Тагови Постови тагирани со "ВМРО-ДПМНЕ"

таг: ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ ОДЛУЧУВА ЗА МАНДАТАР И КОГА ОД ИВАНОВ ЌЕ ГО ПОБАРА МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

По давањето на потписите од ДУИ за добивање мандат за формирање влада, СДСМ за денес попладне закажа седница на Централниот одбор на партијата на која треба да донесат формално одлука за мандатар да биде лидерот Зоран Заев. Социјалдемократите треба да донесат одлука кога од претседателот Ѓорге Иванов ќе го бараат мандатот за влада. Пратеникот Артан Груби денес изјави дека за...

ВМРО-ДПМНЕ ЗАСЕДАВА, ПРЕД ШТАБОВИТЕ ПРОТЕСТНИ СОБИРИ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва заседава и расправа за натамошните чекори на партијата, но не прецизираат кои се тие, а неофицијално се очекува комитетот да издаде и проглас до членството. Откако партиското раководство ги повика општинските комитети да одржат итни состаноци, пред повеќе општински штабови на ВМРО-ДПМНЕ низ земјава се собраа членови и симпатизери. „Тргаме во офанзива, нападната ни е...

КЕШ АНАЛИЗА

1 Корисниците на Народната кујна во Куманово и Старо Нагоричане останале без дневниот оброк, затоа што кумановскиот Центар за социјални работи не склучил договор со фирмата што готвела храна.  Од таму велат дека стариот договор завршил, а нов не е склучен поради политичката состојба во земјата. Прво се менувале министрите, а сега немало Влада. И немало кој да потпише. Е...

ДИРЕКТОРОТ НА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РОМЕВСКИ Е СЦЕНАРИСТ НА ФИЛМОТ ШТО ДОБИ ПОЛА МИЛИОН ЕВРА ОД ДРЖАВАТА

Директорот на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија Оливер Ромевски, како сценарист е дел од играниот филм кој доби 500 илјади евра од Агенцијата за филм на Македонија. Ромевски, чие уметничко име е Оливер Дел Рио, го напиша сценариото за долгометражниот филм „Најтешкото нешто“, што ќе го режира турскиот режисер со македонско државјанство Сердар Акар,  продуцент е „Сектор филм“,...

ПРЕД ДЕНЕШНОТО СУДЕЊЕ НА ГРУЕВСКИ АПЕЛАЦИЈА НЕ КАЖА ДАЛИ СЕ ОДОБРЕНИ ДОКАЗИТЕ НА СЈО

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Тоа е закажано за 10 часот во Основниот суд Скопје 1, кај в.д. претседателката на судот Татјана Михајлова. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) велат дека...

САМО ШУТКА НЕ

1 И ете така. Си помина уште една недела во чекање на потписите што претседателот Ѓорге Иванов ги побара за да можел да го даде мандатот за состав на нова влада. А Али Ахмети уште ја замајува јавноста со приказните за тешката државничка одлука што требало да ја донесе. Те овој датум, те оној датум, те албанска платформа, те...

ПАЛАТАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ПОД ХИПОТЕКА ЗА КРЕДИТ ОД ТРИ МИЛИОНИ ЕВРА

ВМРО-ДПМНЕ ја ставила под хипотека партиската зграда за да земе кредит од три милиони евра од Комерцијална банка неколку дена пред изборите на 11 декември, објави „Призма“. Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш. Освен својот дел од палатата „Христо Татарчев“, ВМРО-ДПМНЕ во банката...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО НА ЗВРЛЕВСКИ СО КОНТРАИСТРАГА ПРОТИВ СДСМ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ ВО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

Основното јавно обвинителство-Скопје отворило постапка против „едно лице организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. Дел од медиумите минатата недела, повикувајќи...

ТРАЈКО ДА ПЛАТИ

1 Кога Уставен суд одбива да се бави со својата работа, тоа сите нас нè чини пари. Значи - наши пари. Зборуваме конкретно. Не зборуваме за апстрактни поими како што се достоинство, интегритет, чест, чист образ, Устав, закон, правда, право, стручност, знаење, независно судство... И црн понеделник. Зборуваме за конкретна цифра. 30.000 евра. На шест новинари државата треба да им...

АХМЕТИ ЧЕКА ПИСМЕНИ МАТЕРИЈАЛИ ОД СДСМ ПРЕД ДА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ПОТПИСИТЕ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека чека писмени материјали од СДСМ за да закаже централно претседетелство на партијата и само ако добие писмени материјали за тоа што преговарале и се договорале со СДСМ ќе му ги даде потписите на Зоран Заев за формирање влада. Ахмети по средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во Собранието...