Тагови Постови тагирани со "Врховен суд"

таг: Врховен суд

НЕДЕЛКОВА ГО ТУЖИ СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД УПРАВНИОТ СУД

Поднесена е првата тужба од судија против Судскиот совет - Лидија Неделкова, експретседателката на Врховниот суд и еден од кандидатите за нов мандат, денеска го даде Судскиот совет пред Управниот суд по неколку основи. Неделкова пред Управниот суд ја оспорува законитоста на постапката за избор на претседател на Врховниот суд на Република Македонија. Неделкова ги спори како неуставни огласот во...

ВРХОВНИОТ СУД НЕ РАСПРАВА ЗА БАРАЊЕ НА СЈО, ОТИ КРИВИЧНИОТ СУД НЕ ДАВА ЗАПИСНИК ОД „ПУЧ“

Основниот суд Скопје 1 уште не му го дава на Специјалното јавно обвинителство Записникот од спогодбата на осудениот Звонко Костовски од случајот „Пуч“, со која тој признава дека извршил кривично дело. Со тоа, Врховниот суд и натаму е спречен да закаже и да одржи седница по Барањето за заштита на законитоста на оваа спогодба, кое го поднесе СЈО. Специјалното јавно...

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВЕН СУД ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА ПОД ЗАКАНА ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ОД СУДИЈА

Доскорешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, откако се кандидирала за повторен мандат во највисокиот суд, добила три претставки пред Советот за утврдување на факти за разрешување на судија. Претседателот на Советот за утврдување на факти Сашо Поцевски за САКАМДАКАЖАМ.МК потврди дека против неа се водат три претставки, дека сѐ уште се работат и сѐ уште за нив нема...

СУДИЈКАТА ЗА ШАМАРИТЕ ШТО ГИ НАРАЧУВАШЕ ГРУЕВСКИ ИЗБРАНА ЗА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

Судијката Татјана Михајлова, кај која се падна обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски за насилство во општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски, е назначена за в.д. претседател на Основен Суд Скопје 1 на денешната седница на Судскиот совет. Таа ќе го води судот до изборот на нов претседател. За в.д. претседател на Врховен суд, пак, избрана е Снежана...

СУДИЈКА ШТО ГО БЛОКИРА СЈО НАЈСИЛЕН КАНДИДАТ ЗА В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД

Четиригодишните мандати на претседателите на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски и на Врховниот суд Лидија Неделкова завршуваат утре, кога и Судскиот совет на седница ќе бира в.д. претседатели на овие два најзначајни судови. По препораките од Антикорупциската комисија Судскиот совет соопшти дека претседатели на судовите ќе се избираат по парламентарните избори. Затоа и ќе се оди на варијанта со...

СУДСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ЈА ПОПРАВА ТРОЈКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПАНЧЕВСКИ

Судскиот совет утре на тајна седница, без присуство на новинари, вонредно ќе ги оценува кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и четворицата кандидати за претседател на Врховниот суд Лидија Неделкова, Снежана Бајлозова, Беса Адеми и Јово Вангеловски. “Оваа вонредна седница е само со една цел. Како да се поправи ситуацијата...

ЛИДИЈА НЕКА НЕ СЕ ЦРТА, НЕКА ДАВА ИДЕИ, ОДГОВАРА КАРАЏОВСКИ НА ОБВИНУВАЊАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД

Претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски ја обвини претседателката на Врховниот суд и член на Судскиот совет по функција Лидија Неделкова дека таа била виновна што тој како претседател, во петокот не стасал да испрати покани до членовите за вонредната седница на Советот во среда. Неделкова на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК во врска со седницата која беше објавена на веб страната...

ЌЕ МУ СЕ НАЦРТАМ НА КАРАЏОВСКИ НА СЕДНИЦА ИАКО НЕ МЕ ПОКАНИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД НЕДЕЛКОВА

Судскиот совет уште не ѝ пратил покана на претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова за седницата в среда, на која, како што соопшти, зад затворени врати ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и на Неделкова, која е кандидат за втор претседателски мандат на највисокиот...