Тагови Постови тагирани со "забрана"

таг: забрана

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ, ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ВОЗИЛА НА НЕКОЛКУ ПРАВЦИ

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Кочани-Делчево-граничен премин Делчево и Берово-Виница-Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница-Дојран од 8 часот утрово е укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива во...

МЕРКЕЛ ПОВИКА НА ЗАБРАНА ЗА НОСЕЊЕ БУРКА ВО ГЕРМАНИЈА

Ангела Меркел повика на забрана за носење бурка во Германија и кажа дека бегалската криза не смее да се повтори на стартот од нејзината кампања за четврти мандат како германска канцеларка. Во обраќањето пред нејзината конзервативна партија ЦДУ, Меркел кажа дека ќе поддржи забрана за исламски превези со кои се покрива лицето. „Целосно покривање на лицето мора да биде забрането,...

МОЈТЕРМИН ДЕЛУМНО ЈА ПОВЛЕЧЕ ЗАБРАНАТА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ САМИ ДА СЕ ЛЕКУВААТ

Управата за електронско здравство МојТермин при Министерството за здрaвство денеска соопшти дека ја повлекува забраната матичните лекари сами да се лекуваат и сами да си препишуваат лекови, и упати и дека таа ќе важи само за оние доктори кај кои утврдиле злоупотреби. Оваа одлука е донесена откако вчера Здружението на приватни лекари остро реагираше на забраната и посочи дека...

МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ДОБИЈА ЗАБРАНА ОД МОЈТЕРМИН САМИ ДА СЕ ЛЕКУВААТ

Матичните лекари бараат од Министерството за здравство да ја укине забраната, која од минатата недела е ставена во системот за електронски евиденции во здравството МојТермин, со која тие веќе не можат сами на себе да си бидат матични лекари и сами да си препишуваат лекови и упати. Тие велат дека не биле информирани за овој потег на Министерство за...

ЗАМП БАРА ЗАБРАНАТА ЗА МАКЕДОНСКА МУЗИКА ДА СЕ ПОЧИТУВА, НЕ ЈА ПРИФАЌА ОДЛУКАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

ЗАМП им препорача на трговските радиодифузни друштва да продолжат да се придржуваат до одлуките на авторите на ЗАМП се додека судот не донесе правосилна судска одлука или додека авторите во ЗАМП сами не ја стават вон сила забраната за јавно емитување музика, поради, како што велат од ЗАМП, незаконските  одлуки на Министерството за култура и евентуалните повреди на моралните...

НЕМА ДА ИМА НИ СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ПОРАДИ ЗАБРАНАТА НА ЗАМП

Извесно е, но не и потврдено дека поради забраната на ЗАМП годинава нема да се одржи Скопскиот фестивал, кој е во организација на МРТ, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Популарниот музички фестивал се одржува пред празникот на Градот, 13 ноември, па неофицијално веќе се зборува дека нема реални можности за организација на манифестацијата до предвидениот датум. Во музичките кругови со кои контактираше САКАМДАКАЖАМ.МК велат...

МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НЕ КАЖУВА КОЛКУ ПАРИ ДАЛА ЗА ФЕСТИВАЛОТ ШТО НЕ СЕ ОДРЖА

Министерството за култура како покровител на Фолк фест Валандово нема одговор што ќе преземе за одржување на годинашново издание на фестивалот, откако ЗАМП забрани емитување на македонски песни. Од Министерството не одговорија ниту колку средства се доделени за творење на селектираните песни што требаше да се изведат на годинава, ниту пак колку пари се одобрени за награди. Како што објави...

ОД ПОЛНОЌ ЌЕ НЕМА СРПСКА И МАКЕДОНСКА МУЗИКА

Забраната за емитување српска музика стартува од ноќва на полноќ, а од пред десет дена е забрането емитување македонска музика, па на македонските телевизии и радио станици им останува да пуштаат бугарска, бошњачка, албанска, грчка или друга музика. Исклучок од забраната на Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) и на Организацијата на српските музички автори СОКОЈ, како што...

СИТЕ СМЕ ГОЛИ И БОСИ, ПРОТЕСТИРААТ АВТОРИТЕ НА ЗАБРАНЕТИОТ ПЕРФОРМАНС НА „БРАЌА МАНАКИ“

„Сакаме да кажеме „Movie On!” ама фашистичките мозоци не’ тегнат назад. Овде треба да направиме место за „Feel the Light!“ ама тоа не се случува како и нашата готова изведба „Будење на пролетта““„ напишаа во потесно писмо за цензурата на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ режисерот Мартин Кочовски и коавторот Горјан Милошевски. „Movie On!“ и „Feel the Light!“ се слогани на Фестивалот...

СУДОТ ИМ ИЗРЕЧЕ ЗАБРАНА ЗА РАБОТА НА ОСОМНИЧЕНИТЕ ПРОФЕСОРИ ОД ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ

Четворицата професори од Економскиот факултет во Скопје , осомничени за примање поткуп и за злоупотреба на службената положба и овластувањата нема да предаваат оваа студентска година, односно ќе бидат суспендирани од работа се додека не заврши кривичната постапка против нив. По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд денеска донесе одлука да им забрани да продолжат да предаваат. Во Кривичниот суд вчера на распит...