска во судницата е и специјалната обвинителка Катица Јанева, која...

ПРЕД ДЕНЕШНОТО СУДЕЊЕ НА ГРУЕВСКИ АПЕЛАЦИЈА НЕ КАЖА ДАЛИ СЕ ОДОБРЕНИ ДОКАЗИТЕ НА СЈО

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Тоа е закажано за 10 часот во Основниот суд Скопје 1, кај в.д. претседателката на судот Татјана Михајлова. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) велат дека...

ПАНЧЕВСКИ И МИХАЈЛОВА МЕ СМЕНИЈА ОТИ БЕВ ПРОТИВ ОТФРЛАЊЕ НА БОМБИТЕ, ВЕЛИ СУДИЈКАТА ОЉА РИСТОВА

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани. Ристова за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува и за преместувањата кои ги извршиле експретседателот на судот Владимир Панчевски и в.д. претседателката Татјана Михајлова за да ѝ се одмаздат. „Првиот пат од Кривичниот...

КОНТРАБОМБА ВО СУДСТВОТО – УНАПРЕДЕНИ СУДИИТЕ ШТО ГО КОЧАТ СЈО, ЧИСТКА ВО КРИВИЧНИОТ СУД

Хаос и револт го тресат Основниот суд Скопје 1 каде што стигаат предметите од Специјалното обвинителство, откако в.д. претседателката Татјана Михајлова направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела  чистка на судиите на кои предметите на СЈО не смеат ни случајно да им паднат во раце, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Кривичниот суд. Дваесетина судии, меѓу кои и такви...

СУДЕЊЕТО ПРОТИВ ГРУЕВСКИ ЗА НАСИЛСТВАТА И НАРАЧУВАЊЕТО НА ШАМАРИТЕ ВО ЦЕНТАР ЗАКАЖАНО ЗА В СРЕДА

  Судскиот процес против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за нарачаните насилства во Општината Центар и за нарачување на шамари за градоначалникот на Центар Андреј Жерновски, продолжува в среда. Процесот го води судијката Татјана Михајлова, в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1. На минатото рочиште, застапникот на обвинението, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното обвинителство, предложи докази од бомбите...

СУДOT Е ДОБАР, НЕ ЧИНАТ СЈО И НОВИНАРИТЕ, ТВРДИ КАРАЏОВСКИ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски смета дека Специјалното јавно обвинителство е инфантилно и политички пристрасно со тоа што објави дека предметите што се паднале кај еден судија, без причина, му биле одземени и дадени на други две судијки, кои потоа ги отфрлија барањата за претрес кај поранешни и сегашни функционери. А новинарите, тој ги нарече сезационалисти. „Во  РМ има...

СТУДЕНА ВОЈНА

1 Премногу ни беше досадно изминативе две и пол години, па сега добивме малку возбуда во нашите досадни животи. Еве, за почеток, ВМРО-ДПМНЕ од контрапротести се префрли на протести. И кога ги гледаш, како да не знаеш на чиј протест си дојден. Тие зборат дека имало замолчени медиуми. И за Орвелово општество во кое сите биле контролирани. И скандираат...