Тагови Постови тагирани со "Владимир Путин"

таг: Владимир Путин

ОСУДЕН ЛИДЕРОТ НА РУСКАТА ОПОЗИЦИЈА, НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Лидерот на руската опозиција Алексеј Навални беше осуден за проневера и доби условна затворска казна од пет години. Со пресудата, исто така, му е забрането да учествува на претседателските избори следната година како противкандидат на Владимир Путин. Тој денеска повторно беше осуден, откако Европскиот суд за човекови права оцени дека првото судење не било фер. Навални, кој е еден од најгласните...

КРЕМЉ ТВРДИ ДЕКА НЕМА КОМПРОМИТИРАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ТРАМП

Кремљ соопшти дека е целосна невистина дека руски функционери направиле досие со компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Двајца американски функционери вчера кажаа дека шефовите на четири американски разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на Трамп доверливи документи, кои содржеле непотврдени тврдења дека руски разузнавачи имаат компромитирачки информации за него. Во обраќањето до новинарите, Дмитри Песков, портпаролот на...

ТРАМП НЕГИРА ДЕКА ТАЈНО СОРАБОТУВАЛ СО РУСИЈА

Високи функционери од американското разузнавање ги брифирале лидерите во Вашингтон за експлозивен, но непотврден, документ за наводна тајна соработка меѓу Русија и избраниот претседател Доналд Трамп, јави Националното јавно радио. Документот, кој НПР го има видено, но не може да ја потврди веродостојноста, бил даден на претседателот на Комитетот за вооружените сили во Сенатот Џон Мекејн од директорот на ФБИ...

ПУТИН НАРЕДИЛ ДА СЕ ВЛИЈАЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО САД, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ

Рускиот претседател Владимир Путин наредил кампања за влијание на американските претседателски избори за да ја поткопа вербата во демократскиот процеси и да ѝ наштети на кандидатката на Демократската партија Хилари Клинтон, покажа проценката на американското разузнавање. Путин и руската влада го фаворизирале Доналд Трамп во нивните напори, кои вклучуваа хакирање на електронската пошта на Демократската партија и објавување документи...

ПУТИН ОДБИ ДА МУ СЕ ОДМАЗДИ НА ОБАМА ЗА ПРОТЕРАНИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ

Рускиот претседател Владимир Путин одби да одговори со одмазда, откако САД протера 35 руски разузнавачи поради хакерскиот скандал. Путин рече дека Русија нема да се „спушти“ на ниво на „неодговорна дипломатија“, и дека ќе работи на обновување на врските со САД кога новоизбраниот претседател Доналд Трамп ќе стапи на функција. Руското МНР формално побара од Путин да протера 35 американски...

ТРАМП ЗА ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР ГО ИЗБРА ДИРЕКТОРОТ НА „ЕКСОН МОБИЛ“ РЕКС ТИЛЕРСОН И ПОКРАЈ ВРСКИТЕ СО РУСИЈА

  Избраниот претседател Доналд Трамп го избра директорот на „Ексон мобил“ Рекс Тилерсон за да го води Стејт департментот, отфрлувајќи ја загриженоста за блиските врски на бизнисменот со Русија, изјавија синоќа две лица блиски до транзициониот тим на Трамп. Исто така, овој избор го поставува Трамп пред потенцијална расправија со Конгресот околу прифаќањето на Тилерсон, кој има врски со рускиот...

КАМЕРИТЕ РЕГИСТРИРАА ПОЛНЕЊЕ КУТИИ НА ИЗБОРИТЕ ВО РУСИЈА, ПАРТИЈАТА НА ПУТИН ПОБЕДИ УБЕДЛИВО

Единствена Русија, партијата поддржана од претседателот Владимир Путин, освои мнозинство на парламентарните избори во земјата, со огромна предност во однос на ривалските партии. По преброени 93 отсто од гласовите, партијата има освоено 54,2 отсто од гласовите и 343 места во 450-члениот парламент, соопштија од изборната комисија. Комунистичката партија и националистичката ЛДПР освоија по 13 отсто од гласовите. Партијата Само Русија...

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СЕ СОМНЕВА ДЕКА РУСКИТЕ ХУЛИГАНИ СЕ ПОВРЗАНИ СО ПУТИН, КРЕМЉ ЕКСПРЕСНО ДЕМАНТИРАШЕ

Високи функционери во британската влада се плашат дека насилството предизвикано од руските хулигани на Европското првенство во фудбал во Франција било одобрено од Кремљ и во тек е истрага за нивна поврзаност со рускиот претседател Владимир Путин, објави „Гардијан“. Весникот открива дека дека значителен број од инволвираните руски навивачи во нападите врз англиските фанови во Марсеј и во Лил биле...

ПУТИН ОТКАЖА КОНЦЕРТ ВО МАРСЕЈ ЗА ДА МОЖАТ РУСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ МИРНО ДА СПИЈАТ

Руските фудбалери побарале од претседателот Владимир Путин да им помогне да се откаже концерт близу хотелот во Марсеј, во кој се сместени. Додека Давид Гета ја забавуваше публиката на вчерашното отворање на Европското првенство на „Стад де Франс“ во Париз, во фан-зоната во Марсеј требаше да се одржи концерт на диско легендата од 70-те Чероне. Сепак, кога руската делегација сфатила...