Категорија: Култура

1 2 3 26 10 / 259 НАПИСИ
ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

„Бикини Мун“, петтиот игран филм на Милчо Манчевски синоќа имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинс ...
СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ЗАТВОРА СО ТЕЈБОРН КВАРТЕТ И БИГ БЕНДОТ НА НИЛСЕН ЛАВ

СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ЗАТВОРА СО ТЕЈБОРН КВАРТЕТ И БИГ БЕНДОТ НА НИЛСЕН ЛАВ

Скопски џез фестивал завршува вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) со квартетот на Крег Тејборн и бендот на Пал Нилсен -Лав. Роберт ...
ВЕЧЕР НА ЏЕЗ СО САКСОФОНИСТОТ КОЛМЕН, ГИТАРИСТОТ РИБО И ПОЕТОТ ЏОЗЕФ

ВЕЧЕР НА ЏЕЗ СО САКСОФОНИСТОТ КОЛМЕН, ГИТАРИСТОТ РИБО И ПОЕТОТ ЏОЗЕФ

Американскиот саксофонист Стив Колмен со својата група „Фајв елементс“ ќе ја отвори третата вечер на Скопскиот џез фестивал (СЏФ), денес во 20 часот в ...
ЏЕЗ ЅВЕЗДАTA ДИ АЛЕКСАНДЕР ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ

ЏЕЗ ЅВЕЗДАTA ДИ АЛЕКСАНДЕР ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ

Скопскиот џез фестивал (СЏФ) за вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) ги најавува австрискиот бенд „Марио Ром’с Интерзоне“, една од ...
СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО ТРИОТО НА ДАВИД ХЕЛБОКС И ТРОНДХАЈМ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО ТРИОТО НА ДАВИД ХЕЛБОКС И ТРОНДХАЈМ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

Триото на Давид Хелбокс го отвора вечерва  36. издание на Скопскиот џез фестивал (СЏФ), во Македонската опера и балет (МОБ)  во 20 часот. Во триото на ...
МИСЛАМ ДЕКА СИ АЛБАНОФОБ

МИСЛАМ ДЕКА СИ АЛБАНОФОБ

„На 12 април, 2012 на Велики четврток пред Велигден, телата на четворица тинејџери беа откриени близу езеро во предградието на Скопје. Инцидентот теме ...
ДО ОТВОРАЊЕТО НА 25 ОКТОМВРИ ФИЛХАРМОНИЈАТА ЌЕ ИМА ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ

ДО ОТВОРАЊЕТО НА 25 ОКТОМВРИ ФИЛХАРМОНИЈАТА ЌЕ ИМА ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ

„Нов почеток“ е насловен концертот со кој на 25 октомври официјално и со одобрен технички прием ќе се отвори новата сала на Македонската филхармонија. ...
ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

Примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева почина денеска на 68 години, соопшти Македонската опера и балет (МОБ). Сланева работеше во Бал ...
ВИКТОР ФИЛИПОВСКИ Е ПРВ ДОБИТНИК НА НОВАТА НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР МЛАД ЏЕЗ МУЗИЧАР НА СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

ВИКТОР ФИЛИПОВСКИ Е ПРВ ДОБИТНИК НА НОВАТА НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР МЛАД ЏЕЗ МУЗИЧАР НА СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Дваесет и пет годишниот тапанар Виктор Филиповски е првиот добитник на наградата Златен орикс за најдобар млад џез музичар,  што Скопскиот џез фестива ...
„БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ“ НА ГАЛИЛИ И ЗУРОВАЦ ПРЕМИЕРНО ВО МОБ В СРЕДА

„БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ“ НА ГАЛИЛИ И ЗУРОВАЦ ПРЕМИЕРНО ВО МОБ В СРЕДА

„Агонија на срцето“, „Софа“ и „Песна над песните“ се трите балетски парчиња , кои под заеднички наслов „Балетски триптих“ в среда (18 октомври) во 20 ...
1 2 3 26 10 / 259 НАПИСИ