Тагови Постови тагирани со "УХМР"

таг: УХМР

ИСПУСТОТ НА ДРИМ ЗАТВОРЕН ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ПОНАТАМОШНО ПРАЗНЕЊЕТО НА ЕЗЕРОТО

Водостојот во Охридското Езеро изнесува -12 сантиметри од нултата кота или е за пет сантиметри понизок од дозволениот минимум на кота 693.05 метри, утврди тим од хидролози од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. Тимот бил на увид по реакциите од охриѓани и од Хидробиолошкиот завод од Охрид за нискиот водостој на езерото. Од УХМР објаснуваат дека нискиот водостој се...

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ, ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ВОЗИЛА НА НЕКОЛКУ ПРАВЦИ

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Кочани-Делчево-граничен премин Делчево и Берово-Виница-Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница-Дојран од 8 часот утрово е укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива во...

КОГА ГРМИ, ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ НЕ ГО СЛЕДИ ВРЕМЕТО

Дигиталните метeоролошки радари на Управата за хидрометеоролошки работи се исклучуваат кога има невреме со електрични празнења, како што беше случај вчера, бидејќи грмотевиците можат да ја оштетат опремата. Оттаму велат дека во такви случаи временската состојба ја следат преку европските сателитски системи. „Радарите и самите автоматски се гасат, бидејќи снимаат на 15 минути. Штом се расчисти малку времето повторно...

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО БИТОЛА, БОРОВИ ПАЃАА ВО КАСАРНАТА

Борови високи по неколку метри паднаа во битолската касарна од силниот ветер кој од синоќа дува во Битолско. Од Управата за хидрометеоролошки работи изјавија дека ветерот на моменти дува со брзина од 90 километри на час. Тој предизвика и други штети. Откорна покриви од објекти, турна билборди, отпреврти тенди и штандови на Широк Сокак. Од невремето, проблеми со струјното...

МЕТЕОРОЛОШКИ ЗАВОД НАПЛАЌА И ПО 31.200 ДЕНАРИ ЗА СТАРИТЕ ВРЕМЕНСКИ ПРОГНОЗИ

Поплавата од 6 август во која загинаа 22 луѓе, на виделина го исфрли и тарифникот на Управата за хидрометеорологија (УХМР). Малкумина беа свесни дека Управата наплаќа ако некој побара информации за старите временски прогнози. „Сѐ што е објавено на нашата страница е бесплатно, но она што треба дополнително да се проверува се наплаќа по тарифник усвоен од Собранието на Република...

НЕВРЕМЕ ВО КИЧЕВО, ПОПЛАВЕН ПАТОТ ЗА ОХРИД

Невреме со пороен дожд го зафати вечерва Кичево, по кое остана поплавена главната улица по која се вози кон Охрид. Полицијата е на терен и ги пренасочува возилата по споредни улици во градот. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека го предвиделе денешното невреме и известиле за тоа на нивната страница на Фејсбук, а писмено и усно го известиле и...

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА ДЕН НА ЖАЛОСТ ПО ПОПЛАВИТЕ ВО КОИ ЗАГИНАА 21 ЛИЦЕ

Македонија денеска одбележува Ден на жалост откако во поплавите предизвикани од завчерашното невреме во скопскиот регион загинаа најмалку 21 лице. Последната информација од Министерството за внатрешни работи вчера беше дека од пронајдените 21 лице, 20 се идентификувани и предадени на семејствата, а една жртва не беше идентификувана. Загинатите се пронајдени во реонот на приградските населби Сингелиќ, Стајковци, Црешево и...