Тагови Постови тагирани со "Зоран Караџовски"

таг: Зоран Караџовски

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

КАРАЏОВСКИ НЕ КАЖУВА ДАЛИ ПОВТОРНО БИ СЕ КАНДИДИРАЛ ЗА СУДИЈА, ВЕЛИ УСТАВНО Е ЗАБРАНЕТ ГЕНЕРАЛЕН РЕИЗБОР НА СУДИИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на прашање дали ако има генерален реизбор на судиите, тој повторно би се кандидирал за судија на таков оглас, што се најавува од лидерот на опозицијата Зоран Заев, не одговара децидно и упатува што вели Уставот за тоа. „Значи генерален реизбор на судии не е можно да има. Тоа не е дозволено ниту со...

СУДИЈАТА ТУФЕГЏИЌ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ БАРА ДА ГО ПОНИШТИ ОГЛАСОТ ЗА ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1

Судијата Владимир Туфегџиќ, кандидат за претседател на Основниот суд Скопје 1, ќе ја повлече кандидатурата, ако Судскиот совет не го поништи огласот за избор на претседател на Кривичниот суд, потврди Туфегџиќ за САКАМДАКАЖАМ.МК . „Мене ми е повредена еднаквоста и рамноправноста. Не може во јули да се изберат  претседатели, а во септември судии на апелационите и на Врховниот суд со...

ПОБУНЕТИТЕ СУДИИ И ЧЛЕНОВИ НА СУДСКИОТ СОВЕТ ДВА ЧАСА ВИКАА ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ НА ТЕМА ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ

По два часа разговор на висок тон во Судскиот совет, меѓу побунетите судии од Основниот суд Скопје 1 против претседателот на Судот Владимир Панчевски и комисијата оформена во Советот, по повод писмото против Панчевски што го испратија овие судии, сослушувањето на незадоволните судии заврши. Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски беше единствениот кој даде изјава, но наа беше празна, без...

ПОБУНЕТИТЕ СУДИИ И ПАНЧЕВСКИ ДЕНЕСКА НА СООЧУВАЊЕ ПРЕД СУДСКИОТ СОВЕТ

Судиите кои пред две недели ставија потписи на писмото до Судскиот совет против претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски денеска во 14 часот се очекува да се соочат со него, пред тричлена комисија од Советот, во присуство на претседателот Зоран Караџовски. Судиите кои кренаа бунт против работењето на Панчевски, а се потпишаа само со скратени потписи потврдиле дека...

ПАНЧЕВСКИ ВРАБОТИЛ РОДНИНИ НА ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ НА СУДСКИОТ СОВЕТ ШТО ТРЕБА ДА ГО ОЦЕНУВААТ

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски вработил членови на семејството на двајца членови на Судскиот совет, Александра Зафировска и Владе Богданоски, кои сега треба вонредно да го оценуваат и да му ја поправат тројката за да може поворно да биде избран на функцијата. Непотизам во случајов има најмногу кај експретседателката Зафировска, чиј зет Светислав Теофиловски, Панчевски го...

ОТКАКО ИЗБРА И УНАПРЕДИ 18 СУДИИ СО ОЦЕНКИ ОД 2013 И 2014, СУДСКИОТ СОВЕТ СЕГА ВОНРЕДНО ЌЕ ОЦЕНУВА ПОРАДИ ТРОЈКАТА НА ПАНЧЕВСКИ

  Судскиот совет за првпат ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд, одлучи Советот на денешната затворена седница, оти, како што изјави претседателот Зоран Караџовски, оценките на кандидатите биле стари, од 2014 година. Но, само во септември оваа година Советот унапреди и избра 18 судии, без да му пречат старите оценки....

ЛИДИЈА НЕКА НЕ СЕ ЦРТА, НЕКА ДАВА ИДЕИ, ОДГОВАРА КАРАЏОВСКИ НА ОБВИНУВАЊАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД

Претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски ја обвини претседателката на Врховниот суд и член на Судскиот совет по функција Лидија Неделкова дека таа била виновна што тој како претседател, во петокот не стасал да испрати покани до членовите за вонредната седница на Советот во среда. Неделкова на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК во врска со седницата која беше објавена на веб страната...

ЌЕ МУ СЕ НАЦРТАМ НА КАРАЏОВСКИ НА СЕДНИЦА ИАКО НЕ МЕ ПОКАНИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД НЕДЕЛКОВА

Судскиот совет уште не ѝ пратил покана на претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова за седницата в среда, на која, како што соопшти, зад затворени врати ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и на Неделкова, која е кандидат за втор претседателски мандат на највисокиот...