Тагови Постови тагирани со "Центар за управување со кризи"

таг: Центар за управување со кризи

БРЕМЕНИТЕ, ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ И ПОВОЗРАСНИТЕ ДА БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА ПОРАДИ СТУДЕНИОТ БРАН, ПРЕПОРАЧА ЦУК

Државниот советник за здравствена заштита при Министерството за здравство Јованка Костовска кажа дека Министерството и Комисијата за превенција од студени бранови препорачува во следните два дена да се ослободат од работни обврски бремените жени и хронично болните лица над 60-годишна возраст со цел заштита на нивното здравје, јави агенцијата „Мета“. „Препораките се за целата територија, меѓутоа со посебен акцент на овие...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

ЈАВИ СЕ НА 194 ИЛИ 195 ЗА ПОМОШ ВО ПРЕСТОЈНИОТ СТУДЕН БРАН

Патронажните служби, заедно со социјалните служби и Црвениот крст наредниве два дена ќе ги посетат сите осамени постари лица, за да проверат дали имаат доволно лекови, храна и огрев. Ако немаат треба веднаш да ги снабдат со потребните продукти, за да бидат обезбедени за време на студениот бран што ќе ја зафати земјава од петок, најави денес д-р Јованка...

ОД АМБАСАДОР, БУЏАКУ СТАНА ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КРИЗИ

Агрон Буџаку, поранешен македонски амбасадор во Франција е новиот директор на Центарот за управување со кризи (ЦУК). Тој доаѓа на местото на Сузана Салиу, која е именувана за заменик на правобранителот Иџет Мемети. Буџаку се враќа на директорското место во ЦУК, во кое тој беше прв директор кога се формира во 2005 година. Во 2009 година Буџаку беше именуван за...

КОФИ ЗА ДАВЕЊЕ

1 А бе, ние метли сме немале. Македонија, лидерот во регионот и за економски реформи и за странски инвестиции и за дуинг бизнис и за туризам и за физичка култура и спорт, имала потреба од метли, џогери и пластични ракавици. Министерството за надворешни работи, по поплавите во скопскиот регион до амбасадите во Скопје испратило список на желби насловен  -...

НЕОФИЦИЈАЛНО ОД КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР: МРТВО ДЕТЕ И ПОВРЕДЕНИ ДЕСЕТИНА ГРАЃАНИ ПО НЕВРЕМЕТО

Едно дете било донесено мртво, а уште десетина граѓани се примени во Ургентниот центар по синоќешното невреме во скопско, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Пациентите се со различни повреди и дел од нив биле упатени на други клиники. Во Центарот за управување со кризи велат дека се уште не можат да излезат со официјална информација за...